© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Vücudu temizleyen en başarılı 10 besin

Vücudu temizleyen en başarılı 10 besin

Meyveler, sebzeler, tohumlar ve beslenme zincirinde bulunan tüm besleyici sağlıklı gıdalar vücudumuza en iyi verimi sağlamak için çalışır özellikle de sindirim sistemi için bu tip bir çalışma çok önemlidir. 

Organlarımız, serbest radikallerle savaşmak için günün her saatinde çalışıyor ve hücrelerimiz vücudumuzu zinde tutmak için kendilerini gençleştiriyor. Bitki kökenli süper kahramanlar arasında biraz daha fazla temizleme gücü olan bir kaç tane önemli besin var. Vücudunuzun doğal temizliğini desteklemek için beslenmenize dahil etmeniz gereken 10 özel gıdayı sizler için hazırladık.

1- Pancar

Pancar vücudun detoksifikasyon sürecini destekleyen yüksek antioksidan içeren kök sebzedir. Bunların arasında betain adı verilen, karaciğerin toksinleri yok etmesine yardımcı olan bir besin maddesi vardır. Pancar hem pişmiş hem de çiğ yenebilen, yeşil yaprakları bile tek başına faydalı olan bir besin.  Şaşırtıcı derecede rengarenk ve lezzetli olan bu besin, derin bir temizlik için öğünlere eklenmeli. 

2- Karahindiba

Karahindiba, detoksifikasyon için gerekli olan fito besinlerle dolu güçlü bir kaynaktır. Karahindiba yüzlerce yıldır karaciğeri yavaşça uyarmak ve sağlıklı böbrek fonksiyonlarını desteklemek için kullanılmaktadır. Böbreklerimiz vücudumuzdaki atıkları filtrelemeye yardım eder ve bu küçük ot sayesinde bu sistem daha da verimli çalışır. Karahindiba kökü çayı veya kapsülü olarak tüketilebilir. Ya da karahindiba yeşilliklerini biraz sarımsak ve deniz tuzu ile sote ederek yiyebilirsiniz.

3- Su

Evet yine su! Yazmaktan hiç vazgeçmeyeceğim ama su gerçekten vücudu temizleyen hayati içecek. Günde 2 litre en az tüketilmesi gereken su, yaz sıcaklarında daha da artmalıdır. Bu şekilde böbrekler çok daha verimli süzecek, sindirim ve boşaltım sistemi de sağlıklı şekilde çalışacaktır. 

4- Probiyotikler 

Hem takviye, hem de gıda biçimindeki probiyotikler, sağlıklı bir sindirim ekosistemi sağlamak için bağırsak florasının dengelenmesine yardımcı olan güçlü ve faydalı bakterileri içerir. Takviye halinden önce lahana turşusu, kimchi ve kombucha gibi fermente gıdaları probiyotik süper güçler içermesi nedeniyle tüketmelisiniz. Günlük iyi bir bağırsak sağlığı için bu gıdalarla denemeler yapın.

5- Enginar

Yenilebilir bir çiçek tomurcuğu olan enginar, vücudunuzun detoksifikasyon sürecine yardımcı olan sinarin, karaciğer ve safra kesesini uyaran bir bileşiktir. Aynı zamanda probiyotiktir ve sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Enginarların kalorisi de doğal olarak düşük ve lif bakımından zengin.

6- Limon ve Greyfurt

Bir greyfurt yemek veya sabah bir fincan ılık limon suyunu içmek daha dengeli pH oluşturur. Çoğu kişi, limon ve greyfurtların asidik olduğunu düşünür, aslında inanılmaz alkalileştiricilerdir ve alkali gıdaların karaciğerin detoksifikasyonu için inanılmaz bir etkisi vardır. Pancar, limon ve greyfurtlar gibi pektin kaynağı da içerir. 

7- Buğday çimi

Buğday çimi suyu, limon suyu gibi vücudunuzun alkali düzeyini yeniden kazandırmaya yardımcı olur. Alkali nitelikleri kandaki asiditeyi azaltmaya yardımcı olur ve güçlü bir detoksifikatör ve karaciğer koruyucusu haline gelir. Ayrıca vitamin C ve A, kalsiyum ve demir yüklüdür.

8- Sarımsak

Sarımsak iki önemli fonksiyonu olan bir detoksifikasyon süper besinidir. Birincisi, doğal detoksifikasyon işlemi için kritik olan vücudunuzun karaciğer enzimlerini desteklemektir. Ve ikincisi, etkili bir antimikrobik ve antifungal özelliklerle spektrumu sağlamaktır. Herhangi bir yemeğe doğal lezzet katmanın yanı sıra, prebiyotiktir ve probiyotikleri besler ve bağırsak temizleme işlerini yapmalarına izin verir.

9- Chia tohumu

Chia tohumları lif ve sağlıklı omega-3 yağ asitleri ile dolu güçlü bir besindir. Islatıldıklarında jel kıvamı ile puding benzeri hale geçerler. Sindirildiğinde, bu lif dolgulu gıdalar, boşaltım sistemi yolunda toksinleri toplayarak temizler. Chia tohumları çok yönlüdür ve içeceklere, salatalara ve hatta pişmiş ürünler üzerine serpilerek tüketilebilir. 

10- Yeşil Yapraklar

Bu parlak, yeşil, lifi yoğun bitkiler bağırsak temizliği için harikadır. Vücudumuzu düzenli olarak maruz bırakılan toksinlerden koruyabilen vitaminler, mineraller ve antioksidanları içerir. Bu yüzden her öğün tüketmeye özen gösterin. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • #ayseninyeniyilsenligi ‪18 Aralık pazartesi‬ günü başlıyor! Bir hafta boyunca her güne sayısız hediye, yine birbirinden şahane markalardan, çok özel hediyeler siz canım takipçilerime benden hediye! #ayseninyeniyilsenligi için pazartesiyi bekleyiiiinn
 • Serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin,
Şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa bugün olmaz.

Bütün mesele hazır olmakta,
Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış, erken bırakmış ne çıkar, ne olacaksa olsun! 
#hamlet
 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim

Takip Et!