© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Pasif Agresifliği Nasıl Ortadan Kaldırabiliriz?

Pasif Agresifliği Nasıl Ortadan Kaldırabiliriz?

Günümüzün modern ve aslında karmaşık, kaotik, hızlı ve hep meşgul şehir hayatında gün geçmiyor ki yeni bir duygu durumu bozukluğuyla tanışmayalım. Kalabalık gruplar içinde yalnız yaşamaya, her derdimizle sadece kendimiz meşgul olmaya ve bir de her daim güçlü kalmaya çalıştıkça aslında bir takım değerlerimizi kaybediyoruz. Aslında kendi yalnızlığımızda yeni yeni yepyeni sorunlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. İşte bu yeni tanımlanan kavramlardan birisi de pasif agresiflik. Bu da şimdi nereden çıktı diye sormayın. Nasıl olur da bir kişi hem pasif hem de agresif olabilir bir bakalım.

Şöyle ki, bir ormanda sakin sakin yürüdüğünüzü hayal edin. Birden zehirli çıngıraklı yılanlar, en vahşi ayılar, kurtlar etrafınızı sarmış olsun. Ne yaparsınız? Düşündüğünüz tek şey kaçmak, değil mi? Çünkü mücadele etmek, onları yenmeye çalışmak beyhude bir çaba olacak. İşte şimdi böyle bir yol boyunca koştuğunuzu, bacaklarınız koparcasına koştuğunuzu düşünün ve en sonunda çabanız boşa gitmiş olsun, kendinizi vahşi bir boğa yılanının ağzında, midesinde bulursunuz. Sizi dev ağzının içine alacak, fark ettirmeden çok yavaş hamlelerle sizi kavrayacak, sıkıştıracak ve böylece siz kurtulmak için geç kalmış olacaksınız. Bu sorunla karşılaştığınız ilk anda agresif bir tutum sergileyecek, çırpınacak, çığlık atacak, tepineceksiniz, ancak sonrasında öğrenilmiş bir çaresizlik durumu gibi pasif – agresif bir tepki göstereceksiniz. Yani aslında içten isyan, dıştan kabullenme gibi bir şey!

Öfkesini pasif-agresif bir biçimde sergileyen biriyle evinizde olmasa da arkadaş grubunuzda ya da işyerinizde mutlaka karşılaşmış olmalısınız. Örneğin ben yaşamım boyunca karşılaştığım birkaç kişi sayabilirim. Belki de o kişi sizsiniz, neden olmasın? Şimdi başta kendiniz olmak üzere etkileşimde bulunduğunuz, ilişki kurduğunuz kişileri bir gözden geçirin. Böyle bir duygusal yanıtı davranışsal olarak tanımak, algılarınızı kontrol etmekle mümkün olacaktır. Kim bu kaosu yaşamıyor ki; karşı koymak ya da daha iddialı yollarla iletişim kurmak için güvenli bir alan yaratma çabası, bence günümüzün yoğun ve kısıtlı iletişimli yaşamında çok olağan.

Pasif-Agresif Davranışları Tanıyın.

Şöyle bir düşünün gece bir yolda yürüyorsunuz ve uzun boylu, geniş omuzlu ve sizi bir yumrukla yere devirebilecek bir yabancıyla karşılaştınız. Biraz ürkütücü değil mi, ayrıca hiç de güvenli değil. İşte pasif – agresiflik de aynen böyle olumsuz duyguların doğrudan değil, doğrudan dolaylı olarak ifade edildiği bir davranış kalıbıdır.

Pasif – agresif bir kişi sizin bir isteğinizi kabul edebilir, ancak sizin ona verdiğiniz görevi görmezden gelerek, hiç beklemediğiniz anlarda size belki de yıllardır biriktirdiği öfkeyi kusabilir, kızgınlıklarını ifade edebilir. Pasif – agresif kişiler, bir şey yapacaklarını söylerler, ancak başka bir şey yapıp geri dönerler ya da bir az önce kabul ettikleri görevi yapmayacaklarını beklediğinizden çok daha kaba bir şekilde ifade ederler. Bu duygu durumu bozukluğunu yaşayan kişilerin taahhüt ettikleri, yapacaklarını ifade ettikleri şey ile gerçekte yaptıkları arasında gözle görülür bir ayrım, bir kopukluk vardır. Aslına bakarsanız pasif – agresif kişiler görünürde uyumlu, kibar ve güler yüzlü olabilirler.  Ancak ruh halinde derinlere indikçe neredeyse hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı net olarak anlaşılır. İşte kişinin iş ve sosyal yaşamını olmusuz etkileyen, onu ve çevresindekileri mutsuz eden pasif – agresif davranışı ortadan kaldırmanın ilk adımı, onu yeterince iyi tanımaktır.

Algılama ve anlama durumunu kontrol edin!

Başkasının zihnini okuyamayacağınıza göre buna en yakın çözüm olan yöntemi seçin ve uygulayın. Düşüncelerini öğrenmek için ona daha yakın olmaya çalışın. “Pasif Agresif İletişim – Çatışma ve Başarı” kitabının yazarı Patty Ann, daha etkili bir iletişim sağlamak için karşımızdaki kişiye algı denetimi uygulamayı öneriyor. Aşağıdaki üç adımı atarsak algı denetimi ve dolayısıyla da iletişim daha kolay olacaktır.

 • Fark ettiğiniz davranışları karşınızdaki pasif – agresif kişiye açıklayın.
 • Davranışın olası birkaç yorumunu ve nelere sebep olabileceğini tartışın.
 • Davranışı nasıl yorumlamanız gerektiği konusunda hem siz açıklama yapın hem de onun açıklama yapmasını bekleyin ve bu açıklama yapılırken onu asla yargılamayın, yönlendirmeyin.

Bu sayede onu anlayabilir ve nasıl bir yöntemle daha doğru ilişkiler geliştirebileceğinize karar verebilirsiniz. Kendi algılarınızı kontrol edip karşınızdaki pasif – agresif kişinin de algısını anlamaya çalışarak o kişinin söylediklerini anladığınızı teyit edebilir, ona da anlaşıldığı izlenimini verirsiniz. Karşınızdaki kişi mesajının doğru algılandığı, sizin onu dinlediğiniz ve doğru anladığınızı gördüğünde doğru iletişim adına bir köprü kurulabilir. Bu sayede doğru eylemler gerçekleştirmek ya da var olan eylemlerinin gerekçelendirmek adına teşvik edilmiş olur.

Davranışla mücadele

“Pasif Saldırganlığın Üstesinden Gelmek: Gizli Öfke İlişkilerinizi, İşinizi ve Mutluluğunuzu Bozmadan Nasıl Durdurulur?” adlı kitabın yazarı Psikolog Tim Murphy ve Lorient Hoff Oberlin, pasif – agresif kişilerle ilişkiler konusunda çok çarpıcı öneriler sunmaktalar. Öncelikle pasif – agresif bir kişinin olumsuz davranış kalıplarına devam etmesini sağlayarak, onlara ayna olmak ve nasıl davrandıklarını göstermek gerekiyor. Davranışların olumsuz sonuçları üzerinde karşılıklı olarak tartışmak, onların bu yıkıcı tavrını daha görünür hale getirmek önemli. Ancak unutmayın ki, siz bu davranışı teşvik etmiyorsunuz, sadece olumsuz sonuçları yansıtıp gözler önüne seriyorsunuz.

Bu davranışın yeniden oluşmasına ortam hazırlarsanız, yardımcı olmak bir yana, bu davranışları daha da derinleştirmiş olacaksınız. Bunun yerine, kişiye pasif saldırganlığı gösteren davranışlarının olumsuz etkilerinin altını çizin. Sözleriyle eylemleri arasındaki tutarsızlığı daha görünür hale getirin, kişiyi bilinçlendirin ve sözlerine değil eylemlerine dikkat edin. Böylece kişilere eylemleri yoluyla duygularını anlama fırsatı sunun. Siz bunları yaparken açık görüşlü, dürüst ve iddialı olmaya çalışın ve karşınızdakini de böyle olmaya teşvik edin. Bu şekilde bir yol izleyerek insanlarla etkileşim kurmak, ilişkilerinizi daha dürüst bir zemine oturtmak ve çevrenizi daha sağlıklı insanlarla doldurmak mümkün olabilir.

Güvenli alan oluşturun

Sonunda pasif ve agresif bir insanın davranış kalıplarını ortay döküp sonrasında olumsuz olanları ortadan kaldırması için kişinin inançlarını ve duygularını gizlemek yerine açık ve tam ifade etmekten çekinmemesinin önemini kavradık. İşte bu aşamadan sonra önemli olan yeni bir güven ortamı oluşturmaktır.

Psikolog Tim Murphy’nin sözleriyle “insanlar duygusal olarak güvensiz olduklarında suçlama, reddetme, baskı, tecrit gibi kendilerini ya da çevresindekileri cezalandırma yollarına başvuruyorlar” böyle bir durumda olan pasif – agresif kişiye doğru veya yanlış duyguların olmadığı, olumsuz düşünceleri paylaşmanın iyi ve doğru bir şey olduğu konusunda inandırmak, ikna etmek gerekiyor. Bir çatışma ile sonuçlansa bile insanlara daha dürüst davranmaya çalışın ve bu olduğunda bir uzlaşma bulmak için “kazan-kazan” yöntemini kullanın. Yani öyle bir çözümünüz olsun ki, sonunda hem siz kazanın hem de karşınızdaki kazansın. Neden olmasın?

Sakın unutmayın, pasif agresif davranış sergileyen insanlar bunu kötü bir amaçta ya da niyetle yapmazlar, sadece yaptıklarının nelere ml olduğunun bilincinde değildirler. Yaşadığınız, çalıştığınız ortamda bir anlayış atmosferi yaratmaya odaklanırsanız, hem olumlu hem de olumsuz duygular paylaşarak insanların sizinle daha samimi olmasına yardım edebilirsiniz. Ancak aman dikkat: Başlar başlamaz, bir mucize ile karşılaşmayacaksınız, ilk başlarda beklenmedik reaksiyonlara hazır olun. Fakat sonrasında kazanan hem siz olacaksınız hem de arkadaşınız olacak!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!