© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Protein tozunun sağlığımıza faydaları

Protein tozunun sağlığımıza faydaları

Sütün içerisinde iki tipte protein bulunur, bir tanesi peynir altı suyu olarak dilimize girmiş olay whey, diğeri ise kazein. Peynir altı suyu, peynir üretimi sırasında sütün ardından kalan hafif transparan bir sıvıdır. Ancak ülkemizde de whey adı altında satılan ve protein tozu olarak tercüme edebileceğimiz ürünler, bu sudan suyun ayrıştırılması ve protein, laktoz, mineraller, immünoglobinler ve çok az miktarda yağdan oluşan katı maddelerin paketlenerek satışa sunulması sonucu oluşturulmaktadırlar. Bu ürünlerin en dikkat çekici yanları, içlerinde bulunan biyoaktif peptitler ve protein oranıdır, bu iki bileşen sayesinde kas yapma ve yağ kaybı için ideal ürünler haline gelirler.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Kuru ve toz formunda satılan bu ürünlerin içerisinde su ekleyerek onları tüketebiliyorsunuz. Bunun için bir içeceğin içerisine 28 gram kadarını eklemeniz de yeterli oluyor ancak piyasada doğrudan konsantre olarak satılan ve biyoaktif bileşenler anlamında çok zengin olan bazı çeşitleri de bulunuyor. Kahvaltıda ve özellikle spordan sonra kullanabileceğiniz bu ürünler, günlük protein alımınızı desteklemek için bir hayli etkili olmaktadırlar. Özellikle kilo vermek, kas kütlesi yapabilmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için etkili oluyorlar.

Protein İçecekleri Sağlık İçin İyi Midirler?

Neredeyse herkes, protein içeceklerinden faydalanabilir. Özellikle yüksek kaliteli olarak üretilmiş olan protein tozları, antioksidanlar ve amino asitler bakımından çok zengindirler. Pek çok sporcu, kaslarının tekrar formuna kavuşabilmesi için protein tüketimine önem vermektedir ve bunu protein tozları ile gerçekleştirmektedir.

Bu ürünlerde bulunan proteinler, eğer doğru üretim teknikleri kullanılmışsa, bulabileceğiniz en saf protein kaynakları arasında yer alırlar ancak elbette üretim esnasında bazı proteinler arasındaki bağlar kopar ve bu nedenle onları sindirmek normalden daha zor hale gelebilir.
Protein tozları, enerji seviyenizi arttırırken açlık düzeyinizi de azaltabilirler.

Protein Tozları Gerçekten İşe Yarıyorlar mı?

Protein tozları, kas kütlesi yapmanıza yardımcı olur, kas kaybını azaltır, açlık hissini bastırırlar. Araştırmalar, yemekten önce protein karışımları tüketmenin kan şekeri düzeylerine yardımcı olduğunu ve açlığı azalttığı için daha az yemeye teşvik ettiğini göstermektedir.

Protein Tozlarının 9 Faydası

Gücü ve Kas Kütlesini Arttırırlar

Protein tozları, beslenme düzeninize karbonhidrat ve yağlar olmadan, yani ekstra kalori almadan proteinleri eklemenin en etkili yoludur. %80’in üzerinde protein içeriğine sahip olan bu ürünler, özellikle sporun ardından vücudunuzun kendini toplamasına destek olurlar.

Beslenme Bilimi Yayını tarafından yayınlanan bir araştırmada, protein tozlarının kazein veya soya proteini ürünlerine göre daha fazla kas sentezine olanak tanıdığını gösteren sonuçlar mevcut. Sporcuların yanında yaş ilerledikçe ortaya çıkan kas kütlesi kaybının da önüne geçilmesine yardımcı oldukları biliniyor.

Yağ Yakar

2014 yılında yayınlanan bir analizde, protein tozu desteği alan bireylerin yağ ve vücut ağırlığında azalmalar yaşadıkları görülmüştür. Bu besin desteklerini sporla birleştirenlerde ise bu durum daha dikkat çekici olmuştur.

Günde sadece 500 kalori ile sınırlandırılan deneklerin bulunduğu bir başka çalışmada ise, protein tozu alan ve almayan bireyler arasında yapılan karşılaştırmada, protein desteği alanların da almayanların da kilo kaybettikleri, ancak alanların daha fazla yağ kaybettikleri ve kaslarını daha iyi korudukları görülmüştür.

Açlığı Azaltır

Protein tozları, iştahımızı düzenleyen hormonları etkilerler. Ghrelin ve leptin olarak adlandırılan bu hormonlardan birincisi açlık hissini yönetirken, diğeri ise enerji dengesinden sorumludur ve besin alımını durdurur. Bu hormonlar birlikte çalışarak faaliyet gösterirler ve obez denekler üzerinde yapılan araştırmalarda, protein tozlarının aşırı yeme eğilimini azalttığı görülmüştür.

Kan Şekerini Dengeler

Protein tozları, yemeklerden hemen önce tüketildiklerinde, kan şekerini düzenliyorlar. Zira yüksek glisemik endeksi sayesinde insülin üretimini uyarıyor ve kan şekeri seviyesindeki ani çıkışlara engel oluyor.

Yapılan araştırmalarda, protein tozlarının diyabet belirtilerini yönetmekte de kullanılabilecekleri tespit edilmiştir. Midenin boşalmasını yavaşlatan, insülini uyaran ve bağırsak hormonlarını da uyaran protein tozları, kandaki glukoz düzeylerini düşürebiliyorlar.

Enerjiyi Arttırır

Protein tozları glikojeni arttırırlar ve glikojen, ağır fiziksel aktiviteler sırasında vücudumuz tarafından bir enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu tozların kolayca sindirilmeleri sayesinde enerjiye çevrilmeleri de oldukça kolay olur.

Glutatyonu Arttırır

Glutatyon, her hücremizde bulunan bir antioksidandır ve protein tozları onun üretimini de arttırırlar. Zira protein tozlarında cysteine adı verilen bir amino asit bulunur ve bu amino asit, glutatyon üretiminde kullanılır. Glutatyon sayesinde hücrelere zarar veren, kanser ve yaşlanmaya sebep olan serbest radikaller ortadan kaldırılırlar ve bağışıklık sistemi de kuvvetlenir.

Bağışıklığı Destekler

Protein tozlarının glutatyon üretimine olan katkıları, onların bağışıklık sistemini güçlendirmelerini sağlar. Zira glutatyon sayesinde C vitamini, CoQ10, ALA ve E vitamini gibi diğer antioksidanların da etkinliği artar. Protein tozlarının içerisinde diğer proteinlerin ve vitaminlerin varlığı da onları antimikrobiyal aktiviteler için ideal ürünler haline getirir.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Protein tozlarının kan basıncı ve damar sertliği üzerinde azaltıcı etkileri olduğu görülmüştür. Ayrıca kaslarınızı koruyarak ve kilo vermenize yardımcı olarak kardiyovasküler risk faktörlerini de azaltmaktadırlar. Vücut ağırlığındaki azalma, kalp hastalıklarının ortaya çıkma ihtimalini hayli düşürmektedir.

2016 yılındaki bir çalışmada, protein tozu alan deneklerin hem kan basınçlarında düşüş, hem kan dolaşımlarında artış ve total kolesterol düzeylerinde düşüş görülmüştür.

Yaşamı Uzatır

Protein tozu, yaşlanma ile bağlantılı olan kas kaybını azaltır ve bunun yanında açlığı arttırmadan besin emilimini arttırır. Bu önemli bir bilgidir çünkü yaşlandığımız zaman kemik kitlemiz, hücre fonksiyonlarımız ve sindirim fonksiyonlarımız geriler. Ancak, protein tozlarının her üç konuda da gerilemeyi yavaşlatıcı etkisinin olduğu ve bu nedenle yaşlanmayı önleyebilecek bir süper gıda olabilecekleri görülmüştür.

Protein tozunun sağlığımıza faydaları” yazısı için 3 yorum yapıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Nevin Öztürk dedi ki:

  Merhaba,
  Protein tozlarında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
  Protein tozlarının karaciğeri yorduğu yolunda duyumları nasıl değerlendiriyorsunuz?

 2. Gülsüm dedi ki:

  18 yaşında oğlum var. Spora başlayınca daha rahat kas yapabilmek için proteintozuna başladı. Fakat çevreden edindiğimiz bilgiler(( protein tozlarının sağlığa çok zararlı olduğu böbrek ve karaciğeri yorup hasta ettiği )) den dolayı bıraktırdık. Şimdi ikilemde kaldım, sağlığa yararlımı zararlımı,

 • Gelecek kadınlardır. Çünkü dişi; tarih boyunca doğuran, bakan, besleyen, onaran, toplayan, iyileştiren, birleştiren, bütünleştirendir. Anne, tanrıça, nine, gelin, teyze, kraliçe, kız evlat. Ayın evreleri gibi tohumdan büyür olgunlaşır ve meyvelerini verir. Kadın barıştır, kadın yuvadır, kadın vatandır. Kadın dünyadır, dünya da kadın. Toprağın, dünyanın enerjisi onda yansır. 
Dün akşam verilen #eleleavonkadınödülleri, üzerine geçen sene Yani 2016 senesinde kazandığım Kadın girişimci ödülünü alırken yaptığım konuşmadan paylaşmak istedim . Her sene olduğu gibi bu senede harika bir törendi, ilham veren, cesaret veren kadınları görmek beni çok motive etti.. Dün gece töreni izlerken tekrar şunu hatırladım.
—————————————————- Kız kardeşlerim, dişil enerjinize sahip çıkın, düşüncenizde, evinizde, okulunuzda, mahallenizde ana gibi birleştiren, yapıştıran, iyileştiren olun. Kız kardeşlerim kadını kadınla, bölmeye çalışanlara, bizi birleştiren şeyin çok daha büyük, çok daha eski, çok daha kutsal ve çok daha kuvvetli olduğunu göstermeye var mısınız? Foto @tworoutes
 • Herkese selam,#apiterazen ile ilgili o kadar çok soru geldi ki sizden, bir canlı yayın yapmaya karar verdim. Bugün saat 19.00’de canlı yayında #ApiteraZen Üzerine sorularınızı cevaplayacağım. Apitera Zen kullanım alanları, bağışıklığı nasıl destekler, aktif içeriğindeki super besinlerin faydaları konuşacağım konular.. Sizi de bekliyorum!! Ne de olsa #bizehergün #ApiteraZen
 • Gününüz aydın olsun, telefonumun içindeki tatlı insanlar! Bugün bir incelik, nezaket, bir iyilik yaparak bir insanı sevindirme günü olsun mu? Bugün şefkate, nezakete, anlayış, empati ve sevgiye 1 dakika ayırmak ister misin? Varlığın bu dünyaya bir mesajsa eğer, bu mesajla ne vermek isterdin? İş arkadaşına gülümsemek, birine yardım etmek, nazik davranmak, güzel bir hanıma kapıyı açmak, birine kocaman sarılmak, ağlayan birine destek vermek, zor durumdaki bir yabancıya yardım etmek, birinin sorununu gidermek. Bana çok iyi geliyor, çünkü hepimiz birbirimizi yukarı çektikçe, yükseleceğiz. Haydi o halde iş başına. Haftan şahane geçsin #whpmystyle Foto @ozlemyldz_ #kalimera 🇬🇷💙
 • Biz 15 Ocakta, bizlerle beraber 8 Hafta boyunca, kendi sınırlarını yıkarak, konfor alanından çıkmayı, kendi karanlıklarını aydınlatarak #yenibirben diyecek kararlılıkta 10 kişiyi seçmek icin başvurularınızı bekliyoruz! İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda etmek istersen, sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen olma yolunda yanında olacak ekibim alanlarının en iyileri; Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay @myptcom ve Tuğrul Çağrı Yılmazer @tugrulcagriyilmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol @dytserapakyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan @_ilkercaglayan_ ile temiz beslenmenin püf noktalarını, profesyonel yaşam koçu Müge Çevik @mugecevik_ mutluluğu öğrenmeyi, Sporcu mentoru Arzu Alkan @arzualkan_ ile motivasyonu ve asla pes etmemeyi, bendeniz Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. Video @firatgurgen İletişim ajansı @idecon_idea
 • Herkese şahane bir cumartesi diliyorum.. Bu hafta sonu sinema keyfi yapacaklara bir müjdem var, biliyorsunuz yepyeni #apiterazen filmimiz hem tv’de hem de sinemada yayında! Sinemada filminizi izlerken, arada oynayan Apitera Zen reklam filminden benim yer aldığım karenin fotoğrafını çekin, #BizeHerGün etiketiyle paylaşın, çekilişle ApiteraZen, ApiteraUp ve ApiteraMind kazanma şansı yakalayacak 50 kişiden biri olun. Bence denemeye değer diyorsan, fotonu bekliyoruuumm!!
 • Koskoca bir sene önümüzde, nasıl bir sene olsun istiyorsun? Yeni sene için çözümlemelerim devam ediyor. ♦️YARGILAMA! ♦️ Geçtiğimiz yıllardan buraya tüm insanlık, kalbimize inen darbeler ve omuzlarımıza inen vicdan denen yükü taşıyarak geldik. Bizim gibi olmayanı öteki, düşünmeyeni başka, aynı fikirde olmayanı dışarıda, bizim gibi davranmayanı başkası ilan ettik.Yargıladık, kınadık, eleştirdik, dışladık, ayıpladık, suçladık. Hep başkasına baktık. Diğerine.. ancak biliyor musun, diğer taraf yok, başkası diye bi şey yok. Bölünme ziihninde, egonla beraber bilincinde başlıyor. Ayrı olduğunu unut. Birsin. Her şeyle bir, her şey sensin. Yargıyı kalbinden çıkarmak ve sevgiyi gerçekten hissetmeye ne dersin? Neden mi, çünkü kalbin dünyanın en önemli enerji merkezidir. kızgınlık, öfke, üzüntü enerjisi kalbinde oldukça çevrende başka bir şey görmeyeceksin. Öz yağlar, bazı elementler, kuartz kristalleri gibi yüksek frekansa sahiptir. Gül yağı evrensel titreşimi en yüksek materyallerdendir. Kalbini yumuşatmak istersen, aromaterapiyi kullanabilirsin. Tedavi edici güce sahip, en üst titreşimde olan öz yağ Gül öz yağıdır ve 320 Mhz olarak ölçülmüştür. Saf gül yağını kokla, saf gül suyunu kalbine sevgide kalması için sür, böylece kendine, dünyamıza sevgiyle bakacaksın. Çünkü inan , hepimizin en çok ihtiyacı olan tek şey bu .. 💓Foto @balibey
 • Nedir ApiteraZen? 
Bal, propolis, zencefil, karanfil, tarçın, limon ve karabiberin mükemmel karışımıdır! Soğuk havalardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor, ApiteraZen vücut direncinizi artırmanıza destek olur.. Bu yüzden #BizeHerGün #ApiteraZen
 • İşteee, beklediğimiz reklam nihayet yayındaaaa!! @balparmakbal ile işbirliğimizin ikinci döneminde yepyeni #apiterazen Reklamımız!! Soğuk havalar, uykusuzluk, stres ve mevsim değişiklikleri kâbusunuz olmasın! Kış aylarında zinde kalmak için #BizeHerGün ApiteraZen yeter. Ajans @alametifarika11 Yönetmen @serdarerener
 • Yeni yıl çözümlemelerine devam. Bugün;
♦️ERTELEME! ♦️Hayat sana rağmen devam ediyor. Hedeflerini, isteklerini erteleme. Bazen oturduğumuz yerde, hiç bir şey yapmadan hayatlarımızda olumlu şeyler olacağını, istediklerimizin gerçekleşeceğini sanıyoruz. Şu konuda başarılı olana kadar mutlu olamam" gibi şeyler söyleyerek, kendimizi şartlandırıyoruz. Mutlu olmak için sürekli bir sebep, sürekli bir hedef koyuyoruz.. Örneğin; babam iyileşinceye kadar, sevgilimi elde edene kadar ya da şu işe girinceye kadar mutlu olmayacağım gibi . Oysaki gerçek mutluluğu yaşamak için, gerçekten mutlu olmak için tüm bu zorlukların ortasında da geçerli sebeplerimiz, çok pratik yollarımız var. Her sabah sağlıklı kalkabilmek, yediklerimizin tadını alabilmek, sevmek ve sevilmek, sahip olduğumuz parayla satın alınamayan şeyleri hep hatırlamak.. Şükür edebilmek.. Mutlu olmak yakalayacağın, his değildir, bilinçli tercihlerle yaptığın ve sürekli içinde oturduğun bir saraydır. Foto @motherswallow for @tworoutes
 • Değişim bütünsel olmalıdır. Zihni değiştiremeyen, duygusal olarak kendini tanımayan kişi bedenini kalıcı olarak değiştiremez. 
Ben diyorum ki, mesele değil kilo...
Bu yüzden kilo alıp verirsin, bu yüzden spora başlayıp bırakırsın.. Eksik olan bu, işte bu yüzden, iyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i 2016 Şubat başında hayata geçirdim. Sayısız danışanımız ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak değişim yolunda adım attılar ve başardılar! Kendileri icin ideal görüntülerine kavuştular, iyi hissetmeye başladılar, iyileştiler!! Şimdi sıra bende diyorsan, geri sayım başladı!!! Online olarak dijital platformda Türkiye'nin ilk online bütünsel koçluk programı #8haftadadegisim başta ben olmak üzere, alanlarında uzman olan diyetisyen, beslenme uzmanı, spor hocaları, estetik cerrahlar, dermatologlar, yaşam koçları, sporcu mentörleri, stil danışmanları, kuaför, makyör ve makyözler, zarafet ve beden dili uzmanları, estetisyenler, diş hekimleri, terapistlerden oluşan 8 Haftada Değişim ekibi sizlerle çalışmak ve tanışmak için bekliyorlar. Yapman gereken: boy, kilo, yaş, tam boy fotonu, adres ve kısa bir yaşam tarzı bilgilerinle merhaba@aysetolgaiyiyasam.com yollamak
 • İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda et. Sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen darken yanında olacak Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay ve Tuğrul Çağrı Yılmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan ile temiz beslenmenin püf noktalarını, Müge Çevik ile mutluluğu öğrenmeyi, Arzu Alkan ile motivasyonu ve asla per etmemeyi, Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. @8haftadadegisim
 • Başlıyoruz! @8haftadadegisim 4. Dönem 16 Ocakta baslıyor!! İyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i Şubat 2016 hayata geçirdim. #8HaftadaDeğişim 4. döneminde ruhsal- bedensel ve zihinsel olarak değişmesine katkıda olacağımız bu değişime hazır yeni adaylar için sabırsızlanıyoruz. Başvurular için tam boy fotonuzu, doğum tarihinizi, kilonuzu, boyunuzu, ev adresinizi, iletişim bilgilerinizi içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletiniz.

Takip Et!