© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Roma Papatyası Öz Yağının 10 Kanıtlanmış Faydası

Roma Papatyası Öz Yağının 10 Kanıtlanmış Faydası

Roma papatyası insanoğlu tarafından bilinen en eski tıbbi bitkilerden bir tanesi. Yıllar içerisinde bu papatyadan pek çok farklı ürün elde edildi ve dünyada her gün 1 milyon bardaktan fazla roma papatyası çayı tüketiliyor. Roma papatyası öz yağı ise çayından çok daha etkili ve bir o kadar da kolay kullanımlı.

Anksiyete ve Depresyon ile Savaşır


Roma papatyası öz yağı, sinirleri rahatlatan hafif bir yatıştırıcıdır ve rahatlama sağlayarak anksiyeteye engel olur. Onu koklamak bu etkiyi elde etmek için değerlendirebileceğiniz en iyi yollardan bir tanesidir. Zira kokladığınızda içindeki moleküllerin etkileri doğrudan beyne yansır ve bu da duygusal bir tetiklenme yaratır. Araştırmalar onun tüm dünyada depresif ve kaygı kaynaklı duygularla mücadelede kullanıldığını gösteriyorlar.
2013 yılındaki bir çalışmada, lavanta, Roma papatyası ve portakal çiçeği öz yağının karışımı ile uygulanan bir aromaterapinin, hastalarda anksiyete düzeyini ciddi anlamda düşürdüğü görülmüştür. Aromaterapi tedavisi kaygıları azalttığı gibi bireylerin uyku kalitelerinin de artmasına yardımcı olmuştur.

Doğal Bir Alerji Hafifleticidir

Roma papatyasının mikrop karşıtı ve antioksidan özellikleri bulunur ve genelde saman nezlesi için kullanılmaktadır. Mukusu sökme, tıkanmayı önleme, şişkinlikleri dindirme özelliği vardır ve bunun yanında mevsim alerjilerinin belirtilerine karşı da etkilidir. Haricen uygulandığı zaman ciltteki her türlü rahatsızlık ve hassasiyete iyi gelmektedir.

Adet Belirtilerini Hafifletir

Roma papatyası öz yağı morali doğal yoldan yükseltir, depresyon hissini azaltır ve adet döneminde kramplara ve ağrılara sebep olan spazmlara engel olur. Bilhassa bu dönemde baş ağrıları ve sırt ağrıları yaşayanlar da bu sorunlarına çözüm bulabilirler. Bazı uzmanlar hormon dalgalanmaları sırasında ortaya çıkan sivilcelere karşı da onları öneriyorlar.

Uykusuzluk Belirtilerini Azaltır

Roma papatyasının rahatlatıcı özellikleri iyi uyumanızı sağlar ve uykusuzluk ile savaşır. 2006 yılında yapılan bir çalışmada onu koklamanın uyku ve ruh hali üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, gönüllü bireylerin daha iyi uyudukları, sakinleştikleri ve dingin bir hale geldikleri görülmüştür. Bu öz yağı koklamak, strese bağlı hormonların kandaki düzeylerinin düşmesine de yardımcı olmaktadır.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

Roma papatyası cildi sakinleştirir, iyileştirir ve anti inflamatuvar ve bakteri karşıtı etkileri sayesinde rahatsızlıklara engel olur. Egzema, yaralar, ülserler, kızarmalar, çizikler, yanmalar, ve pek çok diğer cilt rahatsızlığı için doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Sindirim Sağlığını Destekler

Papatya geleneksel olarak pek çok sindirim bozukluğu ve sindirim sistemi problemi için kullanılmaktadır. Roma papatyası öz yağı ise antispazmodik özelliklere sahiptir ve bu nedenle gaz, sızdıran bağırsak, reflü, hazımsızlık, kusma ve ishal gibi problemlere karşı kullanılabilmektedir. Özellikle gaz çıkarma, mideyi rahatlatma ve kasları gevşetme konusunda etkilidir ve böylece besinlerin bağırsaklardan geçmesine destek olur. Ayrıca mide bulantılarına karşı da kullanılabilmektedir.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Roma papatyası kardiyovasküler sistemi destekler çünkü içeriğinde bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. Özellikle koroner kalp hastalıklarındaki ölüm oranlarını oral yoldan alındığında azaltabilmektedir. Kan basıncını düşürmesi ve kalp üzerinde rahatlatıcı etkilerinin olması da onun diğer yanları arasında.

Artrit Ağrılarına İyi Gelebilir

Gönüllü bireyler üzerinde yapılan çalışmalarda, papatyadaki flavonoidlerin ve öz yağların cildin alt katmanlarına nüfuz edebildiği görülmüştür. Bu ise onların haricen bir anti-inflamatuvar olarak kullanılabilmelerine imkan tanır ve artrit ağrılarına karşı verimli olmasını sağlar.

Çocuklar İçin Uygundur

Yüzyıllar boyunca anneler, papatyayı ağlayan çocukları rahatlatmak, ateşi düşürmek, kulak ağrılarını geçirmek ve mideyi rahatlatmak için kullanmışlardır. Genelde çocuk sakinleştirici olarak bilinir ve dünyadaki en hafif öz yağlardan bir tanesidir.

Kanser Karşıtı Etkileri Vardır

Papatyanın cilt, prostat, kalp ve yumurtalık kanseri üzerindeki etkileri konusunda yapılan çalışmalar, onun kanser gelişimini yavaşlattığını ve önlediğini gösteriyorlar. Zira papatya özütüne maruz kalmak, kanserli hücrelerin kendilerini imha etmelerini hızlandırmış ancak normal hücrelerde bu işlev o kadar hızlanmamıştır.

Roma Papatyası Öz Yağını Nasıl Kullanmalı?

• Anksiyete ve depresyona karşı kullanmak için doğrudan şişeden koklayabilirsiniz.
• Sindirime iyi gelmesi için 2-4 damlasını karın bölgesine sürün veya hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlarla birlikte uygulayın.
• İyi uyumak için doğrudan şişeden koklayın veya alnınıza 1-2 damlasını sürün.
• Çocukları sakinleştirmek için şişeden koklatabilirsiniz.
• Sivilcelere karşı bir pamuğa bir kaç damla damlatabilir ve gerekli bölgeye uygulayabilirsiniz.
• Kalp sağlığı için 2-4 damlasını kalp bölgesine cilt üzerinden sürebilir, dilinizin altına da bir kaç damla damlatabilirsiniz.
• Bulantılara karşı doğrudan şişeden koklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Gelecek kadınlardır. Çünkü dişi; tarih boyunca doğuran, bakan, besleyen, onaran, toplayan, iyileştiren, birleştiren, bütünleştirendir. Anne, tanrıça, nine, gelin, teyze, kraliçe, kız evlat. Ayın evreleri gibi tohumdan büyür olgunlaşır ve meyvelerini verir. Kadın barıştır, kadın yuvadır, kadın vatandır. Kadın dünyadır, dünya da kadın. Toprağın, dünyanın enerjisi onda yansır. 
Dün akşam verilen #eleleavonkadınödülleri, üzerine geçen sene Yani 2016 senesinde kazandığım Kadın girişimci ödülünü alırken yaptığım konuşmadan paylaşmak istedim . Her sene olduğu gibi bu senede harika bir törendi, ilham veren, cesaret veren kadınları görmek beni çok motive etti.. Dün gece töreni izlerken tekrar şunu hatırladım.
—————————————————- Kız kardeşlerim, dişil enerjinize sahip çıkın, düşüncenizde, evinizde, okulunuzda, mahallenizde ana gibi birleştiren, yapıştıran, iyileştiren olun. Kız kardeşlerim kadını kadınla, bölmeye çalışanlara, bizi birleştiren şeyin çok daha büyük, çok daha eski, çok daha kutsal ve çok daha kuvvetli olduğunu göstermeye var mısınız? Foto @tworoutes
 • Herkese selam,#apiterazen ile ilgili o kadar çok soru geldi ki sizden, bir canlı yayın yapmaya karar verdim. Bugün saat 19.00’de canlı yayında #ApiteraZen Üzerine sorularınızı cevaplayacağım. Apitera Zen kullanım alanları, bağışıklığı nasıl destekler, aktif içeriğindeki super besinlerin faydaları konuşacağım konular.. Sizi de bekliyorum!! Ne de olsa #bizehergün #ApiteraZen
 • Gününüz aydın olsun, telefonumun içindeki tatlı insanlar! Bugün bir incelik, nezaket, bir iyilik yaparak bir insanı sevindirme günü olsun mu? Bugün şefkate, nezakete, anlayış, empati ve sevgiye 1 dakika ayırmak ister misin? Varlığın bu dünyaya bir mesajsa eğer, bu mesajla ne vermek isterdin? İş arkadaşına gülümsemek, birine yardım etmek, nazik davranmak, güzel bir hanıma kapıyı açmak, birine kocaman sarılmak, ağlayan birine destek vermek, zor durumdaki bir yabancıya yardım etmek, birinin sorununu gidermek. Bana çok iyi geliyor, çünkü hepimiz birbirimizi yukarı çektikçe, yükseleceğiz. Haydi o halde iş başına. Haftan şahane geçsin #whpmystyle Foto @ozlemyldz_ #kalimera 🇬🇷💙
 • Biz 15 Ocakta, bizlerle beraber 8 Hafta boyunca, kendi sınırlarını yıkarak, konfor alanından çıkmayı, kendi karanlıklarını aydınlatarak #yenibirben diyecek kararlılıkta 10 kişiyi seçmek icin başvurularınızı bekliyoruz! İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda etmek istersen, sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen olma yolunda yanında olacak ekibim alanlarının en iyileri; Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay @myptcom ve Tuğrul Çağrı Yılmazer @tugrulcagriyilmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol @dytserapakyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan @_ilkercaglayan_ ile temiz beslenmenin püf noktalarını, profesyonel yaşam koçu Müge Çevik @mugecevik_ mutluluğu öğrenmeyi, Sporcu mentoru Arzu Alkan @arzualkan_ ile motivasyonu ve asla pes etmemeyi, bendeniz Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. Video @firatgurgen İletişim ajansı @idecon_idea
 • Herkese şahane bir cumartesi diliyorum.. Bu hafta sonu sinema keyfi yapacaklara bir müjdem var, biliyorsunuz yepyeni #apiterazen filmimiz hem tv’de hem de sinemada yayında! Sinemada filminizi izlerken, arada oynayan Apitera Zen reklam filminden benim yer aldığım karenin fotoğrafını çekin, #BizeHerGün etiketiyle paylaşın, çekilişle ApiteraZen, ApiteraUp ve ApiteraMind kazanma şansı yakalayacak 50 kişiden biri olun. Bence denemeye değer diyorsan, fotonu bekliyoruuumm!!
 • Koskoca bir sene önümüzde, nasıl bir sene olsun istiyorsun? Yeni sene için çözümlemelerim devam ediyor. ♦️YARGILAMA! ♦️ Geçtiğimiz yıllardan buraya tüm insanlık, kalbimize inen darbeler ve omuzlarımıza inen vicdan denen yükü taşıyarak geldik. Bizim gibi olmayanı öteki, düşünmeyeni başka, aynı fikirde olmayanı dışarıda, bizim gibi davranmayanı başkası ilan ettik.Yargıladık, kınadık, eleştirdik, dışladık, ayıpladık, suçladık. Hep başkasına baktık. Diğerine.. ancak biliyor musun, diğer taraf yok, başkası diye bi şey yok. Bölünme ziihninde, egonla beraber bilincinde başlıyor. Ayrı olduğunu unut. Birsin. Her şeyle bir, her şey sensin. Yargıyı kalbinden çıkarmak ve sevgiyi gerçekten hissetmeye ne dersin? Neden mi, çünkü kalbin dünyanın en önemli enerji merkezidir. kızgınlık, öfke, üzüntü enerjisi kalbinde oldukça çevrende başka bir şey görmeyeceksin. Öz yağlar, bazı elementler, kuartz kristalleri gibi yüksek frekansa sahiptir. Gül yağı evrensel titreşimi en yüksek materyallerdendir. Kalbini yumuşatmak istersen, aromaterapiyi kullanabilirsin. Tedavi edici güce sahip, en üst titreşimde olan öz yağ Gül öz yağıdır ve 320 Mhz olarak ölçülmüştür. Saf gül yağını kokla, saf gül suyunu kalbine sevgide kalması için sür, böylece kendine, dünyamıza sevgiyle bakacaksın. Çünkü inan , hepimizin en çok ihtiyacı olan tek şey bu .. 💓Foto @balibey
 • Nedir ApiteraZen? 
Bal, propolis, zencefil, karanfil, tarçın, limon ve karabiberin mükemmel karışımıdır! Soğuk havalardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor, ApiteraZen vücut direncinizi artırmanıza destek olur.. Bu yüzden #BizeHerGün #ApiteraZen
 • İşteee, beklediğimiz reklam nihayet yayındaaaa!! @balparmakbal ile işbirliğimizin ikinci döneminde yepyeni #apiterazen Reklamımız!! Soğuk havalar, uykusuzluk, stres ve mevsim değişiklikleri kâbusunuz olmasın! Kış aylarında zinde kalmak için #BizeHerGün ApiteraZen yeter. Ajans @alametifarika11 Yönetmen @serdarerener
 • Yeni yıl çözümlemelerine devam. Bugün;
♦️ERTELEME! ♦️Hayat sana rağmen devam ediyor. Hedeflerini, isteklerini erteleme. Bazen oturduğumuz yerde, hiç bir şey yapmadan hayatlarımızda olumlu şeyler olacağını, istediklerimizin gerçekleşeceğini sanıyoruz. Şu konuda başarılı olana kadar mutlu olamam" gibi şeyler söyleyerek, kendimizi şartlandırıyoruz. Mutlu olmak için sürekli bir sebep, sürekli bir hedef koyuyoruz.. Örneğin; babam iyileşinceye kadar, sevgilimi elde edene kadar ya da şu işe girinceye kadar mutlu olmayacağım gibi . Oysaki gerçek mutluluğu yaşamak için, gerçekten mutlu olmak için tüm bu zorlukların ortasında da geçerli sebeplerimiz, çok pratik yollarımız var. Her sabah sağlıklı kalkabilmek, yediklerimizin tadını alabilmek, sevmek ve sevilmek, sahip olduğumuz parayla satın alınamayan şeyleri hep hatırlamak.. Şükür edebilmek.. Mutlu olmak yakalayacağın, his değildir, bilinçli tercihlerle yaptığın ve sürekli içinde oturduğun bir saraydır. Foto @motherswallow for @tworoutes
 • Değişim bütünsel olmalıdır. Zihni değiştiremeyen, duygusal olarak kendini tanımayan kişi bedenini kalıcı olarak değiştiremez. 
Ben diyorum ki, mesele değil kilo...
Bu yüzden kilo alıp verirsin, bu yüzden spora başlayıp bırakırsın.. Eksik olan bu, işte bu yüzden, iyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i 2016 Şubat başında hayata geçirdim. Sayısız danışanımız ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak değişim yolunda adım attılar ve başardılar! Kendileri icin ideal görüntülerine kavuştular, iyi hissetmeye başladılar, iyileştiler!! Şimdi sıra bende diyorsan, geri sayım başladı!!! Online olarak dijital platformda Türkiye'nin ilk online bütünsel koçluk programı #8haftadadegisim başta ben olmak üzere, alanlarında uzman olan diyetisyen, beslenme uzmanı, spor hocaları, estetik cerrahlar, dermatologlar, yaşam koçları, sporcu mentörleri, stil danışmanları, kuaför, makyör ve makyözler, zarafet ve beden dili uzmanları, estetisyenler, diş hekimleri, terapistlerden oluşan 8 Haftada Değişim ekibi sizlerle çalışmak ve tanışmak için bekliyorlar. Yapman gereken: boy, kilo, yaş, tam boy fotonu, adres ve kısa bir yaşam tarzı bilgilerinle merhaba@aysetolgaiyiyasam.com yollamak
 • İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda et. Sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen darken yanında olacak Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay ve Tuğrul Çağrı Yılmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan ile temiz beslenmenin püf noktalarını, Müge Çevik ile mutluluğu öğrenmeyi, Arzu Alkan ile motivasyonu ve asla per etmemeyi, Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. @8haftadadegisim
 • Başlıyoruz! @8haftadadegisim 4. Dönem 16 Ocakta baslıyor!! İyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i Şubat 2016 hayata geçirdim. #8HaftadaDeğişim 4. döneminde ruhsal- bedensel ve zihinsel olarak değişmesine katkıda olacağımız bu değişime hazır yeni adaylar için sabırsızlanıyoruz. Başvurular için tam boy fotonuzu, doğum tarihinizi, kilonuzu, boyunuzu, ev adresinizi, iletişim bilgilerinizi içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletiniz.

Takip Et!