© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Protein Diyetleri Ne Kadar Yararlı?

Protein Diyetleri Ne Kadar Yararlı?

Merhaba Sevgili Okur

Hayatın devam etmesinin temel koşulu enerjidir. Enerji atomların hareket ve etkileşimi olarak tanımlanabilir. Enerji asla yok edilemez, artırılıp azaltılabilir ve farklı tür enerjilere dönüştürülebilir.

Yediğimiz her şeyin yakıtımız olduğunu ve yediklerimizin bizi aslında hasta edebileceğini daha öncede anlatmıstım. Günümüzde diyabet hastası veya kanser hastalığına yakalanma veya olma riski taşıyan birey oranı artmaktadır.

HER ŞEY ENERJİYLE İLGİLİ

Besinlerde bulunan kimyasal enerji bir tür potansiyel enerjidir. Vücudumuzda enzimler yardımıyla potansiyel enerji, vücudumuzun kullanabileceği kinetik enerjiye dönüştürülür. Böylece, hareket ve yaşamsal faaliyet yeteneği kazanırız.

Çiğ besinlerde depolanmış enerji pişmiş besinlerdekine oranla çok daha fazladır. Çünkü, ısı enzimlerin yapısındaki proteinleri denatüre ederek potansiyel enerjinin tam verimle kinetik enerjiye dönüşmesini engeller. Vücudumuz ne kadar az enerji üretirse, hücreler o kadar erken yaşlanmaya ve kendini yok etmeye başlar.

Karbon, Hidrojen, Nitrojen ve Oksijen organik maddelerin yapısında bulunan moleküllerin türünü belirleyen temel elementlerdir. Besinlerin yapı taşları da bu elementlerdir.

KARBONHİDRAT ŞEKER METABOLİZMASI

Karbonhidrat; nişasta, şeker, glikojen, dekstrin ve selüloz gibi yapıların genel adıdır. Karbonhidrat vücudun enerji ihtiyacını karşılayan birincil kaynaktır. Monosakkaritler, yani basit şekerler karbonhidratların en küçük yapıtaşıdır ve vücudun ana yakıtıdır.

PROTEİN DİYETİNİN ZARARLARI

Protein vücudun temel yakıtı değildir. Yüksek açlık durumunda, vücut yakıtı biterse temel yapıtaşı olan aminoasitleri glikoza dönüştürerek tüketmeye başlar. Bu sebeple, birçok doku, organ ve vücut sistemi zarar görür. (Ölüm orucunda bile şekerli su içilir, amaç vücuda birincil yakıt aracılığıyla yaşamsal fonksiyonların devamlılığı için enerji sağlamaktır.) Protein diyetleri kas, karaciğer, böbrek veya pankreas hasarları ile son bulur.

PROTEİN METABOLİZMASI

Vücut proteini direkt olarak sindirimde kullanamaz. Bunun için proteinler mide, pankreas ve ince bağırsakta daha küçük formlar olan aminoasitlere parçalanır.

YAĞLAR VE METABOLİZMASI

 

 • Yağlar vücut için yaşamsaldır;
 • Yağlar, trigliserit formunda enerji depoları olarak görev alır.
 • Organları sararak onları korur.
 • Yağda çözünebilen vitaminleri ( A, D, E ve K) hücrelere taşır ve vücutta depolar. Diğer vitaminler suda çözünürler ve bu vitaminlerin vücutta kullanılmayan kısmı depolanamaz.
 • Vücudu birçok dış etkenden ( soğuk, darbe…) korur.
 • Vücut iç ısısının kontrolünü sağlar, soğuk koşullarda ısı kaybını engeller.
 • Fosfolipid formunda hücre zarının yapısında bulunur.
 • Antienflamatuar ( iltihapla savaşan ilaç) olarak hizmet eder.

Doymamış yağlar daha az hidrojen bağına sahiptir, bu yüzden hem daha sağlıklı hem de vücudunuzun bu yağları sindirip yakması daha kolaydır.

 

Temel yağ asitleri vücudun mutlaka ihtiyaç duyduğu yağlardır, insan vücudu, iki tür hariç, ihtiyaç duyduğu tüm temel yağ asitlerini kendi üretebilir. Kalan iki temel yağ asitlerini besinlerden karşılamak gerekir.

Temel yağ asitleri;

 • Kolesterol üretiminde kullanılır. Kolesterol D vitamini üretimi için gereklidir.
 • Hücre zarının yapısını oluşturan moleküllerden biri olan fosfolipid yapımında kullanılır.
 • Kan pulcuklarının düzenli çalışmasında, kanın doğru ve yeterli sürede pıhtılaşmasında etkilidir.
 • Hastalıklarla savaşmada, bağışıklık sistemine destek olur.
 • Sinir dokularını ve tepkileri güçlendirir.
 • Hemoglobin üretiminde kullanılır. Hemoglobin kanda bulunan ve hücrelere oksijen taşıyan bir yapıdır.
 • Cildi besler ve korur.
 • A ve E vitaminleri ile birlikte, cilt ve saç sağlığına katkıda bulunur.
 • Vücudun yağ yakımına eğilimini artırır.
 • Vücut iç ısısını korur.
 • Beyin gelişimi ve çalışmasında görevlidir.

Kaynak www.eatright.org

Clean Eating- David Cousins

 

Sevgiyle, Gülüşlerle

 

Ayşe Tolga

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!