© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Vücudu temizleyen en başarılı 10 besin

Vücudu temizleyen en başarılı 10 besin

Meyveler, sebzeler, tohumlar ve beslenme zincirinde bulunan tüm besleyici sağlıklı gıdalar vücudumuza en iyi verimi sağlamak için çalışır özellikle de sindirim sistemi için bu tip bir çalışma çok önemlidir. 

Organlarımız, serbest radikallerle savaşmak için günün her saatinde çalışıyor ve hücrelerimiz vücudumuzu zinde tutmak için kendilerini gençleştiriyor. Bitki kökenli süper kahramanlar arasında biraz daha fazla temizleme gücü olan bir kaç tane önemli besin var. Vücudunuzun doğal temizliğini desteklemek için beslenmenize dahil etmeniz gereken 10 özel gıdayı sizler için hazırladık.

1- Pancar

Pancar vücudun detoksifikasyon sürecini destekleyen yüksek antioksidan içeren kök sebzedir. Bunların arasında betain adı verilen, karaciğerin toksinleri yok etmesine yardımcı olan bir besin maddesi vardır. Pancar hem pişmiş hem de çiğ yenebilen, yeşil yaprakları bile tek başına faydalı olan bir besin.  Şaşırtıcı derecede rengarenk ve lezzetli olan bu besin, derin bir temizlik için öğünlere eklenmeli. 

2- Karahindiba

Karahindiba, detoksifikasyon için gerekli olan fito besinlerle dolu güçlü bir kaynaktır. Karahindiba yüzlerce yıldır karaciğeri yavaşça uyarmak ve sağlıklı böbrek fonksiyonlarını desteklemek için kullanılmaktadır. Böbreklerimiz vücudumuzdaki atıkları filtrelemeye yardım eder ve bu küçük ot sayesinde bu sistem daha da verimli çalışır. Karahindiba kökü çayı veya kapsülü olarak tüketilebilir. Ya da karahindiba yeşilliklerini biraz sarımsak ve deniz tuzu ile sote ederek yiyebilirsiniz.

3- Su

Evet yine su! Yazmaktan hiç vazgeçmeyeceğim ama su gerçekten vücudu temizleyen hayati içecek. Günde 2 litre en az tüketilmesi gereken su, yaz sıcaklarında daha da artmalıdır. Bu şekilde böbrekler çok daha verimli süzecek, sindirim ve boşaltım sistemi de sağlıklı şekilde çalışacaktır. 

4- Probiyotikler 

Hem takviye, hem de gıda biçimindeki probiyotikler, sağlıklı bir sindirim ekosistemi sağlamak için bağırsak florasının dengelenmesine yardımcı olan güçlü ve faydalı bakterileri içerir. Takviye halinden önce lahana turşusu, kimchi ve kombucha gibi fermente gıdaları probiyotik süper güçler içermesi nedeniyle tüketmelisiniz. Günlük iyi bir bağırsak sağlığı için bu gıdalarla denemeler yapın.

5- Enginar

Yenilebilir bir çiçek tomurcuğu olan enginar, vücudunuzun detoksifikasyon sürecine yardımcı olan sinarin, karaciğer ve safra kesesini uyaran bir bileşiktir. Aynı zamanda probiyotiktir ve sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Enginarların kalorisi de doğal olarak düşük ve lif bakımından zengin.

6- Limon ve Greyfurt

Bir greyfurt yemek veya sabah bir fincan ılık limon suyunu içmek daha dengeli pH oluşturur. Çoğu kişi, limon ve greyfurtların asidik olduğunu düşünür, aslında inanılmaz alkalileştiricilerdir ve alkali gıdaların karaciğerin detoksifikasyonu için inanılmaz bir etkisi vardır. Pancar, limon ve greyfurtlar gibi pektin kaynağı da içerir. 

7- Buğday çimi

Buğday çimi suyu, limon suyu gibi vücudunuzun alkali düzeyini yeniden kazandırmaya yardımcı olur. Alkali nitelikleri kandaki asiditeyi azaltmaya yardımcı olur ve güçlü bir detoksifikatör ve karaciğer koruyucusu haline gelir. Ayrıca vitamin C ve A, kalsiyum ve demir yüklüdür.

8- Sarımsak

Sarımsak iki önemli fonksiyonu olan bir detoksifikasyon süper besinidir. Birincisi, doğal detoksifikasyon işlemi için kritik olan vücudunuzun karaciğer enzimlerini desteklemektir. Ve ikincisi, etkili bir antimikrobik ve antifungal özelliklerle spektrumu sağlamaktır. Herhangi bir yemeğe doğal lezzet katmanın yanı sıra, prebiyotiktir ve probiyotikleri besler ve bağırsak temizleme işlerini yapmalarına izin verir.

9- Chia tohumu

Chia tohumları lif ve sağlıklı omega-3 yağ asitleri ile dolu güçlü bir besindir. Islatıldıklarında jel kıvamı ile puding benzeri hale geçerler. Sindirildiğinde, bu lif dolgulu gıdalar, boşaltım sistemi yolunda toksinleri toplayarak temizler. Chia tohumları çok yönlüdür ve içeceklere, salatalara ve hatta pişmiş ürünler üzerine serpilerek tüketilebilir. 

10- Yeşil Yapraklar

Bu parlak, yeşil, lifi yoğun bitkiler bağırsak temizliği için harikadır. Vücudumuzu düzenli olarak maruz bırakılan toksinlerden koruyabilen vitaminler, mineraller ve antioksidanları içerir. Bu yüzden her öğün tüketmeye özen gösterin. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!