© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Topluluk önünde konuşmanın sırları

Yapılan araştırmalara göre insanların %75’inin topluluk önünde konuşma yaparken stresli oldukları tespit edilmiştir. Eğer sizde topluluk önünde konuşma yapmanız gereken durumlarda, soğuk soğuk terliyor ve karnınıza kramplar girdiğini düşünüyorsanız, topluluk önünde konuşma yapmaktan çekiniyor olabilirsiniz. Bu yazımızda topluluk önünde konuşma yapacağınız zaman nasıl rahat olabilirsiniz ve kendinizi nasıl daha iyi ifade edebilirsiniz, bunlardan bahsedeceğiz.
Öncelikle, topluluk önünde yapacağınız konuşmada anlatacağınız konuya hâkimiyetiniz oldukça çok önemli. Eğer, anlatacağınız konuya tüm detayları ile hâkim değilseniz bu durum stres yapmanıza ve gergin olmanıza neden olacaktır.

Konuşma Yapılacak Konuya Hâkimiyet

Konuşma yapacağınız konuya hâkimiyetiniz ve tüm detayları ile konuyu bilmeniz sizi daha sakin bir pozisyona getirecek ve endişelenmenizi gerektirmeyecektir. Gelebilecek olan tüm sorulara hazırlıklı olmanız sizi daha sakin kılacaktır.

Konu Hakkında Bolca ve Mini Tekrar Yapmak

Topluluk önünde yapacağınız konu hakkında bolca tekrar ve mini provalar yapmanız oldukça önemli. Tekrar ve prova yapmanız, konuya hâkimiyetinizi artıracaktır. Anlatacağınız konuyu tekrar etmeniz ve provalar yapmanız kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Prova yapmanız sayesinde anlatacağınız konu sizde refleks haline gelecek ve konuşma yaparken unutmanızı veya heyecanlanmanızı engelleyecektir. Bunun için kendinize bir çalışma hazırlayabilirsiniz. Örneğin; sesinizi kaydetmek veya anlatırken videoya almak, ayna karşısında tekrar yapmak gibi. Bu gibi provalar yapmanız sizi topluluk karşısına geçtiğinizde kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.
Kalabalık toplulukların karşısında konuşma yapılacağı zaman tedirgin olmanızın bir diğer nedeni;

Hata Yapmaktan Korkmak

Topluluk önünde konuşma yapılmasından tedirgin olma ve çekinmenin bir diğer diğeri konuşmacının hata yapmaktan korkmasıdır. Fakat siz ne kadar mükemmel olursanız olun, ne kadar çalışırsanız çalışın, hata yapma ihtimaliniz hep söz konusudur. Hata yapmaktan ne kadar korkarsanız, hata yapma ihtimaliniz bir o kadar muhtemeldir.

Topluluk önünde konuşma yaparken hata yapmaktan korkmayın. Bu gibi durumlarda, ufak hatalar yapmanız insani yönünüzü dinleyicilere yansıtacaktır. Bu da sizin samimi olduğunuzu hissettirecektir. Her şeyi ezber gibi anlatmanız, robot şeklinde arka arkaya sıralamanız dinleyicileri etkilemeyebilir. Hiç hata yapılmaksızın anlatılan konu ve konuşmacı dinleyicilere soğuk ve samimiyetsiz gelebilmektedir. Ufak hatalar yapmanız samimi olduğunuzu kolaylaştırır.

Bir konuşma yapacağınız zaman ne kadar rahat ve samimi olursanız, konuşma sırasında kendinizi o kadar iyi ve rahat hissetmenizi sağlar. Konuşma yaparken sevecen ve ne kadar kendiniz olursanız dinleyiciler sizi daha can kulağıyla dinleyecek ve sizi sevecektir. Sizi dinleyecek olan topluluğun sizi yargılayacağını onları birer hâkimmiş gibi düşünmeyin.

Konuşmaya Espri ile Başlamak

Topluluk önünde yapacağınız konuya başlamadan önce espri veya kendi hayatınızdan bir anekdot ile başlamanız kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Konuşmaya bu şekilde başlamanız hem stresli ve gergin olmanızı önleyecek hem de dinleyicileri yakalamanızı sağlayacaktır.

Konuşma Yaparken Dinleyicilerden Sıkılanlar Olacaktır

Topluluk karşısında konunuz ne olursa olsun, siz ne kadar kendinize güvenseniz de konuya hâkimiyetiniz tam olsa da mutlaka sıkılanlar olacaktır. Bunu üzerinize alınmamalısınız. Sizi dinlemeyen veya sıkıldığını anladığınız kişilere yönelik değil, sizi can kulağıyla dinleyip ve keyif alan kişilere yönelik konuşmanızı yapmalısınız. Bu hem temponuzu etkilemeyecek hem de kendinizi gergin hissetmenizi gerektirmeyecektir. Sizi dinleyen kişilere konuşmanızı yapmanız sizi motive edecektir. Bu şekilde konuşmanız daha başarılı bir şekilde tamamlanacaktır. Konuşmanızın sonunda sizi dinleyenlere ufak mola verdirmek amacıyla konu sonunda 1-2 soru alıp cevaplamanız da konuşmacılar ile aranızdaki iletişimi daha samimi bir hale getirecektir.

One thought on “Topluluk önünde konuşmanın sırları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Elif dedi ki:

  Harika bir konu secilmis bende toplum onunde ufakda olsa gerginlik yasayanlardanim sanirim bu yazi bana faydali oldu 😊😊

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!