© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Varisten kurtulmanın doğal yolları

Varisten kurtulmanın doğal yolları

Varis genellikle kadınlara dair bir rahatsızlık olarak görülür ancak hem kadınlarda hem de erkeklerde onun gelişimini görmek mümkün. Genelde damarların kendilerini mavi veya mor renk ile deri üstünde göstermeleri ile ortaya çıkan varis, erkeklerde biraz daha az görülse de bu miktar bile azımsanamayacak bir oranda.

Bilhassa yaşını almış veya hamile kadınlarda hormonal sebepler nedeniyle ortaya çıkışı hızlanan varis problemi, yaşın ilerlemesi ve damarların doğal esnekliklerini kaybetmeleri neticesinde temelleniyor. Özellikle ten rengi açık olan kişilerde varisin belirme ihtimali çok daha yüksek.

Doğal Varis Tedavisi

Varis aslında neredeyse her zaman toplardamar yetersizliğine bağlı olarak oluşuyor ve bu nedenle ağrı, şişkinlik gibi diğer semptomlar olmasalar bile öncelikle bir dermatolojist veya doktorla görüşmek gerekiyor. Zira doktorlar ameliyat seçeneğine dönmeden önce bireylerin bazı hayat tarzı değişimleri gerçekleştirmelerini istiyorlar. Çünkü varisi önlemenin en kolay yollarından bir tanesi damarlarda kan birikimine engel olmak.
Elbette varis belirtilerini ortadan kaldırabilmek için tercih edilecek pek çok doğal yöntem mevcut. Bunlara kısaca bir göz atalım.

Egzersiz ve Spor

Düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak, kan dolaşımını iyileştirir ve inflamasyonları azaltır. Bunun yanında sürekli hareketsiz kalmak ve bacak bacak üstüne atarak bu pozisyonda çok uzun sürelerle kalmak, damarlarda kan birikmesi problemini yıllar içerisinde daha olası hale getirecektir.

Çok uzun süre hareketsiz kalındığında, damarların kanı kalbe geri pompalamaları ve yerçekimine karşı koymaları daha zor hale gelir. Egzersiz ise hormonları doğal olarak dengeler, kilo vermeye yardımcı olur, kan basıncını düşürür ve varisli damarlara engel olur.

Varis problemi olanların uygulayabilecekleri pek çok egzersiz mevcut ve bunlar arasında yürüme, yüzme, bisiklet sürme gibi sporlar yer alıyor. Zira bu sporlar basıncı azaltarak damarlara yardımcı oluyorlar.

Eğer spora başlarken ağrılar çekiyorsanız, düşük tempo ile başlayın ve spordan sonra ağrıyan yerlerinizi bir sıcak su torbası ile hafifçe ısıtın. Bunun yanında ayaklarınızı havaya kaldırıp duvara dayayarak bir süre uzanabilir ve kanı geriye akıtabilir, ayrıca basınçlı çoraplardan giyerek kanın bacaklarda birikmesine engel olabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Ağırlığa Sahip Olun

Aşırı kilolu olan bireylerde varis ortaya çıkma ihtimali çok daha yüksek ve bilhassa yaşı ilerlemiş olan kadınlarda bu risk daha belirgin. Fazla vücut ağırlığını taşımak damarlar üzerinde baskı yaratır ve infamasyonlara da sebep olur. Bu durum ana toplardamarları risk altında bırakır.
Ayrıca aşırı kilolu olanlarda varisin tespit ve tedavi edilmesi de daha zor olmaktadır. Bunun sebebi damarların yüzeye çıkana kadar fark edilmemeleri ve sonucunda normalden çok daha geniş hale gelmeleri.

Hormonları Dengelemek İçin Öz Yağlar

Pek çok farklı öz yağ, kan akışını iyileştirir ve ayrıca inflamasyonları ve hormonal dengesizlikleri azaltır. Selvi yağı bu konuda en iyilerden bir tanesi ve dolaşımı iyileştiriyor, dolaşım sistemini destekliyor. Varis problemi olan bölgeye bu yağı her gün iki defa beş damla halinde sürebilir ve bir kaç hafta bu uygulamaya devam edebilirsiniz. Eğer kas ağrıları, şişkinlik ve kızarma yaşarsanız, nane, çay ağacı, lavanta yağı gibi diğer öz yağları az miktarlarda problemli bölgelere uygulayabilirsiniz.

Anti-İnflamatuvar Beslenme Düzeni

Bazı gıdalar inflamasyonları tersine çevirirler ve kan akışına iyi gelirler. Böylece varisi iyileştirmek ve önlemek de mümkün olur. Lakin trans yağlar, şeker, kafein, alkol ve işlenmiş gıdalardan oluşan kötü bri beslenme düzeni, damarların hasar görmesine, dolaşımın yavaşlamasına, kan basıncı problemlerine, hormonal dengesizliklere ve kilo alımına sebep olur. Bu besinlerin büyük kısmı aynı zamanda sodyum bakımından zengindirler ve bu durum onların dehidrasyona yol açmasına sebep olur, damarlarda toksin kaynaklı hasarları arttırır.

• Yüksek lifli gıdalar: Lifler kalp sağlığını iyileştirirler ve ayrıca sağlıklı bir sindirim sistemi için gereklidirler. Her gün 30-40 gram kadar lif tüketmek kabızlığı önlemek için önemlidir ve bu durum karın ve bacak bölgesindeki damarların da baskı altında kalmasına engel olur. Bol lifli gıdalar arasında chia tohumları, keten tohumları, sebzeler, taze meyveler, filizli baklalar ve tam tahıllar yer almaktadır.
• Antioksidan gıdalar: Flavonoidler, C ve E vitamini gibi antioksidanlar, damarları güçlendirir, inflamasyonlara iyi gelir ve dolaşımı iyileştirirler. E vitamini kan pıhtılarına da engel olur ve aslında doğal bir kan incelticidir. Böylece kalp sağlığına da faydası vardır. C vitamini ise anti-inflamatuvardır ve cilt sağlığı için iyidir.
• Doğal idrar söktürücüler: Doktorlar bazen idrar söktürücü ilaçlar yazarak hastada su birikimi ve şişkinliklere engel olmak isterler. Bu etkileri taze sebzeler, salatalık, kereviz, kuşkonmaz gibi bitkiler tüketerek de elde edebilirsiniz.
• Magnezyum zengini gıdalar: Kan birikimi, kan basıncı problemleri ve bacak krampları, vücutta potasyum ve magnezyum gibi elektrolitlerin eksikliğinin bir işaretidir. Bu semptomların üstesinden gelebilmek için yeşil yapraklı sebzeler, avokado, muz, tatlı patates gibi besinler ile destek alınmalıdır.
• Baharatlı gıdalar: Arnavut biberi veya köri gibi baharatlar, vücudu ısıtırlar ve kan akışını arttırırlar. Bu durum hem dolaşım sistemine iyi gelir hem de iştah kontrolüne yardımcı olarak kilo kontrolüne imkan tanır.
• Taze balıklar: Balıklar ve deniz ürünleri, omega-3 yağ asitleri bakımından zengindirler ve bu nedenle doğru kan akışında rol oynarlar.
Elma sirkesi: Elma sirkesi damar duvarlarındaki akışı iyileştirir ve iyi bir anti-inflamatuvardır.

Çay Üzümü ve At Kestanesi Gibi Doğal Bitkiler

Çay üzümü ve at kestanesi, binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılan malzemelerdir ve varisli damarların tedavilerinde etkili ve güvenli sonuçlar verirler. Araştırmalar bu iki bitkinin kronik damar yetersizliği, şişkinlik, ağrılar, kaşıntılar ve gece krampları konusunda etkili olduklarını gösteriyorlar ancak bunun yanında su tutumunu azaltmaları, dolaşım problemlerine iyi gelmeleri, regl semptomlarını azaltmaları ve ishale de iyi gelmeleri onları oldukça etkili bitkiler haline getiriyor.

Çay üzümü meyveleri doğrudan tüketilebilir veya özütleri çıkartılabilir, çay haline getirilebilirler. At kestanesi ise tohumlar, yapraklar, kabuk ve çiçekler oluşturur ve bu ürünlerden ekstreler, kremler, losyonlar, çay ve kapsüller yapılabilir.

Bu bitkileri çobanmemesi, üzüm çekirdeği ekstresi ve E vitamini ile birleştirerek kan akışını iyileştirebilir, damarları koruyabilir ve doğal bir kan inceltici elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Gelecek kadınlardır. Çünkü dişi; tarih boyunca doğuran, bakan, besleyen, onaran, toplayan, iyileştiren, birleştiren, bütünleştirendir. Anne, tanrıça, nine, gelin, teyze, kraliçe, kız evlat. Ayın evreleri gibi tohumdan büyür olgunlaşır ve meyvelerini verir. Kadın barıştır, kadın yuvadır, kadın vatandır. Kadın dünyadır, dünya da kadın. Toprağın, dünyanın enerjisi onda yansır. 
Dün akşam verilen #eleleavonkadınödülleri, üzerine geçen sene Yani 2016 senesinde kazandığım Kadın girişimci ödülünü alırken yaptığım konuşmadan paylaşmak istedim . Her sene olduğu gibi bu senede harika bir törendi, ilham veren, cesaret veren kadınları görmek beni çok motive etti.. Dün gece töreni izlerken tekrar şunu hatırladım.
—————————————————- Kız kardeşlerim, dişil enerjinize sahip çıkın, düşüncenizde, evinizde, okulunuzda, mahallenizde ana gibi birleştiren, yapıştıran, iyileştiren olun. Kız kardeşlerim kadını kadınla, bölmeye çalışanlara, bizi birleştiren şeyin çok daha büyük, çok daha eski, çok daha kutsal ve çok daha kuvvetli olduğunu göstermeye var mısınız? Foto @tworoutes
 • Herkese selam,#apiterazen ile ilgili o kadar çok soru geldi ki sizden, bir canlı yayın yapmaya karar verdim. Bugün saat 19.00’de canlı yayında #ApiteraZen Üzerine sorularınızı cevaplayacağım. Apitera Zen kullanım alanları, bağışıklığı nasıl destekler, aktif içeriğindeki super besinlerin faydaları konuşacağım konular.. Sizi de bekliyorum!! Ne de olsa #bizehergün #ApiteraZen
 • Gününüz aydın olsun, telefonumun içindeki tatlı insanlar! Bugün bir incelik, nezaket, bir iyilik yaparak bir insanı sevindirme günü olsun mu? Bugün şefkate, nezakete, anlayış, empati ve sevgiye 1 dakika ayırmak ister misin? Varlığın bu dünyaya bir mesajsa eğer, bu mesajla ne vermek isterdin? İş arkadaşına gülümsemek, birine yardım etmek, nazik davranmak, güzel bir hanıma kapıyı açmak, birine kocaman sarılmak, ağlayan birine destek vermek, zor durumdaki bir yabancıya yardım etmek, birinin sorununu gidermek. Bana çok iyi geliyor, çünkü hepimiz birbirimizi yukarı çektikçe, yükseleceğiz. Haydi o halde iş başına. Haftan şahane geçsin #whpmystyle Foto @ozlemyldz_ #kalimera 🇬🇷💙
 • Biz 15 Ocakta, bizlerle beraber 8 Hafta boyunca, kendi sınırlarını yıkarak, konfor alanından çıkmayı, kendi karanlıklarını aydınlatarak #yenibirben diyecek kararlılıkta 10 kişiyi seçmek icin başvurularınızı bekliyoruz! İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda etmek istersen, sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen olma yolunda yanında olacak ekibim alanlarının en iyileri; Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay @myptcom ve Tuğrul Çağrı Yılmazer @tugrulcagriyilmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol @dytserapakyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan @_ilkercaglayan_ ile temiz beslenmenin püf noktalarını, profesyonel yaşam koçu Müge Çevik @mugecevik_ mutluluğu öğrenmeyi, Sporcu mentoru Arzu Alkan @arzualkan_ ile motivasyonu ve asla pes etmemeyi, bendeniz Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. Video @firatgurgen İletişim ajansı @idecon_idea
 • Herkese şahane bir cumartesi diliyorum.. Bu hafta sonu sinema keyfi yapacaklara bir müjdem var, biliyorsunuz yepyeni #apiterazen filmimiz hem tv’de hem de sinemada yayında! Sinemada filminizi izlerken, arada oynayan Apitera Zen reklam filminden benim yer aldığım karenin fotoğrafını çekin, #BizeHerGün etiketiyle paylaşın, çekilişle ApiteraZen, ApiteraUp ve ApiteraMind kazanma şansı yakalayacak 50 kişiden biri olun. Bence denemeye değer diyorsan, fotonu bekliyoruuumm!!
 • Koskoca bir sene önümüzde, nasıl bir sene olsun istiyorsun? Yeni sene için çözümlemelerim devam ediyor. ♦️YARGILAMA! ♦️ Geçtiğimiz yıllardan buraya tüm insanlık, kalbimize inen darbeler ve omuzlarımıza inen vicdan denen yükü taşıyarak geldik. Bizim gibi olmayanı öteki, düşünmeyeni başka, aynı fikirde olmayanı dışarıda, bizim gibi davranmayanı başkası ilan ettik.Yargıladık, kınadık, eleştirdik, dışladık, ayıpladık, suçladık. Hep başkasına baktık. Diğerine.. ancak biliyor musun, diğer taraf yok, başkası diye bi şey yok. Bölünme ziihninde, egonla beraber bilincinde başlıyor. Ayrı olduğunu unut. Birsin. Her şeyle bir, her şey sensin. Yargıyı kalbinden çıkarmak ve sevgiyi gerçekten hissetmeye ne dersin? Neden mi, çünkü kalbin dünyanın en önemli enerji merkezidir. kızgınlık, öfke, üzüntü enerjisi kalbinde oldukça çevrende başka bir şey görmeyeceksin. Öz yağlar, bazı elementler, kuartz kristalleri gibi yüksek frekansa sahiptir. Gül yağı evrensel titreşimi en yüksek materyallerdendir. Kalbini yumuşatmak istersen, aromaterapiyi kullanabilirsin. Tedavi edici güce sahip, en üst titreşimde olan öz yağ Gül öz yağıdır ve 320 Mhz olarak ölçülmüştür. Saf gül yağını kokla, saf gül suyunu kalbine sevgide kalması için sür, böylece kendine, dünyamıza sevgiyle bakacaksın. Çünkü inan , hepimizin en çok ihtiyacı olan tek şey bu .. 💓Foto @balibey
 • Nedir ApiteraZen? 
Bal, propolis, zencefil, karanfil, tarçın, limon ve karabiberin mükemmel karışımıdır! Soğuk havalardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor, ApiteraZen vücut direncinizi artırmanıza destek olur.. Bu yüzden #BizeHerGün #ApiteraZen
 • İşteee, beklediğimiz reklam nihayet yayındaaaa!! @balparmakbal ile işbirliğimizin ikinci döneminde yepyeni #apiterazen Reklamımız!! Soğuk havalar, uykusuzluk, stres ve mevsim değişiklikleri kâbusunuz olmasın! Kış aylarında zinde kalmak için #BizeHerGün ApiteraZen yeter. Ajans @alametifarika11 Yönetmen @serdarerener
 • Yeni yıl çözümlemelerine devam. Bugün;
♦️ERTELEME! ♦️Hayat sana rağmen devam ediyor. Hedeflerini, isteklerini erteleme. Bazen oturduğumuz yerde, hiç bir şey yapmadan hayatlarımızda olumlu şeyler olacağını, istediklerimizin gerçekleşeceğini sanıyoruz. Şu konuda başarılı olana kadar mutlu olamam" gibi şeyler söyleyerek, kendimizi şartlandırıyoruz. Mutlu olmak için sürekli bir sebep, sürekli bir hedef koyuyoruz.. Örneğin; babam iyileşinceye kadar, sevgilimi elde edene kadar ya da şu işe girinceye kadar mutlu olmayacağım gibi . Oysaki gerçek mutluluğu yaşamak için, gerçekten mutlu olmak için tüm bu zorlukların ortasında da geçerli sebeplerimiz, çok pratik yollarımız var. Her sabah sağlıklı kalkabilmek, yediklerimizin tadını alabilmek, sevmek ve sevilmek, sahip olduğumuz parayla satın alınamayan şeyleri hep hatırlamak.. Şükür edebilmek.. Mutlu olmak yakalayacağın, his değildir, bilinçli tercihlerle yaptığın ve sürekli içinde oturduğun bir saraydır. Foto @motherswallow for @tworoutes
 • Değişim bütünsel olmalıdır. Zihni değiştiremeyen, duygusal olarak kendini tanımayan kişi bedenini kalıcı olarak değiştiremez. 
Ben diyorum ki, mesele değil kilo...
Bu yüzden kilo alıp verirsin, bu yüzden spora başlayıp bırakırsın.. Eksik olan bu, işte bu yüzden, iyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i 2016 Şubat başında hayata geçirdim. Sayısız danışanımız ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak değişim yolunda adım attılar ve başardılar! Kendileri icin ideal görüntülerine kavuştular, iyi hissetmeye başladılar, iyileştiler!! Şimdi sıra bende diyorsan, geri sayım başladı!!! Online olarak dijital platformda Türkiye'nin ilk online bütünsel koçluk programı #8haftadadegisim başta ben olmak üzere, alanlarında uzman olan diyetisyen, beslenme uzmanı, spor hocaları, estetik cerrahlar, dermatologlar, yaşam koçları, sporcu mentörleri, stil danışmanları, kuaför, makyör ve makyözler, zarafet ve beden dili uzmanları, estetisyenler, diş hekimleri, terapistlerden oluşan 8 Haftada Değişim ekibi sizlerle çalışmak ve tanışmak için bekliyorlar. Yapman gereken: boy, kilo, yaş, tam boy fotonu, adres ve kısa bir yaşam tarzı bilgilerinle merhaba@aysetolgaiyiyasam.com yollamak
 • İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda et. Sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen darken yanında olacak Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay ve Tuğrul Çağrı Yılmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan ile temiz beslenmenin püf noktalarını, Müge Çevik ile mutluluğu öğrenmeyi, Arzu Alkan ile motivasyonu ve asla per etmemeyi, Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. @8haftadadegisim
 • Başlıyoruz! @8haftadadegisim 4. Dönem 16 Ocakta baslıyor!! İyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i Şubat 2016 hayata geçirdim. #8HaftadaDeğişim 4. döneminde ruhsal- bedensel ve zihinsel olarak değişmesine katkıda olacağımız bu değişime hazır yeni adaylar için sabırsızlanıyoruz. Başvurular için tam boy fotonuzu, doğum tarihinizi, kilonuzu, boyunuzu, ev adresinizi, iletişim bilgilerinizi içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletiniz.

Takip Et!