© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Size En Yakışan Saç Kesimini Nasıl Bulursunuz?

Size En Yakışan Saç Kesimini Nasıl Bulursunuz?

‘’Saçını kestiren bir kadın, hayatını değiştiriyor demektir.’’ — Coco Chanel

Hepimiz aynı hataya düşmüşüzdür. Kuaför salonuna elimizde Jennifer Aniston ya da Taylor Swift fotoğrafı ile girip, hiç de hayal ettiğimiz şekilde elimizde bulunan fotoğraftaki gibi çıkmamışızdır. Ama şu da bir gerçek ki, saç konusunda hayaliniz ya da beklentinizin sizin üzerinizde gerçek olmasını istemek, hem kendinize hem de saçınızı yapacak kuaförünüze haksızlık etmek demektir. Bir saç şeklini talep etmeden önce kendi yüz şeklinizi tanımalı, saç tipinizi öğrenmelisiniz. Tüm bunlar bir araya gelerek size uygun olan saç kesimini belirlemenizde destek olacaktır.

 

Yüz şeklinizi tanıyın.

 

Size yakışacak saç kesimini belirlemenin ilk adımı yüz tipinizi tanımaktır.

 • Yüzünüz Kirsten Dunst ya da Michelle Williams gibi yuvarlak mı? Bu yüz şeklinde, yüzün uzunluğu ve genişliği neredeyse aynıdır ve yanaklar geniştir.

 • Yüzünüz Beyonce ya da Kim Kardashian’a mı benziyor? O zaman oval bir yüzünüz var. Alın ve çene çizgisi geniş, ancak çene kemiğine doğru sivrilme görülür.

 • Çeneniz yüzünüzde dikkat mi çekiyor? Aynı zamanda elmacık kemikleri ve alın da bu şekilde çene ile uyumlu mu? O zaman Olivia Wilde ve Keira Knightley gibi kare bir yüze sahipsiniz.

 • Sarah Jessica Parker ve Liv Tyler gibi uzun yüz yapısına sahip olanlarda çeneden saç diplerine kadar dikdörtgenimsi bir yapı vardır.

 • Selena Gomez ve Reese Witherspoon kalp şeklinde yüz yapısına sahipler. Çeneleri kısa ama sivri ve de alınları çıkıntılıdır.

 • Son olarak baklava şekilli yüzler, özellikle elmacık kemiklerinde açılıdır ve şakaklara doğru genişler. Bu tip yüzlere çok az rastlanır. Ashley Greene ve Rihanna en iyi örneklerden…

 

Saç tipinizi ve saçınızın yapısını öğrenin.

Yüz şeklinizi belirledikten sonraki en önemli adım saç tpiniz ve yapısını belirlemektir. Eğer saçlarınız az bile olsa dalgalı ise, kesim sırasında bu bilinmeli ve kesim o şekilde yapılmalıdır. Saçınız ince mi yoksa kalın telli mi? Kalın telli saçlar sert olur ve zor kururlar. İnce saçlar zayıfır ve kafaya yapışır. Bunları bildiğimiz zaman saçımıza uygun olacak kesimi de belirlemek daha kolay olacak. Çünkü her tip kesim her saç yapısına uymaz. Hafif dalgalı, kısa küt kesim saçlar ince tip saçlarda modern duracak, ancak kalın telli saçlarda şeklini koruyamayacak ve elektriklenerek kabaracaktır.

 

Yuvarlak yüz tipleri için saç kesim önerileri

Yüzünüz yuvarlaksa, yüz şeklinizi uzun gösterecek katlara ve ifadeyi ortaya çıkartacak kısa kesimlere ihtiyacınız olacak. Keskin bir ifade için düz katlı uzun kesim ya da asimetrik bob kesimleri tercih etmelisiniz. Kısa katlardan ve yüzünüzün yanlarına gelecek yoğun saçlardan uzak durun.

 

 

Oval yüz tipleri için saç kesim önerileri

Oval yüz tipleri için her türlü kesim uygun olacaktır. Bu tip yüze sahipseniz saçla ilgili her maceraya atılabilirsiniz! Ama siz yine de saç tipinizi ve yapısını göz önünde bulundurun. Eğer kalın telli saçlarınız varsa, uzun katlı kesimleri tercih edebilirsiniz. Eğer ince telli saçlarınız varsa, sizi kim tutar!

 

Kare yüz tipleri için saç kesim önerileri

 

Kalp şekilli yüzlerde olduğı gibi kare yüz tiplerinde de alın daha çıkıktır. Alın çıkıklığı da kahkül kestirmek için idealdir. Ancak kalın kesilen kahküllerden uzak durun. Alın çıkıklığı ile kalın kahkül bir arada kafanızda tümsek yaratır. Bunun yerine kenara doğru taranabilen, gözlerin hafif üzerine düşen kahküller ideal olur. Omuzlara düşen saç uzunluğu da yüzü uzun gösterir.

 

Uzun yüz tipleri için saç kesim önerileri

Saç kesimi konusunda en kısıtlayıcı yüz tipi uzun olanlardır. İlk bilmeniz gereken ipucu: Saç uzunluğu ya omuzda olmalı ya da daha kısa. Bu ölçüden daha uzun olan saçlar maalesef yüzünüzü daha da uzun gösterir. Kahkül kestirmek de ayrı bir kolaylık olabilir. İkinci ipucu: Katlar, katlar, katlar. Hacim katmak istediğinizde en kolay işlem kat kestirmek olacaktır. Hafif dalgalar çok daha hoş gösterecektir.

 

Kalp tipi yüzler için saç kesim önerileri

Bu tip yüzlerde öne çıkan çene kemiği, sert bir görünüm yaratır. Bu nedenle daha yumuşatıcı tarzda kesimler önerilir. Orta boydan uzun boya kadar katlı kesimler ve doğal dalgalar yüze daha sakin bir ifade katacaktır. Biraz daha öne çıkan alın hattını da kenara doğru taranabilen karışık kahküller ile kamufle etmek mümkündür. Akılda tutulması gereken dip not: Saçınızı çok kısa kestirmeyin.

 

Baklava tipi yüzler için saç kesim önerileri

Baklava yüz tipinde öne çıkarmanız gereken yer elmacık kemiklerinizdir. Eğer kısa kesim denemek istiyorsanız, keskin uçları olan bob kesim tercih etmelisiniz. Bu kesim hem yüzünüzü çerçeve olarak kaplayacak hem de çene kemiğinizi daha görünür yapacaktır. Keskin uçları olmayan düz bir kesim ya da hafif katlı ama düz bir kesim deneyebilirsiniz.

Ya sizin hikayeniz?

Her kadın yeni saç kesimi ile birlikte kendini güvende hissetmek ister. Saçlar kadının dış görünümünde en önemli faktördür. Saç tipi ve de yüz şekline uygun saç kesimi ile adeta mucize gerçekleşir. Duruşunuz, bakışınız hatta konuşmanız değişir. Peki siz farklı saç kesimleri denediniz mi? Yeni saç kesiminde saç tipiniz ya da yüz şekliniz karar vermenizde etkili oldu mu? Kendi hikayenizi bizimle paylaşın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • #ayseninyeniyilsenligi ‪18 Aralık pazartesi‬ günü başlıyor! Bir hafta boyunca her güne sayısız hediye, yine birbirinden şahane markalardan, çok özel hediyeler siz canım takipçilerime benden hediye! #ayseninyeniyilsenligi için pazartesiyi bekleyiiiinn
 • Serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin,
Şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa bugün olmaz.

Bütün mesele hazır olmakta,
Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış, erken bırakmış ne çıkar, ne olacaksa olsun! 
#hamlet
 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim

Takip Et!