© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Sen Aslında Kimsin? Kendini Tanıma Yolu

Sen Aslında Kimsin? Kendini Tanıma Yolu

Sen kimsin? Bu soruya doğru bir cevap verebiliyor musun? Kendini gerçekten tanıyor musun? Birçok insan bu soruya “evet” cevabını verse de, benim tecrübelerim bunun aksini söylüyor. Ben aslında, birçok insanın kendini yeterince tanımadığını ve hatta yanlış tanıdığını düşünüyorum. İşte bu yüzden sana kendini tanıma yollarından bahsetmek istiyorum.

Sorunlarının farkına varmanın en kısa yolu, önce kendini tanımaktır!


Kendini tanıyabilmek çok önemli bir bilgi ve hatta bana göre bilgeliktir diyebilirim. Çünkü kendini tanıyan bir insan nerede durduğunu, neye ihtiyacı olduğunu ve neye ihtiyacı olmadığını çok iyi bilir. Eğer kendini tanımıyorsan bazen hayatına ilaç diye aldığın şeyler, sana iyi geleceğini düşündüğün şeyler sana çok kötü gelebilir. Ve sen eğer kendini tanımıyorsan bu problemin nereden kaynaklandığının farkına bile varmazsın. Bir şey istersin ve “gerçekten istediğim şey bu, hayatımın hayali bu” dersin, onu hayatına alırsın. Bu bir hedef olabilir, bir insan olabilir, bir iş, okul ya da bölüm olabilir. Sonrasında bakarsın ki, çok mutsuz olmuşsun. İşte o zaman yanlışın nerede olduğunu bilemezsin, bulamazsın. Çünkü kendini tanımıyorsun. “Sen kimsin” sorusuna doğru bir cevap verebilmek, işte bu açıdan çok mu çok önemlidir.

Kendini tanımak zor, ama imkansız değil!

Birisine dışarıdan bakınca onu tanıyabilmek çok daha kolaydır. Ama kişi kendisine döndüğü zaman çok yakından bakıyor ve böyle çok yakından baktığında onu tanımak çok zor hale geliyor. Kişinin kendisini tanıyabilmesi için biraz kendisine uzaktan, dışarıdan bakması gerekiyor. Sanki sen bir başkasıymışsın gibi, ona bazı sorular sormalısın. Ama şunu baştan belirtmekte fayda var ki, kendini tanımak biraz zor. Bu bir bilgelik yolu, kendini gerçekleştirme yoludur. Bunun için benim sana bahsedeceğim şey, sadece başlangıç için bazı ipuçları olacak.

Kendimizi tanımanın yolu, kendimize dürüst olmaktan geçiyor!

Şimdi sana bazı sorular soracağım. Sen de yalnız başına kaldığında bu soruları kendine soracaksın. Hatta şöyle bir yöntem çok daha iyi olacaktır; bir deftere bu soruları yazıp altına düşünerek, özenerek, odaklanarak cevaplarını yaz. Sonrasında bu cevapları okuduğun zaman sana çok güzel bir geribildirim ve farkındalık kazandıracak.

Soru 1: Ne yaparken zamanın geçtiğini bile anlamıyorsun?

Kendi hayatında öyle bir şey düşün ki, zaman geçiyor, ama sen farkında bile değilsin. Çok keyif alıyorsun, çok zevk alıyorsun. Bir düşün bakalım sen hangi işi yaparken böyle hissediyorsun.

Soru 2: En kötü anında bile seni ne keyiflendirir?

Geçmişinde çok yorgun olduğun, kendini çok kötü hissettiğin, moralinin çok bozuk olduğu bir zamanı hatırlamanı istiyorum. İşte böyle kötü hissettiğin bir zamanda ne yapmaktan keyif alırsın. Bu kadar kötü hissettiğin zamanlarda ne sana zevk verir, ne sana kendini iyi hissettirir. Bu tür etkinlikleri, olayları hatırlamaya çalış.

Soru 3: Birisi sana istemediğin bir şeyi yapıyor ya da yaptırıyor, böyle bir durumda ne hissedersin?

Muhtemelen hayatından buna benzer olaylar vardır. Ama sen çoğu zaman farkına bile varmıyorsundur. Bir düşün bakalım. Birisi sana istemediğin bir şeyi yapar ya da yaptırırsa, neler hissedersin? Sorumuz bu.

Soru 4: Bir peri gelse ve hayatındaki tüm sorunları temizlese, bu sorunlar hangileri olurdu? Yani aslında senin gerçek sorunun ne?

Sıradaki soru biraz daha zor ve karmaşık olacak. Gece sen uyurken odana bir tane peri geliyor. Sen uyuyorsun ve hiçbir şeyden haberin yok. Bu peri senin hayatındaki bütün dertleri yok ediyor. Perinin sihirli bir değneği var ve sana dokununca bütün dertlerini, sıkıntılarını bir anda ortadan kaldırıyor.

Ama senin hiçbir şeyden haberin yok. İşte böyle bir gecenin sabahında hayatında nelerin değiştiğini fark edersin, bir düşün bakalım! Diyelim ki işinden ya da bir ilişkinden hiç memnun değilsin, ama memnun olmamana rağmen bu işi, ilişkiyi bir türlü bırakamıyorsun. Şimdi bir düşün bakalım; seni bu işten ya da ilişkiden ayrılmaktan alıkoyan, engelleyen duygular, hisler nelerdir.

Soru 5: Hangi özelliklerin çok gerekli, hangileri gereksiz?

Sahip olduğun bütün kişilik özelliklerini bir eşya gibi düşünmeni istiyorum senden. Yardımsever, hırslı, kıskanç, dürüst, fesat bunun gibi birçok özelliğini mümkün olduğunca uzun bir liste halinde sırala. Liste olabildiğince uzun olsun ve kendine dürüst olman çok önemlidir. Kötü özelliklerin sanki hiç yokmuş gibi davranma. Tıpkı senin sahip olduğun eşyalarmış gibi kişilik özelliklerini listeledikten sonra bir bak bakalım; bu eşyalardan hangileri senin için en çok değerli? Ya da hangisi olsa da olur, olmasa da olur? Hangileri senin için çok zararlı, hangilerinden hemen kurtulman gerekiyor? Bunları bir liste halinde yazdıktan sonra dürüstçe değerlendirmeni istiyorum.

Soru 6: Öldüğünde arkandan nasıl konuşulmasını istiyorsun?

Herkes zamanı geldiğinde bu dünyadan göçüp gidecek. Peki, sen göçüp gittiğin zaman geride nasıl bir iz bırakmak isterdin? İnsanların senin hakkında neler düşünmesini, neler konuşmasını umardın, beklerdin? İşte bu sorunun cevabı da bizim için çok önemli olacak.

Soru 7: Dostların seni nasıl tanıyor?

Bir diğer sorumuz da şu; senin çok iyi tanıdığını düşündüğün insanları kafanda bir canlandır, bu insanlara seni sorsaydın “ben nasıl bir insanım diye”, onlar senin iyi ve kötü yönlerin hakkında neler söylerlerdi. İşte bu da senin kendini tanıman noktasında senin işine yarayacak sorulardan bir tanesidir.

Soruları da, cevaplarını da ayrıntılı olarak yazmayı unutma!

Şimdilik kendini tanıman adına sana vereceğim sorular bunlardır. Sen bu soruları bir kağıda yazıp üzerinde gerçekten iyi düşündükten sonra bu sorulara yazılı olarak cevap vermelisin. Sorulara yazılı olarak cevap vermen çok önemli. Çünkü kağıt üzerinde yazılı olarak cevaplarken hem kafan dağılmayacak hem de kendini tanıma noktasında elinde derli toplu bir materyal olacak. Aradan zaman geçtikten sonra yazdıklarını tekrar okuyacaksın ve bu da sana ayrıca bir farkındalık kazandıracak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • #ayseninyeniyilsenligi ‪18 Aralık pazartesi‬ günü başlıyor! Bir hafta boyunca her güne sayısız hediye, yine birbirinden şahane markalardan, çok özel hediyeler siz canım takipçilerime benden hediye! #ayseninyeniyilsenligi için pazartesiyi bekleyiiiinn
 • Serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin,
Şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa bugün olmaz.

Bütün mesele hazır olmakta,
Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış, erken bırakmış ne çıkar, ne olacaksa olsun! 
#hamlet
 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim

Takip Et!