© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Pasif Agresifliği Nasıl Ortadan Kaldırabiliriz?

Pasif Agresifliği Nasıl Ortadan Kaldırabiliriz?

Günümüzün modern ve aslında karmaşık, kaotik, hızlı ve hep meşgul şehir hayatında gün geçmiyor ki yeni bir duygu durumu bozukluğuyla tanışmayalım. Kalabalık gruplar içinde yalnız yaşamaya, her derdimizle sadece kendimiz meşgul olmaya ve bir de her daim güçlü kalmaya çalıştıkça aslında bir takım değerlerimizi kaybediyoruz. Aslında kendi yalnızlığımızda yeni yeni yepyeni sorunlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. İşte bu yeni tanımlanan kavramlardan birisi de pasif agresiflik. Bu da şimdi nereden çıktı diye sormayın. Nasıl olur da bir kişi hem pasif hem de agresif olabilir bir bakalım.

Şöyle ki, bir ormanda sakin sakin yürüdüğünüzü hayal edin. Birden zehirli çıngıraklı yılanlar, en vahşi ayılar, kurtlar etrafınızı sarmış olsun. Ne yaparsınız? Düşündüğünüz tek şey kaçmak, değil mi? Çünkü mücadele etmek, onları yenmeye çalışmak beyhude bir çaba olacak. İşte şimdi böyle bir yol boyunca koştuğunuzu, bacaklarınız koparcasına koştuğunuzu düşünün ve en sonunda çabanız boşa gitmiş olsun, kendinizi vahşi bir boğa yılanının ağzında, midesinde bulursunuz. Sizi dev ağzının içine alacak, fark ettirmeden çok yavaş hamlelerle sizi kavrayacak, sıkıştıracak ve böylece siz kurtulmak için geç kalmış olacaksınız. Bu sorunla karşılaştığınız ilk anda agresif bir tutum sergileyecek, çırpınacak, çığlık atacak, tepineceksiniz, ancak sonrasında öğrenilmiş bir çaresizlik durumu gibi pasif – agresif bir tepki göstereceksiniz. Yani aslında içten isyan, dıştan kabullenme gibi bir şey!

Öfkesini pasif-agresif bir biçimde sergileyen biriyle evinizde olmasa da arkadaş grubunuzda ya da işyerinizde mutlaka karşılaşmış olmalısınız. Örneğin ben yaşamım boyunca karşılaştığım birkaç kişi sayabilirim. Belki de o kişi sizsiniz, neden olmasın? Şimdi başta kendiniz olmak üzere etkileşimde bulunduğunuz, ilişki kurduğunuz kişileri bir gözden geçirin. Böyle bir duygusal yanıtı davranışsal olarak tanımak, algılarınızı kontrol etmekle mümkün olacaktır. Kim bu kaosu yaşamıyor ki; karşı koymak ya da daha iddialı yollarla iletişim kurmak için güvenli bir alan yaratma çabası, bence günümüzün yoğun ve kısıtlı iletişimli yaşamında çok olağan.

Pasif-Agresif Davranışları Tanıyın.

Şöyle bir düşünün gece bir yolda yürüyorsunuz ve uzun boylu, geniş omuzlu ve sizi bir yumrukla yere devirebilecek bir yabancıyla karşılaştınız. Biraz ürkütücü değil mi, ayrıca hiç de güvenli değil. İşte pasif – agresiflik de aynen böyle olumsuz duyguların doğrudan değil, doğrudan dolaylı olarak ifade edildiği bir davranış kalıbıdır.

Pasif – agresif bir kişi sizin bir isteğinizi kabul edebilir, ancak sizin ona verdiğiniz görevi görmezden gelerek, hiç beklemediğiniz anlarda size belki de yıllardır biriktirdiği öfkeyi kusabilir, kızgınlıklarını ifade edebilir. Pasif – agresif kişiler, bir şey yapacaklarını söylerler, ancak başka bir şey yapıp geri dönerler ya da bir az önce kabul ettikleri görevi yapmayacaklarını beklediğinizden çok daha kaba bir şekilde ifade ederler. Bu duygu durumu bozukluğunu yaşayan kişilerin taahhüt ettikleri, yapacaklarını ifade ettikleri şey ile gerçekte yaptıkları arasında gözle görülür bir ayrım, bir kopukluk vardır. Aslına bakarsanız pasif – agresif kişiler görünürde uyumlu, kibar ve güler yüzlü olabilirler.  Ancak ruh halinde derinlere indikçe neredeyse hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı net olarak anlaşılır. İşte kişinin iş ve sosyal yaşamını olmusuz etkileyen, onu ve çevresindekileri mutsuz eden pasif – agresif davranışı ortadan kaldırmanın ilk adımı, onu yeterince iyi tanımaktır.

Algılama ve anlama durumunu kontrol edin!

Başkasının zihnini okuyamayacağınıza göre buna en yakın çözüm olan yöntemi seçin ve uygulayın. Düşüncelerini öğrenmek için ona daha yakın olmaya çalışın. “Pasif Agresif İletişim – Çatışma ve Başarı” kitabının yazarı Patty Ann, daha etkili bir iletişim sağlamak için karşımızdaki kişiye algı denetimi uygulamayı öneriyor. Aşağıdaki üç adımı atarsak algı denetimi ve dolayısıyla da iletişim daha kolay olacaktır.

 • Fark ettiğiniz davranışları karşınızdaki pasif – agresif kişiye açıklayın.
 • Davranışın olası birkaç yorumunu ve nelere sebep olabileceğini tartışın.
 • Davranışı nasıl yorumlamanız gerektiği konusunda hem siz açıklama yapın hem de onun açıklama yapmasını bekleyin ve bu açıklama yapılırken onu asla yargılamayın, yönlendirmeyin.

Bu sayede onu anlayabilir ve nasıl bir yöntemle daha doğru ilişkiler geliştirebileceğinize karar verebilirsiniz. Kendi algılarınızı kontrol edip karşınızdaki pasif – agresif kişinin de algısını anlamaya çalışarak o kişinin söylediklerini anladığınızı teyit edebilir, ona da anlaşıldığı izlenimini verirsiniz. Karşınızdaki kişi mesajının doğru algılandığı, sizin onu dinlediğiniz ve doğru anladığınızı gördüğünde doğru iletişim adına bir köprü kurulabilir. Bu sayede doğru eylemler gerçekleştirmek ya da var olan eylemlerinin gerekçelendirmek adına teşvik edilmiş olur.

Davranışla mücadele

“Pasif Saldırganlığın Üstesinden Gelmek: Gizli Öfke İlişkilerinizi, İşinizi ve Mutluluğunuzu Bozmadan Nasıl Durdurulur?” adlı kitabın yazarı Psikolog Tim Murphy ve Lorient Hoff Oberlin, pasif – agresif kişilerle ilişkiler konusunda çok çarpıcı öneriler sunmaktalar. Öncelikle pasif – agresif bir kişinin olumsuz davranış kalıplarına devam etmesini sağlayarak, onlara ayna olmak ve nasıl davrandıklarını göstermek gerekiyor. Davranışların olumsuz sonuçları üzerinde karşılıklı olarak tartışmak, onların bu yıkıcı tavrını daha görünür hale getirmek önemli. Ancak unutmayın ki, siz bu davranışı teşvik etmiyorsunuz, sadece olumsuz sonuçları yansıtıp gözler önüne seriyorsunuz.

Bu davranışın yeniden oluşmasına ortam hazırlarsanız, yardımcı olmak bir yana, bu davranışları daha da derinleştirmiş olacaksınız. Bunun yerine, kişiye pasif saldırganlığı gösteren davranışlarının olumsuz etkilerinin altını çizin. Sözleriyle eylemleri arasındaki tutarsızlığı daha görünür hale getirin, kişiyi bilinçlendirin ve sözlerine değil eylemlerine dikkat edin. Böylece kişilere eylemleri yoluyla duygularını anlama fırsatı sunun. Siz bunları yaparken açık görüşlü, dürüst ve iddialı olmaya çalışın ve karşınızdakini de böyle olmaya teşvik edin. Bu şekilde bir yol izleyerek insanlarla etkileşim kurmak, ilişkilerinizi daha dürüst bir zemine oturtmak ve çevrenizi daha sağlıklı insanlarla doldurmak mümkün olabilir.

Güvenli alan oluşturun

Sonunda pasif ve agresif bir insanın davranış kalıplarını ortay döküp sonrasında olumsuz olanları ortadan kaldırması için kişinin inançlarını ve duygularını gizlemek yerine açık ve tam ifade etmekten çekinmemesinin önemini kavradık. İşte bu aşamadan sonra önemli olan yeni bir güven ortamı oluşturmaktır.

Psikolog Tim Murphy’nin sözleriyle “insanlar duygusal olarak güvensiz olduklarında suçlama, reddetme, baskı, tecrit gibi kendilerini ya da çevresindekileri cezalandırma yollarına başvuruyorlar” böyle bir durumda olan pasif – agresif kişiye doğru veya yanlış duyguların olmadığı, olumsuz düşünceleri paylaşmanın iyi ve doğru bir şey olduğu konusunda inandırmak, ikna etmek gerekiyor. Bir çatışma ile sonuçlansa bile insanlara daha dürüst davranmaya çalışın ve bu olduğunda bir uzlaşma bulmak için “kazan-kazan” yöntemini kullanın. Yani öyle bir çözümünüz olsun ki, sonunda hem siz kazanın hem de karşınızdaki kazansın. Neden olmasın?

Sakın unutmayın, pasif agresif davranış sergileyen insanlar bunu kötü bir amaçta ya da niyetle yapmazlar, sadece yaptıklarının nelere ml olduğunun bilincinde değildirler. Yaşadığınız, çalıştığınız ortamda bir anlayış atmosferi yaratmaya odaklanırsanız, hem olumlu hem de olumsuz duygular paylaşarak insanların sizinle daha samimi olmasına yardım edebilirsiniz. Ancak aman dikkat: Başlar başlamaz, bir mucize ile karşılaşmayacaksınız, ilk başlarda beklenmedik reaksiyonlara hazır olun. Fakat sonrasında kazanan hem siz olacaksınız hem de arkadaşınız olacak!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Günaydın!! Türkiye'deki 18 yaş altındaki 10 kızdan 6'sı, ergenlik dönemlerinde başarısız olmaktan korktuğu için yeni şeyler denemekten kaçıyormuş! Genç kızlarımızın , % 59'u başarısız olduklarında toplum tarafından dışlanacaklarını düşünüyormuş.. 7 yaşında bir kızım var, onun da okulunda, toplumda aynı düşünce yapısıyla karşılaşacağını hissediyorum ! Özgüveni ve özdeğer duygusu yüksek genç kızların ülkemizde yetişebilmesi için bu anlayışın değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Başarı odaklı olmak yerine, başarıya giden yolda deneyebileceğini ama yanılabileceğini, her yanılgıdan bir şeyler öğrenerek asıl kazancın bu olduğunu öğrenmesi gerek! Kimse bir şeyi ilk seferinde en iyi yapmıyor, öğreniyor- deniyor- başarısız oluyor başarıyı kazanana kadar denemekten vazgeçmiyor. ➖➕➖➕➖➕➖➕➖➕➖➕O yüzden, tatlı kızkardeş: ✔️ Denemekten asla korkma, istediğin şeyleri dene, dene hep dene.. ✔️Yanılacaksın, düşeceksin ama yeniden kalkacak Ve yapacaksın. ✔️Aynı bizler gibi #kızgibi 💪🏻 Foto @cengizdikbas
 • Güzel bir pazar gününün en iyi arkadaşı #samsung8 @samsungturkiye #SınırlarıKaldır
 • İçerde ne varsa, dışarda da o var.. Sen bir aynasın, her şey seni sana yansıtıyor. 
Yargıladığın ne varsa o sensin, yargıladığın değil. Bırak, sevgi yönetsin.. ----
Your perception of me is a reflection of you. Judging me defines you, not me.Let love rule!❤️
 • Kanyon avm içerisinde Harika bir mutfak mekanı @intemayasam bu mekan içinde restoranlar, mutfak markaları, mutfağa ve gastronomiye ait her şey var, bir de güzeller güzeli @mugeboz canımın Harika mekanı @makai.experimental var. Bugün arkadaşlarımız Ve kızlarımızla bu mekanda şahane vakit geçirdik, birbirinden leziz çoook sağlıklı yiyecekleri yedik... Eline sağlık arkadasım, iyilik dolu mekanında kazancınız bol olsun
 • Sizi bilmem ama benim beslenmemin önemli bölümü çorbalardan oluşuyor. Kemik suyuna, tahıllı, mercimek, nohut, mevsiminde sebzelerle bir çorba okul sonrası minikler icin Harika bir besin kaynağı.. Birbirinden lezzetli çorba tariflerim #aysetolgaiyiyasam da.. Yazı linki profilimde
 • Dün #DünyaBarışGünü idi, rakamlar çok acı, hepimiz ülkemizde bir kısmına şahit oluyoruz. Barış nedir diye sormalı insan, sordunuz mu? Barış, bana göre önce insanın kendinden başlıyor. Kendine duyulan sevgiye sahipse, erdemleri ve değerleri varsa ve bunlardan şaşmıyorsa kişi barış da orada olacaktır. Bakın şu sözleri söylemiş çok sevdiğim bir kişi. #İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbilerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir. Dünyanın barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla mümkün olacaktır. " demiş. Aynı kişi ne demiş biliyor musunuz? " Yurtta sulh, cihanda sulh" Evet, evet Atatürk demiş bu sözleri! Atam!! , dünyanın en vizyoner, hümanist ve bir felsefeciden de derin lideri Ulu önder #atatürk ümüzün sözleri yeterli. Bugün önce özümüzde (yurtta) sonra çevremizde (dünya) barış için çalıştığımız bir gün olsun.❤️🇹🇷 Harika video @natgeotvturkiye Barış için hep birlikte çalışalım.
 • Misafirhane

İnsan kısmı bir misafirhane, 
Her sabah yeni birisi gelir. 
Bir sevinc, bir bunalım, bir zalimlik, 
Aniden farkına varmak birşeyin, 
Hepsi beklenmedik misafir. 
Hepsini karşılayıp eyle! 
Evini vahşetle süpürüp, 
Bütün mobilyalarını boşaltan
Bir kederler kalabalığı bile gelse. 
Her geleni alnının akıyla misafir et. 
Olur ki yeni bir zevk getirmek için
Boşalttılar evini. 
Karanlık düşünce, utanç ve garez, 
Hepsini gülerek karşıla kapıda
Ve buyur et içeri. 
Minnettar ol her gelene
Kim gelirse gelsin. 
Çünkü bunların her birisi
Öte taraftan bir kılavuz
Olarak gönderildi. 
#Mevlana
 • İstanbul'un en iyi açık hava etkinliklerinden @istanbulcoffeefestival başladı!!! Kahve, yiyecek, aksesuar, aktivite ne ararsan bu festivalde! Kahve severler için bir de süprizim olacak, 21-24 Eylül tarihlerinde Nespresso standını ziyaret ederek #NespressoKeyfi hashtagi ile kahve anlarını fotoğraf ile paylaşan ziyaretçiler arasından Nespresso Türkiye'nin belirleyeceği 3 kişi #nespressoInissia kahve makinesi kazanacak, o halde #nespressokeyfi başlasııın☕️#istanbulcoffeefestival Foto @selimandmiles
 • Gü- nay- dıııınnn!! #likyayoluultramaratonu hazırlık koşuları devam.. 5 K biter Ayşe kahvaltıya gider, peki deli mi bu Ayşe sabahın köründe niye koşar? Elbet iyilik için koşar. @genckadinfonu desteklemek amacıyla 30 Eylül 2017 tarihinde Likya Yolu Ultra Maratonu’nda 16,5 km parkurunu koşacağım. Bu koşu vesilesiyle sizleri de Genç kadınları ve Cinsiyet Eşitliğini desteklemeye, Genç Kadın Fonu’na katkıda bulunmaya davet ediyorum. Genç kadınları destekleyerek sadece onların hayatını değil, çevrelerindeki yüzlerce kadının hayatını da değiştirecek bir dayanışmanın parçası olabilirsiniz. Profilimde paylaştığım bağış sayfam üzerinden yapacağınız bağışlar ile genç kadınların yaşadıkları sorunlara onlarla birlikte çözümler üretilmesini sağlayan projeler hayata geçirebilecek, eğitim, kampanya, savunuculuk ve farkındalık çalışmaları yürütülecektir. @togvakfi
 • #8haftadadeğişim ruhu bulaşıcıdır demiştim. Bakın programın 2. gününde @tokdemirsera nasıl hissediyor? ・・・
Evet kilolu değilim fakat bölgesel mutsuzluklarım vardı. Şimdiye kadar fazlaca girişimde bulunup hep yarım bırakmıştım 🙈 şimdi bu durumu farklı kılan,kendimi peşimi bırakmayan ve bırakmalarını da zaten istemediğim bir adrese teslim etmiş olmam. Hepinizin tanıdığı güzel oyuncu ve tanıdığımız bir çok ünlünün de yaşam koçu canım @aysetolgaiyiyasam sayesinde doğru beslenerek,ve efsane spor hocam Burak @myptofficial sayesinde acayip hareketler yaparak iki derste bile inanılmaz sonuçlar görmeye başladım kendimde 😳 bu gidişle üniversiteli görünümden liseli görünüme terfi ederim artık 😂 bir teşekkürüm de Ayşe ile tanışmamıza vesile olan ve bana "hadi artık Seroşum" diye gaz veren ahiretliğim @melisbolkan 'a 😃 tabi bütün bu hazırlıkların bir sebebi var. Yok yok iki sebebi var 🤔😊 acaba klip mi geliyor? Dizi mi geliyor? Neler oluyor? 🙄 bu programın adı #8haftadadegisim bakalım neler olacak hep birlikte görelim 👊🏼🌟❤ @aysetolgaiyiyasam @myptofficial ps: üç hafta sonra six packleri buradan sizinle paylaşabilirmişim 😌😉😘 ----------
Başarımız tesadüf değildir, tüm besin gruplarını içeren dengeli ve temiz beslenme metodumuzla ideal kilona inmek, sana özel egzersiz programıyla yağ yakmak, incelmek, sıkılaşmak Ve kas yapmak istersen, ben ve ekibim seni bekliyoruz!! merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletişim bilgilerini ilet, ekibim seninle iletişime geçsin.. 💪🏻
 • Bir kaç ay önce, sevgili arkadasım ve İstanbul’un bana göre en iyi restoranlarından Toi kurucusu Ve en iyi şeflerinden olan İsmet Saz'dan bir telefon aldım, bana ağustos ayında Berlin’e çok büyük bir markanın özel bir lansmanına gelir miyim diye soruyordu.. Düşünmeden evet dedim tabi ki, etkinliğin içeriği lansmanı yapılacak ürünün büyük bir gizlilikle saklandığı bu davet için oldukça heyecanlandım açıkcası.. Mielenin Çığır açacak yeni teknolojisiyle tanışmak için tüm dünyadan 500 e yakın şef, yeme- içme yazarı, blogger İle beraber Berlin’de buluştuk.. Bizim ekip de şahaneydi İsmet Saz, Cem Karakuş, Ahmet Faik Karanis (sizin @yiyelimguzelleselim olarak tanıdığınız) , Miele Türkiye ve bendenizden oluşan Türk ekibi bu muazzam lansmandan cok güzel anılarla ülkemize döndük. Teknolojiyi, hayatın her alanına taşımış olan Miele ekibi ve çığır açan yeni fırını #dialogoven nedir, #aysetolgaiyiyasam da sizler için anlattım. Yazı linki profilimde #Revolutionaryexcellence @miele_turkiye
 • Zaman ne çabuk geçiyor, benim tatlı Kızım 7 yaşında. Hayat anılardan ibaret ve ben bazen onun bebekliğini özlüyorum. Fotolarına bakmak istiyorum ama ne kadar az fotoğrafımız varmış diyorum. Dijital çağdayız, ama bence yine de bazı eski şeylerin değeri başka. Fotoğraf baskıları gibi. İşte bu yüzden kendime güzel bir hediye aldım HP Deskjet 3785. Dünyanın en küçük çok fonksiyonlu yazıcısı, kurulumu kullanımı oldukça kolay. Kızım bayıldı, hem aktivite yapıyoruz hem de beraber ev ödevlerini hazırlayıp aynı zamanda kendisi için fotoğraf basıyoruz. Farklı kağıtlar ve malzemelerle siz de hediye kartı, afiş, fotograf çerçevesi yapabilirsiniz.
Biz bu ürüne bayıldık, incelemek ve satın almak isteyenler site linki profilimde . @hp #AnilariniziTazeleyin

Takip Et!