© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Spor giysi alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz?

Daha fit görünmek, daha sağlıklı olmak ve psikolojik olarak biraz daha iyi hissetmek için spor yapıyoruz. Genç, yaşlı pek çoğumuz yaşamının bir döneminde mutlaka bir spor dalına merak salmış, kısa süreli de olsa spor yapmıştır. Başlarda motivasyonumuz gayet yüksek olsa da, ilerleyen zamanlarda çoğumuz bu “spor aşkından” kopuyoruz. Bence spor motivasyonunuzu, kendinizi daha “iyi” hissedebilmeniz için spor kıyafet seçiminin de çok önemli olduğunu biliyor muydunuz? Evet, hangi sporla uğraştığınıza, mevsime, vücut yapınıza göre değişen spor kıyafeti seçimleri spora devam etme arzunuzda önem taşıyor. Bu sebeple de sizlere spor giysisi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Ayakkabı seçimine gerekli özeni gösterin!

Spor yaparken genellikle vücudumuzun bütün yükü ayaklar üzerindedir. Biz sadece yürürken ayaklarımız, ağırlığımızın 2 katı kadar kiloyu üzerinde taşıyor, koşarken ise ağırlığımızın tam 7 katını taşımak durumunda kalıyor. Sporda göstereceğimiz eforu da çoğunlukla ayaklarımızdan alacağımız güç ve dolayısıyla ayaklarımızın ne kadar konforlu olduğu belirler. Aslında herkesin ayak yapısı ve basma şekli birbirinden farklıdır ve bu sebeple de başkasının çok rahat ettiği ayakkabı sizin için acılı bir tecrübe olabilir. Hal böyle olunca da spor ayakkabısı seçerken arkadaşınızdan gördüğünüz, moda dergilerindeki, internetteki “şık ve rahat” başlığı altında toplanan ayakkabılar pek de size göre olmayabilir.

Sporda kullanacağınız ayakkabının ayağınıza tam olarak oturuyor olması, sizi yaralanma riskinden koruması ve ayak sağlığınızı desteklemesi gerekiyor. Bu bakımdan spor ayakkabısı seçerken yapacağınız spor türüne, ayakkabının bileklerinizi ve ayağınızı doğru kavrama durumuna dikkat edin.

Ayaklarımızda tam 26 tane kemik ve bu kemikleri destekleyen eklem ve bağlar bulunuyor. Bunlardan her biri bizim tüm vücut sağlığımız için çok önemlidir. Eğer spor ayakkabımız bu kemikleri, eklem ve kasları desteklemezse anatomimiz de bozulacağı için bırakın spor yapmayı günlük rutin hareketler bile bize zor gelebilir. Bu bakımdan spor ayakkabısı seçerken;

Yaptığınız spora uygun ayakkabı seçin, koşu veya iç mekan fitness hepsine uygun üretilmiş ayakkabılar var. Mesela training yani egzersiz kategorisinde içe mekan veya dış mekan için bile ayrışmış seçenekler mevcut. Mevsime göre güncellen bu ürünler benim sevdiğim Adidas, nike, newbalance ve under armour gibi markalardan seçmenizi öneririm. Bunun dışında koşuda aisics, puma gibi markalar da var ancak ben yine hep bildiğiniz marka diyorum. Nike iç mekan, dış mekan egzersiz veya koşu gibi ayrışmış ürünlerde oldukça geniş bir skala sunuyor. İç mekanda egzersiz yaparken Flyknit serisini beğeniyorum. Flyknit özel incecik dokuması ile ayağınızda yokmuşçasına egzersiz yapmanızı sağlıyor. Flyknit Chrome Blush benim favorim incelemek isterseniz https://store.nike.com/tr/tr_tr/pd/free-tr-flyknit-2-chrome-blush-antrenman-ayakkabısı/pid-11584268/pgid-12107930

Ayrıca Adidasın Stella Mc Cartney işbirliğinin harika ürünlerinden Aleki ayakkabı dış mekan koşuda eşsiz bir deneyim sunabilir.

https://shop.adidas.com.tr/aleki-x-ayakkabi_81663?d=8343

Düz taban, normal taban ve çukur taban olmak üzere üç tip ayak vardır. Siz de ayak tipinizi öğrenin ve ona uygun spor ayakkabısı seçin. Size özel ayak ölçümleri yaptıktan sonra uygun ayakkabı seçmenizi sağlayan mağazalar var. Sportsoul veya Outrunners mağazalarına gidip, taban testinizi yaptıktan sonra satış elemanları size uygun ayakkabı vereceklerdir.
Belli bir yaşa ulaştıktan sonra ayak numarasının değişmediği düşünülür. Ancak bu çok da doğru değildir. Zira kilo alıp verme, kemik erimesi, küçülmesi gibi daha pek çok sebepten dolayı ayakların boyutları zaman içinde değişebiliyor. Bu bakımdanBöyle eski ve ciddi kelimeler yerine Bu yüzden ekleyelim. Her 1 senede r 6 ayda bir ayak numaranızı ölçtürüp ayağınızdan 1 ya da yarım numara büyük veya küçük değil, tam da ayağınıza göre ayakkabı alabilirsiniz. Koşu için ise durum farklı koşu için her zaman 1 numara büyük ayakkabı almalısınız.
Tüm günün yorgunluğu sonrasında akşamları ayaklarınızın şiştiğini fark edersiniz. İşte o anlar aslında spor ayakkabısı almak için en uygun zamanlardır. Zira siz spor yaparken de ayaklarınız öyle şişecek, o anlarda ayağınızın rahat edeceği bir ayakkabınız olmalı.

Sporda hangi çorapları giyecekseniz, ayakkabı alırken de o çoraplarla ayakkabı deneyin. Çünkü çorapların kalınlığı ve dokusu yanıltıcı olabiliyor.

Spor ayakkabısının rengine, modeline, ne kadar trend olduğuna bakmayın. Spor esnasında önemli olan ayak sağlığınızı koruması, rahat hissetmeniz, önünün esnek, arkasının ise topuğunuzun içe ve dışa kaymasını önleyecek şekilde olmasıdır.

Spor ayakkabınızın önü kesinlikle esnek, arkası ve ortası ise sabit olsun. Yapacağınız spora göre altı düz veya kavisli, ayakkabınızın tabanı ağır veya esnek olacaktır. Koşu için her zaman tabanı detekleyen tam tabanlık ve bileği kavrayan ürünleri tercih ederken, salonda crossfit yapıyosanız bambaşka bir ayakkabı ihtiyacınız olacaktır. Mesela Underarmour’un TRX ile beraber ürettiği SpeedForm Amp Antrenman Ayakkabısı gibi http://www.underarmour.com.tr/tr-tr/erkek-ua-%2B-trx-speedform-amp-antrenman-ayakkabısı-/1274403.html?dwvar_1274403_color=001 Bunun için ayakkabının önünde parmaklarınızla arada 1 santimetrelik bir boşluk olmasına dikkat edin. Bu sayede parmak uçlarınızın üzerinde yükselebilir, çok rahat hareket edersiniz. Size pek çok seçenek sunacak, hem de bilgilenmenizi sağlayacak

Spor ayakkabısında lütfen en ucuzunu, değil kalitelisini alın. Hem ucuz hem de kaliteli bir spor ayakkabısı bulma ihtimalinizi çok düşük. Zira çok kaliteli malzemelerin kullanıldığı, ayak yapısını destekleyen spor ayakkabılarının fiyat aralığı aslında o kadar da geniş değil! Etkili, doğru, konforlu ve başarılı bir spor saati için orijinallerden şaşmayın.

Düzenli olarak spor yapıyorsanız, ayakkabılarınız en geç 1 yıl içinde aşınacak, deforme olacaktır. Bu şekilde spor yapmaya devam ederseniz ayağınızın konforundan ödün vermiş olacağınız, sakatlanmalar yaşayabileceğiniz için 6 ayda ya da yılda bir spor ayakkabılarınızı yenileyin.

Spor yapacağınız zemine uygun ayakkabı seçmeniz önemlidir. Bir basket ya da futbol sahası, spor merkezindeki koşu bandı ya da parktaki yürüyüş alanı için farklı spor tabanlara sahip spor ayakkabılar seçmek konforunuzu artıracaktır.

Ayakkabınızın üretildiği malzemenin dokusu, kesinlikle ayaklarınızın nefes almasına izin verecek şekilde olmalıdır. Aksi halde ayak terler, rahatsız olursunuz, spor sizin için yeterince iyi bir deneyim olmayabilir.

Spor ayakkabısının tabanı çok hafif ve aynı zamanda bir o kadar da dayanıklı olmalıdır. Bu sayede dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koymak mümkün olur.

Spor giysileriniz içinde vücudunuz rahat etmeli!

Hangi sporu yaparsak yapalım vücudumuzda pek çok organ çok farklı hareketler yapıyor. Bu bakımdan spor yaparken tüm vücudumuz terliyor, kıyafetler üzerimize yapışıyor. Hal böyle olunca da terimizin hızlıca kurumasına olanak veren dokuda ve kalitede spor giysileri seçmekte fayda var.

Spor yaparken terlemek çok normal, ancak kıyafetlerimizin üretildiği maddeler hava alır türden olursa o kadar çok terlemeyiz. Nefes almaya olanak veren kıyafetler sayesinde vücudumuzun ısı dengesi de korunabilir. Vücut ısımız çok fazla arttığında kalbimiz çok daha fazla kan pompalar ve biz kısa sürede yoruluruz. Bu bakımdan spor performansımızın yüksek olması da bir bakıma giydiğimiz kıyafetin hava alabilmesine bağlıdır.

Özellikle de spor için özel olarak üretilmiş yepyeni hava alan kumaşlar ve materayalden üretilmiş ürünleri seçmelisiniz.

Yepyeni teknolojilerle üretilen hava alan ürünler var. Bunlardan en sevdiğim Nike Dri-Fit ürünleri, terletmeyen hava alan bu ürünler koşuda veya antremanta ürünün ıslak kalmadan antremanınıza devam etmenizi sağlıyor, terleseniz bile üşütmeden hızla kuruyor. https://store.nike.com/tr/tr_tr/pd/dri-fit-knit-kısa-kollu-koşu-üstü/pid-11195894/pgid-11640999

Çok bol ya da ekstra dar olamaması, rahat edilebilecek formda olması (bol paça eşofmanlar ayakların ve bacakların hareket kabiliyetini kısıtlar. Vücuda çok fazla yapışan, sıkan kıyafetler ise hem daha çok terletir hem de kan dolaşımını yavaşlatır)

Spor yapılacak mekana uygun kıyafetler seçilmesi (iç mekanlarda daha ince ve hafif kıyafetler, dış mekanlarda rüzgar, yağmur gibi olumsuz hava koşullarından koruyacak kıyafetler, koşu bandında ise teri hızlı bir şekilde çeken, vücudun nefes almasına izin veren kıyafetler)

Evde rahat etmek için giydiğiniz eşofmanlar, tişörtler yerine spora özel ve uygun kıyafetlerin seçilmesi (evde kanepeye uzanıp televizyon izlediğiniz kıyafetler sizin spora motive olmanıza engel olabilir, daha çabuk yorulabilirsiniz)

Spora giderken mutlaka spora uygun üretilmiş iç çamaşırları seçmelisiniz. Spor için alacağınız tişörtten, tayttan daha önemli olan şey iç çamaşırıdır. Kadınsanız göğüs ölçünüze uygun balensiz, sporcu sütyeni giymeniz önemlidir. Yapacağınız antremana göre ayrıca teri emen, vücudunuzu sıkmayan, çok da bol olmayan iç çamaşırlarının seçilmesi önemlidir.

Sporcu sütyenlerinde ise yapacağınız egzersize göre göğüslerinizi desteklemeniz önemli. Uzun koşu sert antremanda yüksek destekli bir sütyen kullanmalı, orta destek isteyen sporlada ise yine buna uygun elastik, uygun materyalden üretilmiş sporcu sütyeni kullanmalısınız. Mesela Nike ürünleri bu sebeple beğeniyorum. https://store.nike.com/tr/tr_tr/pw/kadın-spor-sütyenleri/7ptZobo Yapılan spora göre size pek çok seçenek sunuyor.

 

Yine adidasta güzel sporcu sütyenleri var. https://shop.adidas.com.tr/kadin-sporcu-sutyeni

Sizde linkleri inceleyip ihtiyacınıza uygun ürünü alabilirsiniz, evet belki size ilk başta pahalı gelecek ancak bunu bir yatırım olarak düşünün. Spor malzemelerinize iyi yatırım yapın ki spor keyfiniz ve performansınız artsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!