© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Testosteronu doğal yolla artırmanın 7 yolu

Testosteronun erkek hormonlarının kutsalı olduğu sır değildir. Şimdi size testosteron seviyelerini doğal ve güvenli bir şekilde nasıl artıracağınızı açıklıyoruz.

Testosteron Nedir?

Testosteron gücü neredeyse efsanevidir; kas yoğunluğunu, vücut yağ yakımı hızını, ruh halinizi, uyku, libido, enerji, genel sağlık ve yaşam kalitesini destekleyebilir. Maalesef çoğu erkek, yaklaşık 30 yaşına girdikten sonra kalp rahatsızlığı, tip 2 diyabet, obezite, düşük mineral yoğunluğu, cinsel fonksiyon bozukluğu, kas kütlesi azalması ve fiziksel performansın azalması gibi risklere imkan sağlayacak testosteron düşüklüğü yaşamaya başlarlar.

Testosteronunuzu Doğal Yollarla Nasıl Artırırsınız?

• Daha fazla yağ yiyin
• Daha fazla çinko ve D vitamini tüketin
• Spor salonunda daha çok yorulun
• Dinlenme sürelerinizi kısaltın
• Daha fazla uyuyun

Kadınların, bu anabolik hormon düzeylerindeki azalmalardan etkilenmediğini düşünmeyin. Erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da testosteron seviyeleri 20’lerinde zirve yaptıktan sonra düşmeye başlar. Yalnız kadınlarda erkeklerdeki testosteronun sadece onda biri bulunur.
Testosterondaki bu düşüş, testosteron ve östrojen arasındaki dengeyi olumsuz bir şekilde değiştirebilir ve bu da vücut yağında bir artışa, metabolizmanın yavaşlamasına, kuvvetin azalmasına ve kemik mineral yoğunluğunun bozulmasına ve kas oluşma zorluğuna neden olur. Neyse ki direnç eğitimi, beslenme, istirahat ve takviye gibi değişikliklerle birlikte testosteron seviyenizi doğal olarak artırabileceğiniz birçok yol bulunmaktadır.

1. Yağ Yiyin ve Testosteron Seviyesini Yükseltin!

Yağlar genellikle bir “kilo yapma canavarı” olarak düşünülse de, doğal testosteron üretimini optimize etmeye gelince yağ, aslında en kritik oyunculardan biridir. Artık testosteron düzeylerini artırmanın kesin bir yolu olarak kabul edilmektedir. Aslında, Uygulamalı Fizyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, daha yüksek miktarda tekli doymamış ve doymuş yağ içeren diyetlerin testosteron düzeylerini artırdığı gösterilmiştir. Başka bir çalışmada, yüksek yağlı bir diyetten(%13 doymuş yağ içeren), düşük yağlı bir diyete (%5 doymuş yağ içeren) geçiş yapan erkeklerde, testosteron üretim oranları önemli ölçüde düştü ve dolaşımdaki androjen düzeyleri azaldı. Diyette yağ tüketmek denildiğinde aslında, yediğiniz yağ miktarı değil aynı zamanda yağ türü de önemli yer tutar. Kaliteli tekli doymamış yağlara örnek olarak; zeytinyağı, badem, avokado, fıstık ezmesi gösterilebilir. Kaliteli doymuş yağ örnekleri ise; kırmızı et, hindistancevizi yağı, yumurta sarısı, bitter çikolata ve peynirdir.

2. Kolesterolden Kaçmayın!

Testosteron kolestrolden türetilir, bu nedenle diyetinizde kolesterol açısından yüksek besinler yoksa kas oluşturma hormonunun değişimine şaşırmamalısınız. Araştırmalar, HDL kolestrol seviyeleri ile serbest testosteron seviyeleri arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Vücudunuzdaki testosteronun çoğunluğunun proteinlere bağlı olduğunu unutmayın, ancak sadece bağlanmamış veya serbest testosteron vücutta doğal olarak bulunabilir ve doku alımı için kolaylıkla kullanılabilir kabul edilir. Dahası, yumurtayı orta derecede karbonhidrat içeren bir diyete dahil etmenin, lipoprotein profilini (artmış HDL kolesterolü) iyileştirdiği gösterilmiştir. En iyi kolestrol içeren gıdalar tipik olarak doymuş yağdan yüksek olan gıdalardır. En iyi seçeneklerinizden bazıları; kırmızı et, yumurta sarısı ve karides, kalamar ve ıstakoz gibi deniz ürünleridir.

3.Testosteron Yükselten Ürünler Tüketin!

TESTOFEN: Testofenin erkeklerde; serbest testosteron seviyeleri, kas kitlesi ve cinsel performansı desteklediği düşünülmektedir. Bu alandaki araştırmalar biraz yeni olsa da, bir çalışmada testofen içeren bir formülle desteklenen erkeklerde altı hafta sonunda; performans, cinsel sağlık ve memnuniyette istatistiksel olarak önemli artış görülmüştür.

ÇİNKO: Çinko, testosteron üretiminde kritik rol oynayan önemli bir mineraldir. Dünya genelinde kadın ve erkekler arasında yaygın olan hafif çinko eksikliği baskılanmış testosteron konsantrasyonları ile ilişkilendirilmiştir. Bir çalışma, hafif çinko eksikliğine sahip yaşlı erkeklerin altı aylık çinko takviyesi alımı sonrasında testosteron düzeylerini %93 arttırdığını görmüştür.

ASPARTİK ASİT: Nöroendokrin dokularda bulunan bir amino asittir ve testosteron üretim aktivitesini artırarak hormon düzeylerini etkilediğine inanılmaktadır. Bir çalışmada, 23 erkeğe 12 gün boyunca günlük 3.120 mg aspartik asit verilirken, bir başka gruba bir plasebo takviyesi verildi. Sadece 12 gün sonra, aspartik asit ile desteklenen deneklerde, testosteron ortalama %42, lutein hormonu (LH) ortalama %33 oranında arttı.

VİTAMİN D: D vitamini, testosteron söz konusu olduğunda tartışmasız en önemli vitamindir. Bir çalışma, erkeklerde D vitamini takviyesi ile testosteron seviyeleri arasındaki ilişkiyi inceledi. Vitamin D düzeyi yüksek olan katılımcıların, yetersiz D vitamini düzeylerine sahip kişilere kıyasla serbest testosteron düzeylerinin önemli ölçüde daha yüksek olduğu bulundu. Bu çalışma sonuçlarına dayanarak, D vitamininin testosteron seviyeleri ile güçlü bir ilişkisi olduğunu görüyoruz.

DİİNDOLİLMETAN(DİM): Brokoli ve karnabahar gibi sebzelerin sindirimi sırasında oluşur. Araştırmalar, DİM’in vücuttaki östrojen ve testosteron cinsel hormonlarının düzgün şekilde dengelenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Güçlü östrojen formlarını daha az potent formlara dönüştürerek östrojenin vücuttaki genel etkilerini azaltarak işlem görür. Sonuçta, sağlıklı testosteron üretimi için daha dengeli bir hormonal ortam oluşur.

4. Serbest Ağırlık Hareketleri Testosteron Artırır!

Araştırmalar, yüksek yoğunluklu ağırlık eğitiminin testosteron salınımını artırabileceğini tekrar tekrar kanıtlamıştır. Bununla birlikte, doğal testosteron artışından tam olarak faydalanmak isterseniz doğru alıştırmalar ve doğru araçları seçmeniz gerekir. Esasen, kas kitlesini ne kadar fazla teşvik ederseniz, o kadar çok testosteron salgılarsınız. Vücut geliştirmeci kişiler üzerinde yapılan yeni bir araştırma, bacak ve baldır geliştirme hareketlerinin büyük bir testosteron tepkisi uyandırdığını ortaya koydu. Squat, ağırlık barları ve deadlift gibi çok dişli egzersizleri çoğaltın. Makineler çalışmakta olduğunuz kasları izole ettiğinden serbest ağırlıklar ile karşılaştırıldığında iyi bir seçim değildir.

5. Uzun Sürelere Gerek Yok!

Testosteron düzeylerini etkileyebilecek bir başka konu egzersiz sürenizdir. Uzun dinlenme süreleriniz varsa veya aşırı yoğunlukta uzun süre egzersiz yapıyorsanız, testosteron düzeyleriniz bir darbe alabilir. Yaklaşık bir saatten uzun süren egzersizler kortizol düzeylerini yükseltmeye başlar ve daha sonra testosteronu düşürebilir. Ek olarak, araştırmalar setler arasında daha kısa bir dinlenme süresinin daha yüksek akut hormonal tepkiler verdiğini gösterdi. Testosteron üretimini en üst düzeye çıkarmak için dinlenme sürelerinizi kısa tutun ve toplam egzersiz süresini 60 dakika olarak belirleyin.

6. Uykunuzu Alın!

Kaliteli uyku eksikliği vücudunuzun ürettiği testosteron miktarını önemli ölçüde düşürebilir, böylece kas gelişimini ve yağ miktarını azaltabilir. Araştırma, uyuduğunuz uyku süresinin sabahki testosteron seviyeleri ile ilişkili olduğunu kanıtladı. Araştırmacılar sağlıklı erkeklerin uyku düzenini kaydetti ve katılımcıların testosteron seviyelerinin uyku süresini uzattığını tespit etti. Testosteron üretimini optimize etmek için gece başına 7-9 saat uyku önerilir.

7. Testosteron Artıran Egzersizleri Artırın!

Direnç eğitimi söz konusu olduğunda, hem kısa hem de uzun vadeli araştırmalar, daha yüksek hacimli eğitim programlarının hormonal tepkiyi artırdığını bulmuştur. Büyük kas kitlesi seviyesini vurgulayan; orta ila yüksek yoğunluklu egzersizler uygulayın. Buna ek olarak, daha tecrübeli sporcular, zorlu tekrarları kendi programlarına periyodik olarak dahil etmek isteyebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!