© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Saçlar Hangi Sıklıkla Yıkanmalı?

Saçlar Hangi Sıklıkla Yıkanmalı?

En şık kıyafetler, en estetik makyaj canlı, hacimli, gür ve parlak saçların kattığı havayı veremez.  Fakat “parlak” derken yağdan değil, canlılıktan parlayan saçları kast ediyorum. Yağ demişken, işyerinde, sokakta, otobüste, metroda gördüğümüz bazı kadınların saçları o kadar çok yağlamıştır ki sanki uçlarından yağ damlayacaktır. Bu görüntünün ne kadar itici olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat yağlanıyor diye saçları sık sık yıkamak da saç derisini kurutuyor, doğal yağını, nemini alıyor. Hal böyle olunca saçarlı ne sıklıkta ve nasıl yıkamak gerektiği konusuna bir açıklık getirmekte fayda var.

Her gün saç yıkanır mı?

Havanın ısınmasıyla birlikte terlemek ve özellikle de saç diplerimizin terlemesi kaçınılmaz oluyor. Hem bu terden kurtulmak hem de güne daha fresh başlamak için özellikle yaz aylarında, bazıları ise yaz kış sabahları duş almadan evden çıkamıyor. Temiz olmak, ter kokmamak iyi hoş, ancak saç derimiz ve dolayısıyla saçlarımız acaba bu konuda ne düşünüyor? Her gün saç yıkamak ve özellikle de her gün şampuanla saç yıkamak demek saç derisini ve saçı yıpratmak demektir.

Günümüzde 5 liradan 50 liraya kadar pek çok şampuan çeşidi var. İşte bu şampuanların en kalitelisi, en en en doğalı bile sık kullanıldığında saç derimizin ve saçımızın doğal nem dengesini bozuyor. Çünkü şampuan demek, fabrika koşullarında üretilen, çok sayıda kimyasallar barındıran bir kişisel temizlik ürünü demektir. İşte ne zaman ki doğal olmayan bir şeyi vücudumuz için kullandıysak, onun faydalarından bir tık yukarıda olan zararlarını da peşinen kabul ettik demektir. Siz, siz olun şampuan ve diğer temizleyici ürünleri mümkün olduğunca seyrek kullanmaya çalışın.

Şampuanlar, yeni yeni yaygınlaşan kuru şampuanlar ve tozlar saçı besleyen doğal yağı azaltıyor. Ancak her gün şampuanla yıkamak yerine haftada iki kez şampuanla yıkayıp aralarda da kuru şampuan ya da toz kullanmak daha doğru olabilir. Ya da size daha sağlıklı bir öneride bulunayım, saçınızı daha bir gün önce yıkadıysanız ve yağlı görünüyorsa parmaklarınızı bebek pudrasına batırın ve saç diplerinize sürün. Bu sayede saçınızdaki yağ daha az görünür olacaktır.

Saçı çok seyrek yıkamak faydalı mı, zararlı mı?

Saçı çok sık yıkamak da, çok seyrek yıkamak da saç derisi ve saç için zararlıdır. Çünkü sonuçta doğal bir süreç var ve bu süreç içinde saçlarımız kirden, tozdan kirleniyor, saç derimiz yağlanıyor, gözenekler tıkanıyor. Böyle olunca da saçımız beslenmiyor, canlılığını kaybediyor. Saç derisi nefes alamadığında saçlar cansızlaşıyor, hem kökten hem de uçlardan dökülmeler, kırılmalar yaşanıyor. Bununla birlikte kirli saç pis kokar, yapışık görünür. Bu bakımdan saçların düzenli aralıklarla yıkanıp temizlenmesi bir ihtiyaçtır. Ne her gün gibi çok sık ne de haftada bir kez gibi çok seyrek değil 2-3 günde bir saçlarımızın yıkanması doğru olacaktır.

Saçımızı ne ile yıkayalım?

Saçımızı düzenli aralıklarla yıkayıp temizlememiz gerekiyor. Ama ne ile? Önümüzdeki en pratik seçenek şampuanlar. Şampuanların içeriğinde bulunan kimyasallar ve cildimize zararlı maddeler saç derimize ve dolayısıyla saç sağlığımıza zarar veriyor. Saçınızı sağlık değerini koruyarak temizlemek taraftarıysanız, size bitkisel, tamamen doğal içerikli sabunları tavsiye ediyorum. Bunun için özellikle ev yapımı zeytinyağı sabunları, greyfurt ve papatya özlü sabunlar gayet uygun seçeneklerdir. Bu sayede saç derinizi ve saç tellerinizi besleyip hem de saçınızı kirden, yağdan arındırmış olursunuz. Ancak bu sabunların köylerde, ev ortamında imal edilmiş olanları bulmanız gerekiyor. Fabrikasyon ürünü olan sabunlar, şampuanlar kadar olmasa da, yine de petrol bazlıdırlar.

Saçlarınızı doğal ürünlerle temizleyebilmeniz için haftada bir kez suyu kabartma tozu ya da limon suyu karıştırıp saçınızı yıkayabilirsiniz. Ancak sonrasında saçlarınızı çok iyi durulayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Günaydın💛 Sağlıklı büyümelerini istediğimiz güzel meleklerimiz için anneler olarak yapacağımız en önemli şey doğru, gerçek temiz gıdayla, iyi beslenmelerini sağlamak. Bana okul çağındaki çocuklarımıza yemesi ve tadı zevkli sağlıklı neler yapabiliriz Ayşe diye soranlarınız için harika önerilerim #aysetolgaiyiyasam com'da www.aysetolgaiyiyasam.com/cocuklarinizin-severek-yiyecegi-6-saglikli-onerisi
 • Ağustos ayı, gökyüzü çok hareketli.. retrolar , tutulmalar. Yani konuşacak çok konu var. Astrolog Anıl Can @anilcanofficial İle bugün aslan burcundaki Güneş tutulmasının etkileri #youtube kanalımda. Video linki profilimde https://youtu.be/vzUxUkgdU8k
 • Cem!! Cem, güzel kalpli, yetenekli, Çalışkan, adam gibi adam arkadasım. Haberin geldi, bu dünyadan gitmişsin, Cem ah Cem, ne diyeyim! Elbet tecelli Allahtan mekanın cennet olsun arkadasım seni çok özleyeceğim be😥 #cemlokmanhekim
 • Güneş, Ay ve Gerçek, asla gizlenemeyecek üç şey. #kendinibil #knowthyself #nosceteipsum
 • Canlar, bir pazarı boş geçirmeyelim dedim size şahane bir hediye getirdim ! @atasunoptik'i takip ederek #busesebakarlar ve #AtasunOptik hashtag’i ile Atasun Optik’in Bakarlar şarkısını söylediğiniz videoyu paylaşın, Atasun Optik’ten 250 TL değerinde hediye kartı ile hayatınıza renk katma şansını yakalayın!
 • Günaydın, şahane pazarlar dilerim 💜☀️
 • Dostluğa, en saf neşeye, muhabbete. #4everyoung bro @ersankasikara 👫🙏🏻💜✨
 • Bir #tbt bu fotoğrafı #barselona çekmiştik.. Sagra da Familia'nın huzurlu bahçesinde, güvercinlerin, köpeklerin, yaşlı çiftler ve bebeklerin arasında mutluluk ve neşeyle oturmuş, derin bir şükran hissetmiştim. Şimdi bu şehirde de Korku, çok büyük acı, derin bir keder, büyük bir sessizlik var! Sebebi ne olursa olsun, sesini duyurmak için terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terörden hayatlarını kaybeden başta güzel ülkemin güzel insanları, şehitlerimiz, tüm dünyadan güzel insanların ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun!
 • En iyi gününde, en kötü gününde, sırtını yaslarsın.. dile kolay #32sene çocukluk arkadasım, en değerlim Şebom. Ben seni nasıl anlatayım ne diyeyim.. Çıkarsız, şartsız, en saf dostum iyi ki doğdun, Allahım sana sevdiklerinle neşe, sevgi, bolluk, sıhhat dolu nice seneleri beraber kutlamayı nasip etsin.. iyi ki varsın, seni çok ama çok seviyorum @sebnemek 💜🖤
 • Hey zaman!! Bana hem çok yakın hem uzaksın. #tbt bakar mısınız? Daha yaşını bile doldurmamış, güzel kuzum. Nasıl da şaşırıyor, canı yanınca. Hayatı da böyle öğrenmiyor muyuz? Çarpa, kıra, döke, döküle. Öğreniyor ve güçleniyoruz elbet ama sertleşmeden olsa ne güzel. Büyüyen tüm meleklerimiz kalpleri hem iyiyi gören, hep naif, hep yumuşacık kalsın. 💜🦄🌟
 • Bir #tbt Çocuklarımızı beslemek, erkeğimize çekici görünmek.. Biz hepsiyiz. Biz kadınız, kıvrımlarımızla güzeliz..Ancak medya v baska kaynaklardan kazınan kodlar ile kadın beğenilme ihtiyaçlarını şekillendiriyor. Halbuki, özgünlüğümüzü takdir etmeliyiz. Podyumda yürüyen sopa kızlardan olamayız. Bizim kalçamız var, göğüslerimiz var. Büyük ya da küçük bu önemli değil. Büyük olsa, küçük ister. Küçük olsa, büyük. Tabi ki yanlış anlaşılmasın cinsel obje olmaktan sıyrılıp kadın olmayı hissetmek, kendini her şeyinle sevmekten bahsediylrum. Var olanı sevip, kendimizi takdir ettiğimizde hemcinslerimizle eğer var ise rekabet kalmayacak. Kendinden emin olan, kendini beğenen her birey başarılı, güzel ve akıllı insanların çevresinde olmasını ister. Öğrendiğim şeylerden biri de bu. Güzel başarılı kadınlar beni motive ediyor.“Kızlar rekabet eder, kadınlar destekler. " Siz hangisisiniz?” Kendinizi çok sevin, kendinizi çok sevmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü her şeyinizle muhteşemsiniz. #tbt Foto @formsantedergisi #iyiliksende
 • Takdir ediIiyorsan değiI, takIit ediIiyorsan başarmışsın demektir. 🦄💜 #iyiliksende Foto @sinemguvenofficial

Takip Et!