© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Saçlar Hangi Sıklıkla Yıkanmalı?

Saçlar Hangi Sıklıkla Yıkanmalı?

En şık kıyafetler, en estetik makyaj canlı, hacimli, gür ve parlak saçların kattığı havayı veremez.  Fakat “parlak” derken yağdan değil, canlılıktan parlayan saçları kast ediyorum. Yağ demişken, işyerinde, sokakta, otobüste, metroda gördüğümüz bazı kadınların saçları o kadar çok yağlamıştır ki sanki uçlarından yağ damlayacaktır. Bu görüntünün ne kadar itici olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat yağlanıyor diye saçları sık sık yıkamak da saç derisini kurutuyor, doğal yağını, nemini alıyor. Hal böyle olunca saçarlı ne sıklıkta ve nasıl yıkamak gerektiği konusuna bir açıklık getirmekte fayda var.

Her gün saç yıkanır mı?

Havanın ısınmasıyla birlikte terlemek ve özellikle de saç diplerimizin terlemesi kaçınılmaz oluyor. Hem bu terden kurtulmak hem de güne daha fresh başlamak için özellikle yaz aylarında, bazıları ise yaz kış sabahları duş almadan evden çıkamıyor. Temiz olmak, ter kokmamak iyi hoş, ancak saç derimiz ve dolayısıyla saçlarımız acaba bu konuda ne düşünüyor? Her gün saç yıkamak ve özellikle de her gün şampuanla saç yıkamak demek saç derisini ve saçı yıpratmak demektir.

Günümüzde 5 liradan 50 liraya kadar pek çok şampuan çeşidi var. İşte bu şampuanların en kalitelisi, en en en doğalı bile sık kullanıldığında saç derimizin ve saçımızın doğal nem dengesini bozuyor. Çünkü şampuan demek, fabrika koşullarında üretilen, çok sayıda kimyasallar barındıran bir kişisel temizlik ürünü demektir. İşte ne zaman ki doğal olmayan bir şeyi vücudumuz için kullandıysak, onun faydalarından bir tık yukarıda olan zararlarını da peşinen kabul ettik demektir. Siz, siz olun şampuan ve diğer temizleyici ürünleri mümkün olduğunca seyrek kullanmaya çalışın.

Şampuanlar, yeni yeni yaygınlaşan kuru şampuanlar ve tozlar saçı besleyen doğal yağı azaltıyor. Ancak her gün şampuanla yıkamak yerine haftada iki kez şampuanla yıkayıp aralarda da kuru şampuan ya da toz kullanmak daha doğru olabilir. Ya da size daha sağlıklı bir öneride bulunayım, saçınızı daha bir gün önce yıkadıysanız ve yağlı görünüyorsa parmaklarınızı bebek pudrasına batırın ve saç diplerinize sürün. Bu sayede saçınızdaki yağ daha az görünür olacaktır.

Saçı çok seyrek yıkamak faydalı mı, zararlı mı?

Saçı çok sık yıkamak da, çok seyrek yıkamak da saç derisi ve saç için zararlıdır. Çünkü sonuçta doğal bir süreç var ve bu süreç içinde saçlarımız kirden, tozdan kirleniyor, saç derimiz yağlanıyor, gözenekler tıkanıyor. Böyle olunca da saçımız beslenmiyor, canlılığını kaybediyor. Saç derisi nefes alamadığında saçlar cansızlaşıyor, hem kökten hem de uçlardan dökülmeler, kırılmalar yaşanıyor. Bununla birlikte kirli saç pis kokar, yapışık görünür. Bu bakımdan saçların düzenli aralıklarla yıkanıp temizlenmesi bir ihtiyaçtır. Ne her gün gibi çok sık ne de haftada bir kez gibi çok seyrek değil 2-3 günde bir saçlarımızın yıkanması doğru olacaktır.

Saçımızı ne ile yıkayalım?

Saçımızı düzenli aralıklarla yıkayıp temizlememiz gerekiyor. Ama ne ile? Önümüzdeki en pratik seçenek şampuanlar. Şampuanların içeriğinde bulunan kimyasallar ve cildimize zararlı maddeler saç derimize ve dolayısıyla saç sağlığımıza zarar veriyor. Saçınızı sağlık değerini koruyarak temizlemek taraftarıysanız, size bitkisel, tamamen doğal içerikli sabunları tavsiye ediyorum. Bunun için özellikle ev yapımı zeytinyağı sabunları, greyfurt ve papatya özlü sabunlar gayet uygun seçeneklerdir. Bu sayede saç derinizi ve saç tellerinizi besleyip hem de saçınızı kirden, yağdan arındırmış olursunuz. Ancak bu sabunların köylerde, ev ortamında imal edilmiş olanları bulmanız gerekiyor. Fabrikasyon ürünü olan sabunlar, şampuanlar kadar olmasa da, yine de petrol bazlıdırlar.

Saçlarınızı doğal ürünlerle temizleyebilmeniz için haftada bir kez suyu kabartma tozu ya da limon suyu karıştırıp saçınızı yıkayabilirsiniz. Ancak sonrasında saçlarınızı çok iyi durulayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Sonbahaaar, bu sabah da böyle. #şükranoyunu son haftası. Bugün, şu yemyeşilken mevsimi geçen ve düşen yaprak gibi değişeceğini bil ve değişimden korkma! Hücrelerin her an ölüp, yenileri gelirken, dünya her an devinim ve değişim içindeyken- sen nasıl değişmekten korkarsın? Her yeni güne, dünyayı birlikte değiştirme çabamıza duyduğun şükranla başla. Kendini geliştirmen için niyetini koy, çevrenden ilham ve destek gelecek. #değişimsensin Dünyada ihtiyaç duyduğun değişim senden gelsin🍂
 • Ekim ayı, her sene #MemeSağlığıFarkındalıkAyı olarak kutlanıyor.. Bu ay içerisinde pek çok etkinlikte konuşmacıydım. Sağlığın kaybedilecek bir şey değil - beslenme, uyku, egzersiz, tamamlayıcı tıp metotları ile korunması gereken bir şey olduğunu anlatıyorum. İyi yaşam bİr bütündür: bedensel, enerjetik, ruhsal ve zihinsel seviyede bütünsel şifa üzerinden koruyucu yaklaşım nedir, bugün 14.00’te @memeder in @emaarsquaremall da düzenlediği #MemeSağlığıFarkındalıkfestivali anlatacağım
 • #tomtomtasarimsokakta tasarım, sanat, moda, müzik, gastronomi gibi farklı disiplinleri bünyesinde bulunduran Harika bir etkinlik. Pazar gününüzü ayırın İtalyan lisesi sokağına gelin derim. Sevgili @baharkorcan @serraarikok Serra Arıkök, @hakankodal Hakan Kodal liderliğinde #tomtomtasarimsokakta nedir merak ederseniz, detaylar #instastory
 • Harika bir etkinlikte yine #SporlaKalTürkiye dedik!! Bizle spor yapamadım diye üzülme @lcwaikiki ile #youtube kanalıma şahane Videolar çektik.. Vücudun farklı bölgelerini çalıştıracağınız harika egzersiz serileri için profilimdeki linke tıkla, #SporlaKalTürkiye #lcwsporlakal #lcwaikiki
 • Biz geçen cumartesi Bebekte çok iyi vakit geçirdik, harika spor yaptık, yepyeni şeyler öğrendik.. Kaçırdım diye üzülme, 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğinde @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Yaşamındaki sınırlar yalnızca senin belirlediklerindir.. #SınırlarıKaldır #GalaxyS8 @SamsungTürkiye
 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!

Takip Et!