© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Salatalığın Faydaları ve Besin Değerleri

Salatalığın Faydaları ve Besin Değerleri

Salatalık, dünyadaki dördüncü en fazla yetiştirilen sebzedir ve vücudunuzun genel sağlığı için en iyi gıdalardan biri olarak bilinirler. Salatalıklara pestisitler sık ​​sık püskürtülür, bu nedenle organik ya da daha da iyisi, kendiniz yetiştirmeniz önemlidir. Salatalık kabak, balkabağı ve karpuz (Cucurbitaceae familyası) ile aynı bitki ailesine aittir. Karpuz gibi, salatalık çoğunlukla (yüzde 95) sudan oluşur.

Bununla birlikte, düzenli olarak salatalık yemek için birçok sebep var. K vitamini, B vitaminleri, bakır, potasyum, C vitamini ve manganez ile salatalıklar, oldukça besleyici gıdalardır. Bunun dışında salatalıklar, benzersiz polifenoller ve kronik hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek diğer bileşikler ve çok daha fazlasını içerir.

1. Beyninizi Koruyun

Salatalıkta, beyin sağlığında önemli bir rol oynadığı görülen, fisetin adı verilen bir anti-inflamatuar flavonol bulunur. Hafızanızın iyileştirilmesine ve sinir hücrelerinin yaşla ilişkili gerilemeye karşı korunmasına ek olarak fisetin, Alzheimer hastalığına sahip farelerdeki ilerleyici bellek ve öğrenme bozukluklarını önlediği bulunmuştur.

2. Kanser Riskinizi Azaltın

Salatalık, lignanlar (pinoresinol, larikirezinol ve sekoizolarisirinol) olarak adlandırılan ve göğüs, rahim, yumurtalık ve prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilecek polifenoller içerir. Ayrıca, anti-kanser özelliklerine sahip olan cucurbitacins olarak adlandırılan phıtonutrientleri içerirler.

Bilim insanları, kanserli hücre gelişimi ve sağkalım için gerekli olan çeşitli sinyal yollarını kukurbitasin aktivitesi tarafından engellendiğini zaten tespit ettiler.

3. Enflamasyonu Mücadele

Salatalık vücudunuzdaki enflamatuar yanıtı “soğutmaya” yardımcı olabilir ve hayvan çalışmaları, salatalık ekstraktının, kısmen, pro-inflamatuar enzimlerin (siklo-oksijenaz 2 veya COX-2 dahil) aktivitesini inhibe ederek, istenmeyen iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu önermektedir.

4. Antioksidan Özellikleri

Salatalıkta, bilinen C vitamini ve beta-karoten de dahil olmak üzere sayısız antioksidan bulunur. Ayrıca, quercetin, apigenin, luteolin ve kaempferol gibi ilave antioksidan flavonoidler içerirler.

Örneğin, quercetin, birçoklarının histamin salınmasını önlediğine inanan bir antioksidan olup, quercetin açısından zengin gıdaları “doğal antihistaminikler” yapıyor. Bu arada Kaempferol, kanserle mücadelede yardımcı olabilir ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere kronik hastalık riskinizi düşürür.

5. Nefesinizi tazeleyin

Ağzınızın çatısına bir salatalık dilimi yerleştirmek, ağzınızı koku veren bakterilerden kurtarmaya yardımcı olabilir. Salatalık yiyerek, midenizdeki aşırı ısıyı serbest bırakmaya yardımcı olabilir ve bu da kötü kokunun birincil nedeni olarak söylenir.

6. Stresi Yönetin

Salatalık, B1 vitamini, B5 vitamini ve B7 vitamini (biyotin) de dahil olmak üzere birden fazla B vitamini içerir. B vitaminleri, kaygı duygularını hafifletmeye yardımcı olur ve stresin bazı zararlı etkilerini tamponlarlar.

7. Sindirim Sağlığınızı Destekleyin

Salatalık sağlıklı sindirim için gerekli olan en temel iki elementten zengindir: su ve lif. Meyve suyunuza veya salatanıza salatalık eklenmesi, vücudunuzun ihtiyacı olan lif miktarı idealini karşılamanıza yardımcı olabilir – tüketilen 1000 kalori başına 50 gram. Asit reflüsü ile mücadele ederseniz, içme suyunun asit reflüün akut semptomlarını geçici olarak yükselterek mide pH’sını baskılayabileceğini bilmelisiniz; Su zengini salatalıkların benzer bir etkisi olabilir.

Salatalık kabuğu, dışkıya dökme yapmaya yardımcı olan çözülmeyen elyaf içerir. Bu, besinlerin sindirim sisteminizden daha hızlı bir şekilde sağlıklı bir şekilde yok edilmesi için yardımcı olur.

8. Sağlıklı Kilonun Korunması

Salatalıkta kalorinin çok düşük olmasına rağmen bir tokluk hissi yaratır. (bir bardak dilimlenmiş salatalık sadece 16 kaloriye sahiptir). Salatalıktaki çözünebilir elyaf, bağırsağınızdaki jel benzeri bir dokuya karışarak sindiriminizi yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu, kendinizi daha uzun süre hissetmenize yardımcı olur ve lif bakımından zengin gıdaların kilo kontrolünde neden yardımcı olabileceğinin bir sebebidir.

9. Kalp Sağlığını Destekleyin

Salatalık düşük kan basıncı seviyeleri ile ilişkili potasyum içerir. Hücrenizin içindeki ve dışındaki potasyum dengesi, vücudunuzun düzgün çalışabilmesi için çok önemlidir. Bir elektrolit olarak, potasyum, sodyum ile etkileşime girerek sinir impulsunun iletilmesini, kas kontraksiyonunu, sinir hücrelerini kontrol altına almaya yardımcı olan fonksiyonlarını yerine getirmek için belli bir konsantrasyonu (hücrenizin dışından yaklaşık 30 kat daha yüksek) Ve kalp fonksiyonu.

1) Nemlendirme

Çoğunlukla su ve önemli elektrolitlerle dolu salatalık, sıcak yaz aylarında dehidrasyonu önlemek için el altında olan mükemmel bir besindir. Suya salatalık eklenmesi de su tüketimini artırmanın mükemmel bir yoludur.

2) Cilt

Topikal olarak kullanıldığında salatalık, şişme, tahriş ve iltihaplanmayı azaltan bir soğutma ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Sabah şişkinliğini azaltmak için gözlere hıyar dilimleri yerleştirilebilir veya güneş ışınlarını gidermek ve hafifletmek için cilde yerleştirilebilir.

3) Kemik sağlığı

K vitamininin düşük alımı, kemik kırığı için daha yüksek bir risk ile ilişkilendirilmiştir. Yeterli miktarda K vitamini tüketimi, doğru miktarda meyve ve sebze yiyerek (bir salatalık salatası, günlük ihtiyaçlarınızın% 11’ini sağlar) elde edilebilir ve en iyi kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum emiliminin iyileştirilmesi için önemlidir.

4) Kanser

Cucurbitaceae familyası ailesinin bir üyesi olarak salatalıklar, cucurbitacins olarak bilinen ve antikanser özelliklere sahip olabilecek besin maddeleri içerirler. Bu özellikler kanser hücrelerinin çoğalmasını ve hayatta kalmasını önleyebilir. Salatalıklarda, kükurbitasinler A, B, C, D ve E bulunur.

Cukurbitasinleri kullanan şu anki anti kanser tedavileri olmasa da, umut verici sonuçlar veren bazı ön labaratuar araştırması var.

Salatalığın besin değerleri:

 • 115 gram su
 • 16 kalori
 • 0.8 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 2.9 gram karbonhidrat (0.9 gram lif ve 1.8 gram şeker dahil)

Bir bardak salatalık, önerilen günlük ödenek tutarınızın aşağıdaki yüzdesini sağlar:

 • K vitamininin yüzde 11’i
 • C vitamininin yüzde 4’ü
 • Magnezyum yüzde 4
 • Potasyumun yüzde 4’ü
 • Manganezin yüzde 4’ü
 • A vitamininin yüzde 2’si
 • Tiamin’in yüzde 2’si
 • Riboflavin’in yüzde 2’si
 • B6’nın yüzde 2’si
 • Folatın yüzde 2’si
 • Pantotenik asitin yüzde 2’si
 • Kalsiyumun yüzde 2’si
 • Demirin yüzde 2’si
 • Fosforun yüzde 2’si
 • Çinko yüzdesi 2
 • Bakırın yüzde 2’si

Salatalıkta lignanlar da bulunur; araştırma, kardiyovasküler hastalıkların yanı sıra çeşitli kanser türlerini de azaltabilir.

 • Salatalık B vitaminleri için iyi bir kaynaktır.
 • Vücudun su ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olarak vücudu tekrar canlandırır ve günlük vitaminlerini yeniler.  Vücudun sulu kalmasını sağlamak için vücudun toksinleri yok etmesine yardım eden salatalığın yüzde 95’i sudur. Salatalık, vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin çoğunu tek bir günde alır. Salatalığın kabuğu yaklaşık yüzde 10 kadar C vitamini içerir.
 • Salatalığın lariciresinol, pinoresinol ve sekoizolarikresinol içerdiği bilinmektedir. Bu üç lignan, göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, uterin kanseri ve prostat kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin riskinin azalması ile bağlantılı olarak güçlü bir araştırma öyküsüne sahiptir.
 • Sisli ayna sorununu ortadan kaldırır. Duş almadan önce bir aynayı salatalık dilimini ovun ve sisleşen ayna sorununuz kalmadığını görün.
 • Düşük kalorili ve yüksek su içeriğine sahip salatalık, kilo kaybı isteyen insanlar için ideal bir diyettir. Salatalıktaki yüksek su içeriği ve diyet lifi, toksinlerin sindirim sisteminden kurtulması, sindirimi kolaylaştırmada çok etkilidir. Günlük salatalık tüketimi kronik kabızlık için bir çare olarak görülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!