© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Siyatik sinir ağrısı için 6 doğal tedavi

Eğer sabah kalktığınız zaman kalçanızın üst kısmından ayaklarınıza kadar bir ağrıyla uyanıyorsanız, bir türlü geçmek bilmeyen bir belden aşağı ağrınız varsa, siyatik sinir ağrısı ile baş etmeye çalışıyorsunuz denilebilir. Kısaca siyatik olarak da adlandırılan bu ağrı, özellikle belin alt arka kısmında ve bacaklarda ciddi bir ağrıya sebep olur ancak bu ağrı vücudun aşağısına doğru yayılmaya da devam eder.
İlk başlarda rahatsızlık arada bir gelir ve gider ancak ne zaman gidip geleceği belli olmadığından bütün gününüzü mahvedebilir. Siyatik sinirin vücuttaki en büyük tekli sinir olduğunu dikkate alırsak, onu es geçmemek gerektiğini görürüz.
Lakin omur sağlığını iyileştiren ve siyatik sinir ağrısına iyi gelen bazı çözümler de mevcut. Doğal yoldan elde edebileceğiniz bu çözümlere bir göz atalım.

Siyatik Sinir Ağrısı İçin 6 Doğal Tedavi

Bu ağrının tedavisinde profesyonel birisinden destek almak gerekir çünkü siyatik sinire zarar veren şeyin ne olduğu keşfedilmelidir. Bazı doktorlar kas gevşeticileri kullanmayı tercih ediyorlar ancak fiziksel terapilerin bu konuda ciddi iyileşmeler sağladıkları görülüyor.

Şiropraktör Omurga Düzeltmeleri

Pek çok farklı çeşit bel fıtığı mevcut ve bunların bazıları sinirler üzerinde diğerlerinden daha fazla ağrı yapıyorlar. Özellikle ciddi ağrı yapan bel fıtıklarında, omur disklerinin dış kısmında hasar meydana gelir ve bu nedenle içeride durması gereken dokular dışarı doğru çıkarlar. Bu omur dokusu diskten tamamen ayrılabilir yahut disk dokusu omur kanalına giriş yapabilir.
Bir şiropraktör, doktorunuz tarafından hastalığın teşhisi konulduktan ve gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra disklerin yeniden hizaya getirilmesi için size yardımcı olabilir. Böylece doğrudan fizik tedavi ile rahatsızlığın tedavisi gerçekleştirilir.

Yoga ve Esneme Hareketleri

Bazı şekillerde hareket etmek siyatik ağrısını arttırır ancak bazı şekillerde ise ağrının ortadan kalkmasını sağlar. Kimi kişilerde oturmak siyatik ağrısını tetiklerken, kimilerinde ise uzun süre ayakta durmak veya sürekli hareket etmek ağrıyı tetikleyebiliyor. Genellikle omurların kısalmasının gerektiği, bacakların kalkmasının gerektiği ve dizlerin kırıldığı pozisyonlarda ağrı daha kötü hale gelmektedir.
Diğer yandan, yogadaki esneme hareketleri omurgayı uzatıyor ve ayrıca iyi bir duruş kazanmanızı sağlıyor. Bu sayede omurgadaki sertlik, enflamasyon ve ağrılar ortadan kalkıyor yahut azalıyorlar.

Akupunktur ve Masaj Terapisi

Akupunktur tedavisi pek çok kişi duymuştur ancak yaptıran veya içeriğine hakim olan pek azdır. Geleneksel Çin tıbbının bir parçası olan bu tedavide vücudun kendi enerji akış yollarının açılması hedeflenir ve herhangi bir acıya, ağrıya sebep olmayan küçük iğneler kullanılır. ABD Sağlık Ajansı tarafından bel ve sırt ağrılarına iyi geldiği onaylanan akupunktur, siyatik gibi kronik ağrılar konusunda da oldukça etkili.

Uzun Sürelerle Oturmayın, Hareket Edin

Saatlerce oturmak, masabaşı iş yapmak ve TV izlemek maalesef disk kayması riskini arttırır ve bel ağrılarına sebep olur. Siyatik tedavilerinin pek çoğunda bir amacı olan egzersizler kullanılmaktadır ve bu hafif izometrik egzersiz ve esnemeler sayesinde gücünüz artarken bacak ve omurlarınızdaki ağrılar da azalırlar.

İlk başta oturmak yerine kısa yürüyüşler yapabilir, merdiven inip çıkabilir ve her gün yürüyüş mesafenizi arttırabilirsiniz. Ayrıca oturma pozisyonunuzu arada bir değiştirmek de işinize yarayacaktır.

Sıcak Su Torbaları Kullanın

Sıcak su torbaları veya ısınmayı sağlayan pedler, bel bölgesine uygulandıkları zaman ağrıları azaltabiliyorlar. Onları günde yarım saatliğine kullanmanın faydasını göreceksinizdir.
Torba veya ped kullanmak istemeyenler sıcak bir banyo da yapabilirler çünkü sıcak hem kasları gevşetir hem de kan dolaşımını arttırır. Bazı bireyler ise sıcak yerine soğuğun ağrılara daha iyi geldiğini belirtiyorlar ve bu nedenle sıcağın faydası dokunmazsa tülbent içerisine konulmuş buzları da değerlendirebilirsiniz.

Enflamasyonları Azaltın

Alt bel kısmında ağrı olanların yüzde 10’unda siyatik ağrı bulunmaktadır ancak bazılarında bu riski arttıran bazı özel koşullar da oluşmuş olabiliyor. Bunlar arasında yaşlanma, çok uzun boy, yoğun stres, kilolu olma, uzun süre oturma, sigara içme ve ayrıca araçlardaki titreşime çok uzun süre maruz kalma gibi sebepler yer alabiliyorlar.
Bu risk faktörleri enflamasyonu arttırır ve neticesinde iyileşmeyi zorlaştırırlar. Bundan kaçınmak için sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmalı, sigarayı bırakmalı, iyi uyumalı ve egzersiz yapmalısınız.

One thought on “Siyatik sinir ağrısı için 6 doğal tedavi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Müge dedi ki:

  Merhabalar Ayşe Hanimcim.sizden sırt agrilari ile ilgili de bir yazi bekliyorum.Sevgiler.iyi calismalar.hoscakalin.

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!