© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Protein Diyetleri Ne Kadar Yararlı?

Protein Diyetleri Ne Kadar Yararlı?

Merhaba Sevgili Okur

Hayatın devam etmesinin temel koşulu enerjidir. Enerji atomların hareket ve etkileşimi olarak tanımlanabilir. Enerji asla yok edilemez, artırılıp azaltılabilir ve farklı tür enerjilere dönüştürülebilir.

Yediğimiz her şeyin yakıtımız olduğunu ve yediklerimizin bizi aslında hasta edebileceğini daha öncede anlatmıstım. Günümüzde diyabet hastası veya kanser hastalığına yakalanma veya olma riski taşıyan birey oranı artmaktadır.

HER ŞEY ENERJİYLE İLGİLİ

Besinlerde bulunan kimyasal enerji bir tür potansiyel enerjidir. Vücudumuzda enzimler yardımıyla potansiyel enerji, vücudumuzun kullanabileceği kinetik enerjiye dönüştürülür. Böylece, hareket ve yaşamsal faaliyet yeteneği kazanırız.

Çiğ besinlerde depolanmış enerji pişmiş besinlerdekine oranla çok daha fazladır. Çünkü, ısı enzimlerin yapısındaki proteinleri denatüre ederek potansiyel enerjinin tam verimle kinetik enerjiye dönüşmesini engeller. Vücudumuz ne kadar az enerji üretirse, hücreler o kadar erken yaşlanmaya ve kendini yok etmeye başlar.

Karbon, Hidrojen, Nitrojen ve Oksijen organik maddelerin yapısında bulunan moleküllerin türünü belirleyen temel elementlerdir. Besinlerin yapı taşları da bu elementlerdir.

KARBONHİDRAT ŞEKER METABOLİZMASI

Karbonhidrat; nişasta, şeker, glikojen, dekstrin ve selüloz gibi yapıların genel adıdır. Karbonhidrat vücudun enerji ihtiyacını karşılayan birincil kaynaktır. Monosakkaritler, yani basit şekerler karbonhidratların en küçük yapıtaşıdır ve vücudun ana yakıtıdır.

PROTEİN DİYETİNİN ZARARLARI

Protein vücudun temel yakıtı değildir. Yüksek açlık durumunda, vücut yakıtı biterse temel yapıtaşı olan aminoasitleri glikoza dönüştürerek tüketmeye başlar. Bu sebeple, birçok doku, organ ve vücut sistemi zarar görür. (Ölüm orucunda bile şekerli su içilir, amaç vücuda birincil yakıt aracılığıyla yaşamsal fonksiyonların devamlılığı için enerji sağlamaktır.) Protein diyetleri kas, karaciğer, böbrek veya pankreas hasarları ile son bulur.

PROTEİN METABOLİZMASI

Vücut proteini direkt olarak sindirimde kullanamaz. Bunun için proteinler mide, pankreas ve ince bağırsakta daha küçük formlar olan aminoasitlere parçalanır.

YAĞLAR VE METABOLİZMASI

 

 • Yağlar vücut için yaşamsaldır;
 • Yağlar, trigliserit formunda enerji depoları olarak görev alır.
 • Organları sararak onları korur.
 • Yağda çözünebilen vitaminleri ( A, D, E ve K) hücrelere taşır ve vücutta depolar. Diğer vitaminler suda çözünürler ve bu vitaminlerin vücutta kullanılmayan kısmı depolanamaz.
 • Vücudu birçok dış etkenden ( soğuk, darbe…) korur.
 • Vücut iç ısısının kontrolünü sağlar, soğuk koşullarda ısı kaybını engeller.
 • Fosfolipid formunda hücre zarının yapısında bulunur.
 • Antienflamatuar ( iltihapla savaşan ilaç) olarak hizmet eder.

Doymamış yağlar daha az hidrojen bağına sahiptir, bu yüzden hem daha sağlıklı hem de vücudunuzun bu yağları sindirip yakması daha kolaydır.

 

Temel yağ asitleri vücudun mutlaka ihtiyaç duyduğu yağlardır, insan vücudu, iki tür hariç, ihtiyaç duyduğu tüm temel yağ asitlerini kendi üretebilir. Kalan iki temel yağ asitlerini besinlerden karşılamak gerekir.

Temel yağ asitleri;

 • Kolesterol üretiminde kullanılır. Kolesterol D vitamini üretimi için gereklidir.
 • Hücre zarının yapısını oluşturan moleküllerden biri olan fosfolipid yapımında kullanılır.
 • Kan pulcuklarının düzenli çalışmasında, kanın doğru ve yeterli sürede pıhtılaşmasında etkilidir.
 • Hastalıklarla savaşmada, bağışıklık sistemine destek olur.
 • Sinir dokularını ve tepkileri güçlendirir.
 • Hemoglobin üretiminde kullanılır. Hemoglobin kanda bulunan ve hücrelere oksijen taşıyan bir yapıdır.
 • Cildi besler ve korur.
 • A ve E vitaminleri ile birlikte, cilt ve saç sağlığına katkıda bulunur.
 • Vücudun yağ yakımına eğilimini artırır.
 • Vücut iç ısısını korur.
 • Beyin gelişimi ve çalışmasında görevlidir.

Kaynak www.eatright.org

Clean Eating- David Cousins

 

Sevgiyle, Gülüşlerle

 

Ayşe Tolga

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!