© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Seboreik dermatit nedir?

Seboreik dermatit nedir?

Seboreik dermatit; kızarıklık, pul pul dökülme ve kepeklenmeye neden olan çok yaygın bir deri rahatsızlığıdır. Çoğunlukla kafa derisini etkiler ancak yüz, üst göğüs ve sırt gibi vücudun yağlı bölgelerinde de gelişebilir. Bebeklerde görülenine, beşik hastalığı da denilir. Genellikle yaşamın ilk birkaç haftasında gelişir ve aylar içinde kademeli olarak kaybolur.

Seboreik dermatitin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak doktorlar, durumun gelişimine katkıda bulunabilecek iki ana faktörün bulunduğuna inanıyorlar. Birinci faktör; cildin aşırı yağ üretmesidir. Derideki aşırı miktarda yağ, tahriş edici bir etki yaparak cildin kızarık ve yağlı olmasına neden olabilir. İkinci katkıda bulunan faktör ise; derinin yağlı bölgelerinde doğal olarak bulunan bir mantar/maya türü olan Malassezia’dır. Ancak genellikle cildin artan yağ üretimine bağlı olarak, seboreik dermatit gelişir. Hamilelik sırasında annede meydana gelen hormonal değişiklikler nedeniyle bebekler de seboreik dermatit geliştirebilir. Dalgalanan hormon seviyelerinin; bebeğin yağ bezlerini uyarmasıyla, cildi tahriş edebilecek derecede aşırı yağ üretimine neden olduğuna inanılıyor.

Seboreik dermatit, düzenli tedavi gerektiren uzun süreli bir deri rahatsızlığıdır. Bununla birlikte, iyi bir cilt bakımı rutini ve tetikleyicileri tanıyıp ortadan kaldırmakla seboreik dermatiti etkin bir şekilde yönetebilirsiniz.

Seboreik dermatit ayrıca; bir otoimmün durumdan, alerjiden ve stresten kaynaklanabilir. Bulaşıcı olmamakla birlikte tedavi edilebilir değildir, sadece sebep olan faktörleri ortadan kaldırarak semptomları önleyebilirsiniz.

Belirtilerin doğal olarak giderilebilmesi için düzenli bakım şarttır. Fakat çoğu insan için yaşam kalitesini etkileyen bir durumdur ve sürekli alevlenmeye devam edecektir. Doğru cilt bakımı belirtilerin geçmesini sağlar.

• Seboreik Dermatit akne kadar yaygındır.
• Genel olarak her yaştan insanı etkiliyor.
• Teşhisi için, genelde bir dermatolog etkilenen bölgeleri inceleyecektir.
• Kesin çözümü yoktur, semptomları azaltmanın veya bitirmenin yolları vardır ancak gerekli stabil koşullar sağlanmazsa geri gelecektir.

Seboreik Dermatit Sebepleri ve Risk Faktörleri

Nedenleri bilinmemekle birlikte, bu durumdaki birçok kişinin etkilenen bölgelerinde aşırı maya/mantar tespit edilmiştir. Bazı tıbbi koşullara sahip olmak Seboreik dermatit riskini artırabilir. Risk faktörleri aşağıdaki gibidir:

• Kronik akne
• Alkolizm veya aşırı alkol kullanımı
Depresyon
• Yeme bozuklukları
• Sedef hastalığı
• Rosacea (Gül Hastalığı)

Araştırmacılar, genetik ve hormonların seboreik dermatit gelişiminde rol oynayabileceğini düşünüyor ancak durumla ilgili spesifik gen mutasyonlarını henüz tanımlamış değiller. Stres, anormal derecede cilt mayası veya soğuk ve kuru hava da bir dermatit oluşması için potansiyel tetikleyicilerdir.

Seboreik Dermatit Belirtileri

Seboreik dermatit semptomları; soğuk, kuru hava mevsiminde veya kişi stres altındayken daha kötü olma eğilimindedir. Etkilenen cildin biyopsisi; genellikle benzer semptomlara neden olabilecek diğer koşulların ihtimalini ortadan kaldırmak için yapılır.
Seboreik Dermatit semptomları aşağıdakileri içerebilir:

• Kafa derisi, saç derisi, saç, sakal, bıyık veya kaşlara yapışmış deri döküntüleri
• Kafa derisi, yüz, burun, göz kapakları, kulak, göğüs, koltuk altı, kasık ve göğüs altında yağlı cilt ve cilt lekeleri
• Kırmızı, iltihaplı cilt
• Kaşınan cilt

Seboreik Dermatit İçin Tıbbi Tedavi

Topikal ilaçlar en yaygın tedavi yöntemidir. Bunlar arasında; kremler, köpükler, jeller, losyonlar, kortikosteroidler veya hidrokortizon içeren merhemler bulunur. Bu ilaçlar aşırı kullanıldığında cildi inceltmeye neden olabilir, bu nedenle doktorlar sadece kısa süreli kullanımları içinbu ilaçları önerir. Bu topikal ilaçların doğal tedavilerle desteklenmesi yan etkileri azaltabilir ve uzun vadede daha etkili olabilir. Bakteriler tarafından tetiklenen saç derisindeki Seboreik Dermatit için antibakteriyel jeller reçete edilebilir. Antifungal şampuanlar ve kremler de diğer tedavi seçenekleridir. Işın tedavisi ise şiddetli dermatit vakalarında kullanılmaktadır. Işın tedavisi, cildin veya kafa derisinin etkilenmiş bölgelerinin ultraviyole ışıklara maruz bırakılmasını içerir.

Seboreik Dermatit İçin Doğal Tedaviler Nelerdir?

Seboreik Dermatit tetikleyicileri cilt tipine ve hassaslığına bağlıdır. Doğal çözümler söz konusu olduğunda, tek boyutlu tedavi olanağı yoktur. İşte, dermatit semptomlarını azaltmaya ve alevlenmeyi azaltmaya yardımcı olan bazı doğal ilaçlar!

İyi Cilt Bakım Ürünleri

Özellikle yüzü etkileyen seboreik dermatit için, etkilenen alanları her gün sabun ve su ile yıkayarak temiz tutmak akıllıca olur. Bol miktarda güneşlenmek veya güneş ışığına maruz kalmak dermatit oluşturan mayanın büyümesini durdurabilir. Kafa derisindeki semptomlar için yetişkinler; kömür katranı, salisilik asit, selenyum sülfid veya çinko piritiyon içeren kepek şampuanları kullanabilir. Bu ürünleri eczanede bulabilirsiniz.

Balık Yağı

Omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olan balık yağı, antienflamatuvar özellikleri ile bilinir. Çalışmalar, balık yağı takviyeleri kullanılmasının çeşitli enflamatuvar cilt koşullarının semptomlarında bir azalmaya neden olduğunu göstermiştir.
Balık yağı, önerildiği gibi alındığı sürece güvenlidir. Emziren anneler, balık yağı almanın anne sütündeki omega-3 yağ asitlerinin seviyesini artırdığının farkında olmalıdır. Anne, omega-3 yağ asitleri ile 1 yaşın altındaki bir bebeğe takviye vermeden önce bir doktorla konuşmalıdır.

Aloe Vera

Aloe vera, antienflamatuvar özelliklere sahiptir ve araştırmalar dermatit tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Aloe vera takviyeleri dermatit alevlenmelerini önlemeye ve ciddiyetini azaltmaya yardımcı olabilir. Aloe vera takviyelerini 10 yaşın altındaki çocuklara, önce bir doktorla dozajları hakkında danışmadan vermemelisiniz. Aloe vera kabızlığı tedavi etmek için de kullanılır, bu nedenle takviyelerin yan etkileri olabilir. Eğer aloe vera takviyesi alırken; karın krampları, ishal, kabızlık, idrarda renk değişikliği yaşıyorsanız, bırakın.

Aloe veranın topikal kullanımı da seboreik dermatite bağlı kızarıklığın ve kaşınmanın tedavisinde yardımcı olabilir. Topikal aloe vera kullanmadan önce, sağlıklı bir deri üzerine küçük bir miktar uygulayarak alerji olup olmadığınızı kontrol edin. 12-24 saat içinde bir reaksiyon yoksa, topikal kullanım güvenli demektir. Alerjik reaksiyonların zaman içinde gelişebileceğini de unutmayın. Bir alerji belirtileri ortaya çıkarsa topikal aloe vera kullanımını durdurun.

Probiyotikler

Probiyotikler, bağışıklık sistemini artırabilir ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilir. Probiyotiklerin, seboreik dermatit artışına etkileri üzerine araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, probiyotiklerin sağlıklı bağışıklık tepkileri geliştirmesi dermatit için denemeye değer olabileceğini gösterir. Çok küçük yaştaki çocuklarda etkileri araştırılmadığı için, probiyotikli yoğurt veya oral probiyotik takviyesi gibi ürünleri 1 yaşın altındaki çocuklara vermeyin.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, uzun süredir pek çok cilt rahatsızlığı için bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir.

Çay ağacı yağının topikal kullanımı güvenlidir, ancak hindistancevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Uygulamadan önce 28 gram taşıyıcı yağla 3-5 damla çay ağacı yağını karıştırın. Bu dermatite bağlı kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur ve pullu cilt lekelerinin iyileşmesini sağlar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!