© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Protein Diyetleri Ne Kadar Yararlı?

Protein Diyetleri Ne Kadar Yararlı?

Merhaba Sevgili Okur

Hayatın devam etmesinin temel koşulu enerjidir. Enerji atomların hareket ve etkileşimi olarak tanımlanabilir. Enerji asla yok edilemez, artırılıp azaltılabilir ve farklı tür enerjilere dönüştürülebilir.

Yediğimiz her şeyin yakıtımız olduğunu ve yediklerimizin bizi aslında hasta edebileceğini daha öncede anlatmıstım. Günümüzde diyabet hastası veya kanser hastalığına yakalanma veya olma riski taşıyan birey oranı artmaktadır.

HER ŞEY ENERJİYLE İLGİLİ

Besinlerde bulunan kimyasal enerji bir tür potansiyel enerjidir. Vücudumuzda enzimler yardımıyla potansiyel enerji, vücudumuzun kullanabileceği kinetik enerjiye dönüştürülür. Böylece, hareket ve yaşamsal faaliyet yeteneği kazanırız.

Çiğ besinlerde depolanmış enerji pişmiş besinlerdekine oranla çok daha fazladır. Çünkü, ısı enzimlerin yapısındaki proteinleri denatüre ederek potansiyel enerjinin tam verimle kinetik enerjiye dönüşmesini engeller. Vücudumuz ne kadar az enerji üretirse, hücreler o kadar erken yaşlanmaya ve kendini yok etmeye başlar.

Karbon, Hidrojen, Nitrojen ve Oksijen organik maddelerin yapısında bulunan moleküllerin türünü belirleyen temel elementlerdir. Besinlerin yapı taşları da bu elementlerdir.

KARBONHİDRAT ŞEKER METABOLİZMASI

Karbonhidrat; nişasta, şeker, glikojen, dekstrin ve selüloz gibi yapıların genel adıdır. Karbonhidrat vücudun enerji ihtiyacını karşılayan birincil kaynaktır. Monosakkaritler, yani basit şekerler karbonhidratların en küçük yapıtaşıdır ve vücudun ana yakıtıdır.

PROTEİN DİYETİNİN ZARARLARI

Protein vücudun temel yakıtı değildir. Yüksek açlık durumunda, vücut yakıtı biterse temel yapıtaşı olan aminoasitleri glikoza dönüştürerek tüketmeye başlar. Bu sebeple, birçok doku, organ ve vücut sistemi zarar görür. (Ölüm orucunda bile şekerli su içilir, amaç vücuda birincil yakıt aracılığıyla yaşamsal fonksiyonların devamlılığı için enerji sağlamaktır.) Protein diyetleri kas, karaciğer, böbrek veya pankreas hasarları ile son bulur.

PROTEİN METABOLİZMASI

Vücut proteini direkt olarak sindirimde kullanamaz. Bunun için proteinler mide, pankreas ve ince bağırsakta daha küçük formlar olan aminoasitlere parçalanır.

YAĞLAR VE METABOLİZMASI

 

 • Yağlar vücut için yaşamsaldır;
 • Yağlar, trigliserit formunda enerji depoları olarak görev alır.
 • Organları sararak onları korur.
 • Yağda çözünebilen vitaminleri ( A, D, E ve K) hücrelere taşır ve vücutta depolar. Diğer vitaminler suda çözünürler ve bu vitaminlerin vücutta kullanılmayan kısmı depolanamaz.
 • Vücudu birçok dış etkenden ( soğuk, darbe…) korur.
 • Vücut iç ısısının kontrolünü sağlar, soğuk koşullarda ısı kaybını engeller.
 • Fosfolipid formunda hücre zarının yapısında bulunur.
 • Antienflamatuar ( iltihapla savaşan ilaç) olarak hizmet eder.

Doymamış yağlar daha az hidrojen bağına sahiptir, bu yüzden hem daha sağlıklı hem de vücudunuzun bu yağları sindirip yakması daha kolaydır.

 

Temel yağ asitleri vücudun mutlaka ihtiyaç duyduğu yağlardır, insan vücudu, iki tür hariç, ihtiyaç duyduğu tüm temel yağ asitlerini kendi üretebilir. Kalan iki temel yağ asitlerini besinlerden karşılamak gerekir.

Temel yağ asitleri;

 • Kolesterol üretiminde kullanılır. Kolesterol D vitamini üretimi için gereklidir.
 • Hücre zarının yapısını oluşturan moleküllerden biri olan fosfolipid yapımında kullanılır.
 • Kan pulcuklarının düzenli çalışmasında, kanın doğru ve yeterli sürede pıhtılaşmasında etkilidir.
 • Hastalıklarla savaşmada, bağışıklık sistemine destek olur.
 • Sinir dokularını ve tepkileri güçlendirir.
 • Hemoglobin üretiminde kullanılır. Hemoglobin kanda bulunan ve hücrelere oksijen taşıyan bir yapıdır.
 • Cildi besler ve korur.
 • A ve E vitaminleri ile birlikte, cilt ve saç sağlığına katkıda bulunur.
 • Vücudun yağ yakımına eğilimini artırır.
 • Vücut iç ısısını korur.
 • Beyin gelişimi ve çalışmasında görevlidir.

Kaynak www.eatright.org

Clean Eating- David Cousins

 

Sevgiyle, Gülüşlerle

 

Ayşe Tolga

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Günaydın💛 Sağlıklı büyümelerini istediğimiz güzel meleklerimiz için anneler olarak yapacağımız en önemli şey doğru, gerçek temiz gıdayla, iyi beslenmelerini sağlamak. Bana okul çağındaki çocuklarımıza yemesi ve tadı zevkli sağlıklı neler yapabiliriz Ayşe diye soranlarınız için harika önerilerim #aysetolgaiyiyasam com'da www.aysetolgaiyiyasam.com/cocuklarinizin-severek-yiyecegi-6-saglikli-onerisi
 • Ağustos ayı, gökyüzü çok hareketli.. retrolar , tutulmalar. Yani konuşacak çok konu var. Astrolog Anıl Can @anilcanofficial İle bugün aslan burcundaki Güneş tutulmasının etkileri #youtube kanalımda. Video linki profilimde https://youtu.be/vzUxUkgdU8k
 • Cem!! Cem, güzel kalpli, yetenekli, Çalışkan, adam gibi adam arkadasım. Haberin geldi, bu dünyadan gitmişsin, Cem ah Cem, ne diyeyim! Elbet tecelli Allahtan mekanın cennet olsun arkadasım seni çok özleyeceğim be😥 #cemlokmanhekim
 • Güneş, Ay ve Gerçek, asla gizlenemeyecek üç şey. #kendinibil #knowthyself #nosceteipsum
 • Canlar, bir pazarı boş geçirmeyelim dedim size şahane bir hediye getirdim ! @atasunoptik'i takip ederek #busesebakarlar ve #AtasunOptik hashtag’i ile Atasun Optik’in Bakarlar şarkısını söylediğiniz videoyu paylaşın, Atasun Optik’ten 250 TL değerinde hediye kartı ile hayatınıza renk katma şansını yakalayın!
 • Günaydın, şahane pazarlar dilerim 💜☀️
 • Dostluğa, en saf neşeye, muhabbete. #4everyoung bro @ersankasikara 👫🙏🏻💜✨
 • Bir #tbt bu fotoğrafı #barselona çekmiştik.. Sagra da Familia'nın huzurlu bahçesinde, güvercinlerin, köpeklerin, yaşlı çiftler ve bebeklerin arasında mutluluk ve neşeyle oturmuş, derin bir şükran hissetmiştim. Şimdi bu şehirde de Korku, çok büyük acı, derin bir keder, büyük bir sessizlik var! Sebebi ne olursa olsun, sesini duyurmak için terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terörden hayatlarını kaybeden başta güzel ülkemin güzel insanları, şehitlerimiz, tüm dünyadan güzel insanların ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun!
 • En iyi gününde, en kötü gününde, sırtını yaslarsın.. dile kolay #32sene çocukluk arkadasım, en değerlim Şebom. Ben seni nasıl anlatayım ne diyeyim.. Çıkarsız, şartsız, en saf dostum iyi ki doğdun, Allahım sana sevdiklerinle neşe, sevgi, bolluk, sıhhat dolu nice seneleri beraber kutlamayı nasip etsin.. iyi ki varsın, seni çok ama çok seviyorum @sebnemek 💜🖤
 • Hey zaman!! Bana hem çok yakın hem uzaksın. #tbt bakar mısınız? Daha yaşını bile doldurmamış, güzel kuzum. Nasıl da şaşırıyor, canı yanınca. Hayatı da böyle öğrenmiyor muyuz? Çarpa, kıra, döke, döküle. Öğreniyor ve güçleniyoruz elbet ama sertleşmeden olsa ne güzel. Büyüyen tüm meleklerimiz kalpleri hem iyiyi gören, hep naif, hep yumuşacık kalsın. 💜🦄🌟
 • Bir #tbt Çocuklarımızı beslemek, erkeğimize çekici görünmek.. Biz hepsiyiz. Biz kadınız, kıvrımlarımızla güzeliz..Ancak medya v baska kaynaklardan kazınan kodlar ile kadın beğenilme ihtiyaçlarını şekillendiriyor. Halbuki, özgünlüğümüzü takdir etmeliyiz. Podyumda yürüyen sopa kızlardan olamayız. Bizim kalçamız var, göğüslerimiz var. Büyük ya da küçük bu önemli değil. Büyük olsa, küçük ister. Küçük olsa, büyük. Tabi ki yanlış anlaşılmasın cinsel obje olmaktan sıyrılıp kadın olmayı hissetmek, kendini her şeyinle sevmekten bahsediylrum. Var olanı sevip, kendimizi takdir ettiğimizde hemcinslerimizle eğer var ise rekabet kalmayacak. Kendinden emin olan, kendini beğenen her birey başarılı, güzel ve akıllı insanların çevresinde olmasını ister. Öğrendiğim şeylerden biri de bu. Güzel başarılı kadınlar beni motive ediyor.“Kızlar rekabet eder, kadınlar destekler. " Siz hangisisiniz?” Kendinizi çok sevin, kendinizi çok sevmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü her şeyinizle muhteşemsiniz. #tbt Foto @formsantedergisi #iyiliksende
 • Takdir ediIiyorsan değiI, takIit ediIiyorsan başarmışsın demektir. 🦄💜 #iyiliksende Foto @sinemguvenofficial

Takip Et!