© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Patlıcan, ilkbaharın başından sonbaharın sonuna kadar semt pazarlarında ve marketlerde çok uygun fiyata satın alınabilen ve bizim mutfak kültürümüzde yaygın kullanımı olan bir sebzedir. Doyurucu özelliği, içeriğinin çok zengin olması dolayısıyla hemen herkese hitap eden patlıcanı, özellikle vejetaryen beslenen kişiler sıklıkla tercih ediyorlar. İçeriğindeki vitaminler, mineraller, potasyum, magnezyum ve sodyum patlıcanı, doyurucu, besleyici ve sağlık deposu haline getiriyor. Patlıca kalbi koruyan, diyabetin olumsuz etkilerini azaltan özelliğiyle özellikle bu tür önemli hastalıkların tedavi sürecinde olan kişiler için öneriliyor. Ayrıca içeriğinde bulunan bol miktardaki demir, patlıcanı saç, tırnak ve cilt dostu bir besin haline getiriyor.

Patlıcanın besin değerleri

Ortalama 100 gramlık bir patlıcan; 24 kalori, 1.2 gram protein, 5.5 gram karbonhidrat, 2 gram yağ, 1 gram lif, 37 miligram fosfor, 15 miligram kalsiyum, 1 miligram demir, 1 miligram sodyum, 15 miligram potasyum içeriyor. Bununla birlikte; 30 IU A vitamini, 0.05 miligram B1 vitamini, 0.04 miligram B2 Vitamini, 0.05 miligram B3 Vitamini, 0.081 miligram B6 Vitamini ve 5 miligram C vitamini içeriyor.

Patlıcanın faydaları

 • Uzun süre tok tutar.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Kalbi korur.
 • Saç ve tırnak sağlığını destekler.
 • Zihinsel fonksiyonları canlandırır.
 • Kansızlığı önler.
 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Hazımsızlığı giderir.
 • Antioksidandır.
 • Anti bakteriyeldir.
 • Cilt lekelerinin oluşumunu önler.
 • Sinirleri yatıştırır, depresyonu önler.
 • Karaciğer, pankreas ve böbrekleri korur.
 • Kolesterolü dengeler, kötü kolesterolü düşürür.
 • Mide kanserini önler.
 • Kas kasılmalarını önler.
 • Sigarayı bırakmaya yardımcıdır.

Patlıcan, diyabeti önler!

Bolca lif ve düşük çözünürlü karbonhidratlar içeren patlıcan, kan şekerini dengede tutar, glikoz emilimini kontrol eder ve bu sayede diyabet oluşumunu önler. Bu bakımdan özellikle Tip 2 Diyabet hastalarının haftada 1-2 kez düzenli olarak patlıcan tüketmeleri önerilir.

Patlıcan, kalp sağlığına destek olur!

Patlıcan, kolesterolü dengede tutup, kötü kolesterolü düşürdüğü için kalbin sağlıklı çalışabilmesine yardımcı olur. Zira içeriğinde bulunan bol miktardaki potasyum, kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutar ve kalbi korur.

Patlıcan, beynin fonksiyonlarını destekler!

Beynimizde hasarlı hücrelerin onarılması ve sağlıklı hücrelerin korunması konusunda patlıcanın önemli faydalarını görürüz. Aynı bağlamda düzenli olarak haftada 1-2 kez patlıcan tüketen kişilerin hafızalarının da güçlendiği saptanmıştır.

Patlıcan, demir üretimini ve dengesini sağlar!

Yaşamımızı devam ettirebilmemiz için vücudumuzdaki demir oranının az ya da çok değil, dengeli, kontrollü olması gerekiyor. Zira düşük demir seviyesi pek çok hastalığa yol açarken, demir oranının yüksek olması da yine sağlık sorunlarına sebep oluyor. Patlıcanın içeriğinde bulunan nasunin adlı madde ise, vücuttaki fazla demirin emilimini kolaylaştırarak, demir seviyesini dengede tutmaya yardımcı oluyor. Ayrıca patlıcan vücuttaki serbest radikallerin hareket kabiliyetini de kısıtlayarak tüm metabolizmanın sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor.

Patlıcan, kilo vermeye yardımcı olur!

İçeriğindeki su seviyesi ve lif oranı yüksek, kalorisi düşük olan patlıcanın tok tuttuğu ve dolayısıyla da kilo verme sürecini hızlandırdığı biliniyor. Bu bakımdan diyet programı uygulayan kişilere beslenme listelerine patlıcanı da eklemelerini öneriyorum.

Patlıcan, sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler!

İçeriğinde lif olan tüm sebze ve meyvelerin sindirimi kolaylaştırdığı bilinen bir gerçektir. Bol miktarda lif içeriğiyle tanınan patlıcanın da, sindirimi kolaylaştırdığı ve hatta kolon kanserine yakalanma riskini azalttığı biliniyor. Bununla birlikte mideyi güçlendirerek, hazımsızlık, kabızlık gibi sorunları da ortadan kaldırır.

Patlıcan, sigarayı bırakmanıza yardımcı olur!

Uzun süre sigara kullanan kişilerin sigarayı bırakmakta zorlanmalarının sebebi nikotin bağımlılığıdır. Patlıcan ise kişinin vücudunun alıştığı nikotin ihtiyacının bir bölümünü karşılayabileceği için, yavaş yavaş sigarayı bırakmak isteyenlerin her gün küçük miktarlarda patlıcan salatası, yemeği tüketmeleri faydalı olabilir.

Patlıcan, antioksidan ve anti bakteriyel özelliktedir!

Kişinin hastalıklara yakalanmasının en önemli sebepleri; bağışıklık sisteminin güçsüz olması ve metabolizmasının dışarıdan gelen zararlı virüs ve bakterilerle savaşacak kadar güçlü olmamasıdır. İşte ihtiyaç duyduğumuz bu güce sahip olmanın yolu da antioksidan ve anti bakteriyel besinler ağırlı beslenmektir. Patlıcan da antioksidan ve anti bakteriyel özellikte olduğundan, vücudunuzda pek çok hastalığa yol açabilecek serbest radikaller ve virüslere karşı bir koruma mekanizması geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca patlıcanın içeriğindeki yüksek oranda C vitamini de bu korumayı destekleyici özellik gösterir.

Patlıcan, cildi güzelleştirir!

Patlıcanın içerdiği diyet lifler ve çok sayıda farklı vitamin cildin elastikiyetini koruyarak, gençliğini, canlılığını muhafaza etmesine yardımcı olur. Cildin serbest radikallerden ve ölü hücrelerden arınmasını sağlayan patlıcan, deri altında yeni hücre oluşumunu da destekler. Ayrıca diğer kanser türleri gibi cilt kanserinin de önlenmesinde etkili olduğu bilinen patlıcan, ciltte meydana gelen güneş ve sivilce lekelerinin de görünümünün azalmasına yardımcıdır.

Patlıcan, saçı ve tırnakları besler, korur!

Cilt sağlığına iyi gelen pek çok doğal besin maddesinin aynı zamanda saçları da koruduğunu biliyoruz. Zira sağlıklı saçlar, sağlıklı cilt, sağlıklı kafa derisi ile mümkündür. Bu bakımdan patlıcan, saç derisinin neminin korunmasına, saç derisinin altında hücre yenilenmesine ve yeni saç oluşumuna destek verir. Ayrıca içerdiği yüksek miktardaki demir sayesinde tırnakların güçlenmesi ve parlak bir renk kazanmasında da patlıcana güvenebiliriz.

Patlıcan suyu nedir, nasıl yapılır, neye iyi gelir?

Susadığımızda, pek çoğumuzun aklına patlıcan suyu içmek gelmez. Zira patlıcan suyu yaygın olarak bilinen, tüketilen bir besin kaynağı da değildir. Ancak Japonya’da yapılan bir araştırma, patlıcan suyunun kişiyi kanserli hücre oluşumundan koruduğunu kanıtlamıştır. Beta- karoten, lif ve antioksidanlar bakımından zengin olan patlıcanın suyunun aniden gerçekleşen kalp krizi ve inme vakalarını da önlediği biliniyor. Bununla birlikte potasyum alımının hipertansiyonu önlediğini düşünürsek, potasyum açısından zengin olan patlıcan suyunu haftada bir kez düzenli olarak tüketerek hipertansiyonun da önüne geçebilirsiniz. Ayrıca damar tıkanıklığını önleyerek kalp ve damar sorunlarını da önlemek mümkün olur. Bu bakımdan size patlıcan suyunun tarifini vermek istiyorum. Aslında yapımı çok basit. Zira 4-5 tane patlıcanı birkaç parçaya bölün ve blenderdan geçirin. Ardından temiz bir tülbent yardımıyla suyunu çıkarıncaya kadar sıkın veya küçük delikli bir süzgeçten geçirin. 2-3 tane patlıcandan 1 çay bardağı kadar patlıcan suyu çıkar ve haftada bir kez 1 çay bardağı patlıcan suyu içmek sağlığınıza iyi gelir. Özellikle de patlıcanın sinirleri yatıştırıcı özelliğini göz önünde bulundurarak kendinizi mutsuz, sinirli, depresif hissettiğiniz günlerde bir çay bardağı patlıcan suyu içmek size iyi gelebilir.

Patlıcan tüketecek olanlara öneriler

 • Patlıcan da tıpkı diğer besin maddeleri gibi kontrollü tüketilmesi gereken bir sebzedir. Haftada 2 kereden fazla tüketmenizi önermiyorum. Zira alerjik reaksiyonlar ya da farklı semptomlar ortaya çıkabilir.
 • Patlıcanın çiğ olarak tüketilmesi zararlı olabilir. Bu bakımdan iyi piştiğinde emin olun.
 • Çiğ olarak tüketilen patlıcan solanin adlı bir içeriğinden dolayı zehirlenmelere sebep olabilir.
 • Aşırı patlıcan tüketimi karaciğer ve dalaklarda fonksiyon bozukluklarına yol açabilir.
 • Patlıcanın taze ve mevsiminde tüketilmesi gerekiyor. Bu bakımından yaz mevsiminde patlıcan fazla olduğu için kışa hazırlık olarak kurutabilir, turşu ya da konserve hazırlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!