© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Siyatik sinir ağrısı için 6 doğal tedavi

Eğer sabah kalktığınız zaman kalçanızın üst kısmından ayaklarınıza kadar bir ağrıyla uyanıyorsanız, bir türlü geçmek bilmeyen bir belden aşağı ağrınız varsa, siyatik sinir ağrısı ile baş etmeye çalışıyorsunuz denilebilir. Kısaca siyatik olarak da adlandırılan bu ağrı, özellikle belin alt arka kısmında ve bacaklarda ciddi bir ağrıya sebep olur ancak bu ağrı vücudun aşağısına doğru yayılmaya da devam eder.
İlk başlarda rahatsızlık arada bir gelir ve gider ancak ne zaman gidip geleceği belli olmadığından bütün gününüzü mahvedebilir. Siyatik sinirin vücuttaki en büyük tekli sinir olduğunu dikkate alırsak, onu es geçmemek gerektiğini görürüz.
Lakin omur sağlığını iyileştiren ve siyatik sinir ağrısına iyi gelen bazı çözümler de mevcut. Doğal yoldan elde edebileceğiniz bu çözümlere bir göz atalım.

Siyatik Sinir Ağrısı İçin 6 Doğal Tedavi

Bu ağrının tedavisinde profesyonel birisinden destek almak gerekir çünkü siyatik sinire zarar veren şeyin ne olduğu keşfedilmelidir. Bazı doktorlar kas gevşeticileri kullanmayı tercih ediyorlar ancak fiziksel terapilerin bu konuda ciddi iyileşmeler sağladıkları görülüyor.

Şiropraktör Omurga Düzeltmeleri

Pek çok farklı çeşit bel fıtığı mevcut ve bunların bazıları sinirler üzerinde diğerlerinden daha fazla ağrı yapıyorlar. Özellikle ciddi ağrı yapan bel fıtıklarında, omur disklerinin dış kısmında hasar meydana gelir ve bu nedenle içeride durması gereken dokular dışarı doğru çıkarlar. Bu omur dokusu diskten tamamen ayrılabilir yahut disk dokusu omur kanalına giriş yapabilir.
Bir şiropraktör, doktorunuz tarafından hastalığın teşhisi konulduktan ve gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra disklerin yeniden hizaya getirilmesi için size yardımcı olabilir. Böylece doğrudan fizik tedavi ile rahatsızlığın tedavisi gerçekleştirilir.

Yoga ve Esneme Hareketleri

Bazı şekillerde hareket etmek siyatik ağrısını arttırır ancak bazı şekillerde ise ağrının ortadan kalkmasını sağlar. Kimi kişilerde oturmak siyatik ağrısını tetiklerken, kimilerinde ise uzun süre ayakta durmak veya sürekli hareket etmek ağrıyı tetikleyebiliyor. Genellikle omurların kısalmasının gerektiği, bacakların kalkmasının gerektiği ve dizlerin kırıldığı pozisyonlarda ağrı daha kötü hale gelmektedir.
Diğer yandan, yogadaki esneme hareketleri omurgayı uzatıyor ve ayrıca iyi bir duruş kazanmanızı sağlıyor. Bu sayede omurgadaki sertlik, enflamasyon ve ağrılar ortadan kalkıyor yahut azalıyorlar.

Akupunktur ve Masaj Terapisi

Akupunktur tedavisi pek çok kişi duymuştur ancak yaptıran veya içeriğine hakim olan pek azdır. Geleneksel Çin tıbbının bir parçası olan bu tedavide vücudun kendi enerji akış yollarının açılması hedeflenir ve herhangi bir acıya, ağrıya sebep olmayan küçük iğneler kullanılır. ABD Sağlık Ajansı tarafından bel ve sırt ağrılarına iyi geldiği onaylanan akupunktur, siyatik gibi kronik ağrılar konusunda da oldukça etkili.

Uzun Sürelerle Oturmayın, Hareket Edin

Saatlerce oturmak, masabaşı iş yapmak ve TV izlemek maalesef disk kayması riskini arttırır ve bel ağrılarına sebep olur. Siyatik tedavilerinin pek çoğunda bir amacı olan egzersizler kullanılmaktadır ve bu hafif izometrik egzersiz ve esnemeler sayesinde gücünüz artarken bacak ve omurlarınızdaki ağrılar da azalırlar.

İlk başta oturmak yerine kısa yürüyüşler yapabilir, merdiven inip çıkabilir ve her gün yürüyüş mesafenizi arttırabilirsiniz. Ayrıca oturma pozisyonunuzu arada bir değiştirmek de işinize yarayacaktır.

Sıcak Su Torbaları Kullanın

Sıcak su torbaları veya ısınmayı sağlayan pedler, bel bölgesine uygulandıkları zaman ağrıları azaltabiliyorlar. Onları günde yarım saatliğine kullanmanın faydasını göreceksinizdir.
Torba veya ped kullanmak istemeyenler sıcak bir banyo da yapabilirler çünkü sıcak hem kasları gevşetir hem de kan dolaşımını arttırır. Bazı bireyler ise sıcak yerine soğuğun ağrılara daha iyi geldiğini belirtiyorlar ve bu nedenle sıcağın faydası dokunmazsa tülbent içerisine konulmuş buzları da değerlendirebilirsiniz.

Enflamasyonları Azaltın

Alt bel kısmında ağrı olanların yüzde 10’unda siyatik ağrı bulunmaktadır ancak bazılarında bu riski arttıran bazı özel koşullar da oluşmuş olabiliyor. Bunlar arasında yaşlanma, çok uzun boy, yoğun stres, kilolu olma, uzun süre oturma, sigara içme ve ayrıca araçlardaki titreşime çok uzun süre maruz kalma gibi sebepler yer alabiliyorlar.
Bu risk faktörleri enflamasyonu arttırır ve neticesinde iyileşmeyi zorlaştırırlar. Bundan kaçınmak için sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmalı, sigarayı bırakmalı, iyi uyumalı ve egzersiz yapmalısınız.

One thought on “Siyatik sinir ağrısı için 6 doğal tedavi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Müge dedi ki:

  Merhabalar Ayşe Hanimcim.sizden sırt agrilari ile ilgili de bir yazi bekliyorum.Sevgiler.iyi calismalar.hoscakalin.

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!