© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Psikolojik Kitap Önerileri

Psikolojik Kitap Önerileri

Bazen maddi ya da manevi koşullar nedeniyle; her zaman psikoterapi ya da psikolojik danışmanlık alma olanağınız olmayabilir. Böyle zamanlarda, bilimsel temellere dayalı psikolojik kitaplar, size gerçekten fayda sağlayabilir. Ancak kitapçılarda çok fazla psikoloji kitabı var. Peki, hangisini seçmelisiniz?, Nereden başlamalısınız? Hangisini bıkmadan okuyabilirsiniz? Bu gibi kıstasları göz önünde alarak sizlere; günlük hayatta işinize yarayacak, kendinizi tanımanızı kolaylaştıracak ve size yeni ufuklar açabilecek 9 psikoloji kitabını tanıtmak istiyorum.

Zor Kişiliklerle Yaşamak

Sizlere tanıtmak istediğim ilk kitap, İletişim Yayınları’ndan çıkan Zor Kişiliklerle Yaşamak isimli kitap. Zor kişiliklerden kastedilen şey aslında; günlük hayatta karşılaştığımız, uğraşılması ve idare etmesi zor insanlardır. Çoğu insan, bu tip kişiliklerle karşılaştığı zaman ne yapacağını şaşırabilir. Bazen yanlış davranabilir ya da geri çekilebilir, sonuç da hüsranla bitebilir. Bu kitapta, günlük hayatta karşılaşabileceğimiz zor insanlar, belirli kategorik başlıklar altında oldukça güzel bir şekilde anlatılıyor.

“Narsistlerle nasıl baş edilir?”, “Paranoyak tiplerle nasıl baş edilir?”, “Psikopat tiplerle nasıl baş edilir?” gibi kişilik bozuklukları çerçevesinde; zor kişilikleri nasıl tanıyabileceğiniz, onlarla nasıl iletişim kurabileceğiniz ve onlardan zarar görmeden yaşamanın yolları gibi bilgilere yer veriliyor. Günlük hayatınızda bu tip insanlarla karşılaşıyor ve nasıl davranacağınızı bilemiyorsanız, Christophe André’nin kaleme aldığı bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

Aşkın Celladı

Amerikalı psikiyatrist Irvin D. Yalom’un 1989 yılında kaleme aldığı bu kitap, psikoterapi öykülerine yer veriyor. Psikolojiye meraklıysanız, insanların sorunlarını ve ilginç vakalarını merak ediyorsanız, bu kitap tam size göre. Okuması diğer kitap gibi çok keyifli; ayrıca başladıktan sonra bir solukta bitirebileceğiniz bir kitap. Kitaba ismini veren “Aşkın Celladı”, aslında psikolojik bir vaka öyküsüdür. Kitapta farklı insanların yaşadıklarını ve çözümlerin nasıl bulunduğunu anlatan çok sayıda öykü var. Psikolojiyi seviyorsanız, Aşkın Celladı çok seveceğiniz bir kitap.

İknanın Psikolojisi

MediaCat yayınlarından çıkan bu kitap, etkili ikna stratejileri ile ilgili birçok tekniğe yer veriyor. İknanın Psikolojisi, okurken not almaya ihtiyaç duyacağınız bir kitap; çünkü günlük hayatta da kullanabileceğiniz taktiklere yer veriyor. Ayrıca kitapta yer alan her teknik, sosyal psikolojik deneyler ile örneklendirilmiş. Kitap, çok kuramsal diyebileceğiniz bir kitap değil; kitapta bu teknikleri nasıl uygulayabileceğinize dair çok sayıda örnek yer alıyor.

Eğer siz de ikna konusuna meraklı biriyseniz, bu kitabı çok seveceğinizi düşünüyorum.

Hayatı Yeniden Keşfedin

Jeffrey E. Young’ın kaleme aldığı ve Psikonet yayınlarından çıkan bu kitap; daha cesur, üretken ve doyumlu bir hayat için gerekli bilgilere yer veriyor.

Kendinizi nasıl tanıyabileceğinizi, tekrarlayan hatalı davranışlarınızı, ilişkilerinizde hep aynı hataya düşmenizi, “hayır” diyememeyi, kendinizi bazen aşağılanmış hissetmenizin nedenlerini ve tüm bunların kökenindeki şemaları açıklayan bir kitap. Şema terapi, aslında diğer terapi yöntemlerine göre daha yeni bir yöntem sayılmaktadır. Şema terapi bakış açısıyla yazılan bu kitap; örneklerin ve her bölümün sonunda kendinizi değerlendirebileceğiniz kısımların olduğu güzel bir kitabın; sizlere bir şeyler katacağından eminim!

PSY-Q

Domingo Yayınları’ndan çıkan PSY-Q; “Psikolojik zekanızla tanışmaya hazır mısınız?” sloganıyla karşımıza çıkıyor. IQ’yu duymuştuk, EQ’yu da duyduk, PSYQ ise henüz yeni bir kavram. Bu kavram, kitapta “psikolojik zeka” olarak tanımlanıyor.Psikolojiye meraklıysanız ve şu sıralar internette popüler olan online kişilik ve psikolojik testleri çözmeyi seviyorsanız, bu kitabı çok seveceğinizi düşünüyorum. Tamamen bilimsel verilere dayalı, psikoloji biliminin gelişiminde ortaya çıkan, kişinin zihnini ve davranışlarını ölçen testleri güzel bir dille anlatıyor.

İyi Hissetmek

İyi Hissetmek de yine Psikonet yayınlarından çıkan bir kitap. Kitapta, iyi hissetmek ile ilgili ilginç bilgilere yer veriliyor. Kitabı hakkıyla okuyup, orada verilen önerileri uygulayan kişilerin; antidepresan ve psikoterapinin faydalarına benzer faydalar elde ettiğine yönelik bilimsel çalışmalar da bulunmaktadır. İyi Hissetmek; depresyon, panik atak, kaygı, obsesif kompülsif gibi bozukluklarda neler uygulayabileceğinizi ve bunların kökeninde neler olabileceğini açıklayan ve sizi yönlendiren bir terapi kitabı niteliğindedir. Bilişsel Davranış Terapi Ekolü çerçevesinde, tamamen uygulamaya yönelik ve anlaşılabilir bir dille yazılmış. Eğer yukarıda bahsettiğim problemlerden birini yaşıyorsanız ve size rehber olabilecek bir kitap arıyorsanız, bu kitabı okumanızı öneriyorum.

Tongue Fu: Sözlü Dövüş Sanatı

Sam Horn’un kaleme aldığı bu kitap, adıyla aslında Kung-fu’ya gönderme yapıyor. Kitap, kapağı ve ismiyle iddialı gibi görünen ancak içi boş havası veren bir kitap olsa da, aslında öyle değil! Günlük hayatta hepimiz insanlarla zorluklar yaşıyoruz. Bazen onlarla uğraşmak noktasında sıkıntılar yaşıyoruz, bazen içimize kapanıyoruz, bazen öfke patlamaları yaşıyoruz, bazen de sözlü kavgalarımız ciddi fiziksel kavgalara dönüşebiliyor. Bu kitap, bu gibi durumlarda; iletişim anında ortaya çıkabilecek olumsuz durumlarda nasıl davranılması gerektiği ile ilgili işe yarayacak bilgilere yer veriyor.

Kendinize ve karşı tarafa zarar vermeden bu durumu nasıl atlatabileceğiniz konusunda pratik önerilere yer veren bir kitap.

Panik Atakta İlaçsız Yeni Anksiyete Terapisi

Kaygı günümüzde en sık karşılaştığımız psikolojik problemlerden biridir. Kaygının birçok çeşidi vardır; panik atak, obsesif kompülsif bozukluk( takıntı hastalığı), travma sonrası stres bozukluğu ya da fobiler… Siz de bunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz. Daha önce birçok yöntem denemiş ve yarar sağlayamamış da olabilirsiniz. Dr. David Burns’ün kaleme aldığı Panik Atakta İlaçsız Yeni Anksiyete Terapisi, gerçekten güzel bir kitap. Aşama aşama kaygının doğasını anlamak, farklı problemler karşısında uygulanacak yöntemler, düşüncelerimizdeki hatalar gibi çok sayıda pratik ve uygulanabilir bilgilere yer veriyor. Sizin adınıza okunmasının çok zevkli olacağını düşünüyorum.

Kitapta şöyle bir cümle yer alıyor; “Kaygının nedeninin kibarlık olduğu fikrine dayanır. Kaygıya yatkın kişiler, neredeyse her zaman, çatışmadan ve öfkeden korkan ve bu nedenle de insanları memnun eden kişilerdir. Canınız sıkkın olduğunda, sorunlarınızı halının altına süpürürsünüz; çünkü hiç kimsenin canını sıkmak istemezsiniz. Bunu o kadar hızlı ve otomatik bir biçimde yaparsınız ki, yaptığınızın farkında bile olmazsınız. Sonra olumsuz duygularınız; kaygı, endişe, korku ya da panik gibi çarpıtılmış biçimde yüzeye çıkar”. Eğer bu cümlede yer alan ifadeler size tanıdık geliyorsa, bu kitabı yakın bir zaman içinde edinmenizi ve okumanızı öneriyorum.

Mod Terapisi

Bazen sıklıkla benzer olumsuz duygular yaşarız. Böyle bir durumda da genellikle ne kadar bahtsız ve şanssız bir insan olduğumuzu düşünürüz. Yaşadığınız bu olumsuz duygular çok sık oluyorsa ve birbirine benziyorsa, işin içinde şanssızlıktan biraz daha fazlası olabilir. Sık sık aynı olumsuz olayları yaşamak; bizim sürekli aynı hataları yaptığımızı ya da çocukluktaki yaşantımızın etkisinden kurtulamadığımızı gösteriyor olabilir. Peki, bunu nasıl anlayacağız? Bu konuda, “içimizdeki çocuk” kavramını anlamak önemli.

İçimizdeki çocuk kavramını genellikle bir sevgi pıtırcığı olarak hayal ediyoruz; ancak içimizdeki çocuk her zaman bu şekilde olmayabiliyor. Bazen bu çocuk; bizi öfkelendiren ve büyük hatalar yaptıran bir halde de gelebiliyor. İçinizdeki çocuğu anlama noktasında size fayda sağlayabilecek bir kitap arıyorsanız, Mod Terapisi bu konuda oldukça başarılı. Psikonet Yayınları’ndan bu kitap; içimizdeki çocukları, içimizdeki yetişkin modlarını anlatıyor.

Tekrarlayan olumsuz durumlarda nasıl davranmanız gerektiğini ve bu durumları nasıl fark edebileceğinizi anlatıyor. Bu noktada size çok fayda sağlayacağını düşünüyorum.

One thought on “Psikolojik Kitap Önerileri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yılmaz Yüce dedi ki:

    Merhaba, önerdiğiniz kitapların tamamı yabancı yazarlara ait; ancak yerli yazarların dilindeki içtenliği ve anlaşılırlığı sağlayamıyor. Bunu söylerken “tamamen” reddetmiyorum, mutlaka yararı olur. Hoşça kalınız!