© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Topluluk önünde konuşmanın sırları

Yapılan araştırmalara göre insanların %75’inin topluluk önünde konuşma yaparken stresli oldukları tespit edilmiştir. Eğer sizde topluluk önünde konuşma yapmanız gereken durumlarda, soğuk soğuk terliyor ve karnınıza kramplar girdiğini düşünüyorsanız, topluluk önünde konuşma yapmaktan çekiniyor olabilirsiniz. Bu yazımızda topluluk önünde konuşma yapacağınız zaman nasıl rahat olabilirsiniz ve kendinizi nasıl daha iyi ifade edebilirsiniz, bunlardan bahsedeceğiz.
Öncelikle, topluluk önünde yapacağınız konuşmada anlatacağınız konuya hâkimiyetiniz oldukça çok önemli. Eğer, anlatacağınız konuya tüm detayları ile hâkim değilseniz bu durum stres yapmanıza ve gergin olmanıza neden olacaktır.

Konuşma Yapılacak Konuya Hâkimiyet

Konuşma yapacağınız konuya hâkimiyetiniz ve tüm detayları ile konuyu bilmeniz sizi daha sakin bir pozisyona getirecek ve endişelenmenizi gerektirmeyecektir. Gelebilecek olan tüm sorulara hazırlıklı olmanız sizi daha sakin kılacaktır.

Konu Hakkında Bolca ve Mini Tekrar Yapmak

Topluluk önünde yapacağınız konu hakkında bolca tekrar ve mini provalar yapmanız oldukça önemli. Tekrar ve prova yapmanız, konuya hâkimiyetinizi artıracaktır. Anlatacağınız konuyu tekrar etmeniz ve provalar yapmanız kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Prova yapmanız sayesinde anlatacağınız konu sizde refleks haline gelecek ve konuşma yaparken unutmanızı veya heyecanlanmanızı engelleyecektir. Bunun için kendinize bir çalışma hazırlayabilirsiniz. Örneğin; sesinizi kaydetmek veya anlatırken videoya almak, ayna karşısında tekrar yapmak gibi. Bu gibi provalar yapmanız sizi topluluk karşısına geçtiğinizde kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.
Kalabalık toplulukların karşısında konuşma yapılacağı zaman tedirgin olmanızın bir diğer nedeni;

Hata Yapmaktan Korkmak

Topluluk önünde konuşma yapılmasından tedirgin olma ve çekinmenin bir diğer diğeri konuşmacının hata yapmaktan korkmasıdır. Fakat siz ne kadar mükemmel olursanız olun, ne kadar çalışırsanız çalışın, hata yapma ihtimaliniz hep söz konusudur. Hata yapmaktan ne kadar korkarsanız, hata yapma ihtimaliniz bir o kadar muhtemeldir.

Topluluk önünde konuşma yaparken hata yapmaktan korkmayın. Bu gibi durumlarda, ufak hatalar yapmanız insani yönünüzü dinleyicilere yansıtacaktır. Bu da sizin samimi olduğunuzu hissettirecektir. Her şeyi ezber gibi anlatmanız, robot şeklinde arka arkaya sıralamanız dinleyicileri etkilemeyebilir. Hiç hata yapılmaksızın anlatılan konu ve konuşmacı dinleyicilere soğuk ve samimiyetsiz gelebilmektedir. Ufak hatalar yapmanız samimi olduğunuzu kolaylaştırır.

Bir konuşma yapacağınız zaman ne kadar rahat ve samimi olursanız, konuşma sırasında kendinizi o kadar iyi ve rahat hissetmenizi sağlar. Konuşma yaparken sevecen ve ne kadar kendiniz olursanız dinleyiciler sizi daha can kulağıyla dinleyecek ve sizi sevecektir. Sizi dinleyecek olan topluluğun sizi yargılayacağını onları birer hâkimmiş gibi düşünmeyin.

Konuşmaya Espri ile Başlamak

Topluluk önünde yapacağınız konuya başlamadan önce espri veya kendi hayatınızdan bir anekdot ile başlamanız kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Konuşmaya bu şekilde başlamanız hem stresli ve gergin olmanızı önleyecek hem de dinleyicileri yakalamanızı sağlayacaktır.

Konuşma Yaparken Dinleyicilerden Sıkılanlar Olacaktır

Topluluk karşısında konunuz ne olursa olsun, siz ne kadar kendinize güvenseniz de konuya hâkimiyetiniz tam olsa da mutlaka sıkılanlar olacaktır. Bunu üzerinize alınmamalısınız. Sizi dinlemeyen veya sıkıldığını anladığınız kişilere yönelik değil, sizi can kulağıyla dinleyip ve keyif alan kişilere yönelik konuşmanızı yapmalısınız. Bu hem temponuzu etkilemeyecek hem de kendinizi gergin hissetmenizi gerektirmeyecektir. Sizi dinleyen kişilere konuşmanızı yapmanız sizi motive edecektir. Bu şekilde konuşmanız daha başarılı bir şekilde tamamlanacaktır. Konuşmanızın sonunda sizi dinleyenlere ufak mola verdirmek amacıyla konu sonunda 1-2 soru alıp cevaplamanız da konuşmacılar ile aranızdaki iletişimi daha samimi bir hale getirecektir.

One thought on “Topluluk önünde konuşmanın sırları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Elif dedi ki:

    Harika bir konu secilmis bende toplum onunde ufakda olsa gerginlik yasayanlardanim sanirim bu yazi bana faydali oldu 😊😊