© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Ne zaman bir yerde sağlıklı beslenmeden, kilo vermeden, diyetten bahsedilse ilk olarak günde iki bardak yeşil çay içilmesi tavsiye ediliyor. Marketlerde pek çok farklı markanın poşet yeşil çayları, aktarlarda bin bir çeşit yeşil çaylar bulunmakta. Ancak yeşil çayın gerçekte ne kadar ve neye faydalı olduğunu biliyor muyuz? İşte bu sorunun pek çok kişinin kafasını karıştırdığını düşündüğüm için sizlere yeşil çayın faydalarından bahsetmek istiyorum. Fakat öncelikle belirtmeliyim ki; ben de yeşil çayın sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezi olduğunu düşünenlerdenim. Zira yeşil çayın içeriğindeki antioksidanlar ve yüksek besin değerleri vücudumuza eşsiz etkiler bırakmakta.

Bununla birlikte yeşil çay; yüksek oranda C vitamini ve E vitamini, aktif madde olarak keteşinler, polifenoller, krom, manganez, selenyum, çinko içerdiğinden herkesin, her vücudun yeşil çaya gereksinimi vardır. Bu bakımdan yeşil çayın faydalarını tek tek incelemekte fayda var.

Yeşil çay kalbi korur

Yeşil çay, damarların cephelerini güçlendirerek, kan basıncı değişikliklerine daha kolay uyum sağlamalarına yardımcı olur. Bununla birlikte düzenli olarak yeşil çay tüketen kişiler, günümüzün sıkça karşılaşılan sorunu olan kalp hastalıklarının temel nedeni kan pıhtılaşmasının da önüne geçmiş olurlar.

Yeşil çay kolesterole iyi gelir

Günümüzde genç, yaşlı pek çok kişinin kolesterol sorunu var. Yeşil çay içmek kişinin kanındaki yükse kolesterolü düşür, kolesterol dengesini sağlar.

Yeşil çay kilo vermeye yardımcı olur

Obezitenin yaygınlaştığı, küçük, büyük çok sayıda kişinin kilo problemi yaşadığı son zamanlarda, günde 2 bardak yeşil çay içerek kilo vermeyi hızlandırmak mümkün. Zira yeşil çay metabolizmayı hızlandırır, içeriğindeki polifenolle vücuttaki kalori dengesini sağlamaya yardımcı olur. Bu bağlamda bağırsaklar da daha hızlı çalışacağı için yeşil çay içen kişilerin kilo vermesi daha da hızlı ve kolay olur.

Diyabetliler yeşil çayla kan şekerini dengede tutabilirler

Kandaki glikoz oranının yüksekliğinden kaynaklanan diyabet, kişinin tüm organlarının fonksiyonlarına zarar vermekte, pek çok farklı hastalığa yol açmaktadır. Ancak düzenli olarak yeşil çay içerek kandaki şeker oranını düşürmek mümkündür. Zira yeşil çayın içeriği kan şekerinin yükselmesini engelleyici özellik gösterir.

Yeşil çay yemek borusu kanseri riskini azaltır

Yeşil çay pek çok kanser hücresi üzerinde olduğu gibi yemek borusu kanserine sebep olan hücreler üzerinde de yok edici etkiye sahiptir. Özellikle başlangıç evresindeki kanser vakalarında yeşil çayın bu kanser hücrelerini öldürdüğü görülmüştür. Bununla birlikte yeşil çay, kanserli hücrelerin gelişmesini, yayılmasını da engelleyici özelliğe sahiptir.

Yeşil çay Alzheimer ve Parkinson hastalıklarından korur

Yeşil çayın hücre yenileme ve artırma özelliği beyin hücreleri için de geçerlidir. Fareler üzerinde yapılan yeşil çay deneyinde yeşil çayın ölen beyin hücrelerini koruduğunu ve zarar gören beyin hücrelerini de yenilediği görülmüştür. Bu bağlamda kişinin beyin hücrelerinin ölmesi, hasar görmesi dolayısıyla meydana gelen Alzheimer ve Parkinson hastalıklarından korunmak için de yeşil çay önerilmektedir.

Yeşil çay ağız ve diş sağlığı için faydalıdır

Yeşil çay yüksek oranda antioksidan içermektedir. İşte bu antioksidanlar ağzı, dişleri, tüm vücudu enfeksiyonlardan, bakteriyel hastalıklardan korumaktadır. Bu bakımdan diş çürüğü ve diğer diş sorunlarına sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılabilmesi için düzenli olarak yeşil çay içilmesi önerilir.

Yeşil çay kan basıncını düzenler, dengede tutar

Düzenli olarak yeşil çay tüketen kişilerin kan basıncının daha dengeli olduğu, kan basıncı artışı riskinin azaldığı bilinmektedir. Kan basıncı seviyesi dengede olan kişilerinse kalp ve tansiyon sorunları yaşama riskleri çok daha düşüktür.

Yeşil çay depresyondan uzaklaştırır

Çağımızın kronikleşen hastalıklarından birisi depresyondur. Kişinin psikolojisi bozulduğunda kısa süre içinde fizyolojisi de bozulmaktadır. Bu bakımdan öncelikle psikolojimizi korumaya çalışmalı, stresten, depresyondan uzak durmalıyız. İşte bunun için yeşil çayın yapraklarında doğal olarak bulunan bir antioksidan olan Theanine’den faydalanmak gerekiyor. Zira Theanine, kişide zihinsel ve psikolojik olarak rahatlama sağlıyor, ruhu negatif enerjiden arındırıyor. Yeşil çay sayesinde sakin ve huzurlu hisseden kişilerin de depresyona girme riski azalıyor.

Yeşil çayın anti-viral, anti-bakteriyel etkisi vardır

Yeşil çay; yüksek oranda C ve E vitamini, pek çok farklı mineral ve bileşen içermektedir. Yeşil çay içenler işte bu sayede gripten kansere kadar pek çok hastalıktan korunabiliyor. Ayrıca yeşil çay içenlerin bulaşıcı ve yaygın hastalıklara yakalanma riskinin de daha düşük olduğu biliniyor.

Cilt bakım maskelerinde yeşil çayın olumlu etkisi

Yeşil çayın hücre yenileyici, ciltteki deformasyonları giderici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İşte bu sebeple pek çok cilt ve saç bakım maskesinde yeşil çaya yer verilir. Örneğin yeşil çayın ciltteki kırışıklıkları onarma etkisi, cildin yaşlanma sürecini yavaşlatma etkisi, güneşten kaynaklanan cilt lekelerini giderme etkisi cilt bakımında yeşil çayı önemli bir ürün haline getirmektedir. Zira yeşil çayın içerdiği anti-oksidanlar ve vitaminler cilde kaybettiği canlılığı, gençliği geri kazandırmaktadır.

Yeşil çay tüketimiyle ilgili öneriler

 • Doğada bulunan pek çok bitki, ürün sağlığımız için çok faydalı ilaçlardan daha değerlidir. Bu çok değerli doğal hazinelerden birisi de hiç kuşku yok ki yeşil çaydır. Ancak her üründe olduğu gibi yeşil çayda da miktar çok önemlidir. Yeşil çay faydalı diye günde 4-5 bardak yeşil çay tüketenler, faydadan çok zararını görürler. Bu sebeple bilindik her hangi bir rahatsızlığı olmayan kişilerin düzenli olarak her gün 1-2 büyük bardak yeşil çay tüketmeleri faydalı olacaktır. Fakat daha fazlası gereksiz, hatta zararlıdır. Zira gereğinden fazla tüketilen yeşil çayın vücutta demir eksikliğine yol açtığı bilinmektedir.
 • Bilinen her hangi bir rahatsızlığı olan kişiler, yeşil çay ya da başka bir bitki çayı tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalılar. Zira her hastalığın kendi içinde dinamikleri vardır ve doktorun önerdikleri dışında bir şeylerin yenmesi, içilmesi bu hastalığın semptomlarını tetikleyebilir.
 • Bilinen her hangi bir rahatsızlığı olan ve bunun tedavisi için ilaç kullanan kişiler, yeşil çay içmeden önce kesinlikle doktora danışmalıdır. Bu sayede ilacın yeşil çayla birleştiğinde oluşturacağı muhtemel olumlu ya da olumsuz etkiler de göz önünde bulundurulur. Yeşil çay ne kadar faydalı bir bitki olursa olsun, ilaçların içerdiği çok çeşitli kimyasallarla birleştiğinde nasıl bir etki bırakacağını sadece doktorlar bilebilir.
 • Yeşil çayın kanserli hücreleri yok etme etkisi olduğundan bahsettik. Ancak kanser hastası olan, kanser tedavisi gören kişilerin yeşil çay içmeleri önerilmez. Zira kanser tedavisinde kullanılan ilaçların yeşil çayla bir araya getirilmesi tavsiye edilmez.
 • Hamilelik dönemi de tıpkı bir hastalığın tedavi sürecinde olduğu gibi hassas bir dönemdir. Bu sebeple onlarca faydası sayılan yeliş çayın gebelik döneminde tüketilmesi önerilmez. Yalnızca bazı gebelik durumlarında doktorun önerisiyle kısıtlı miktarda yeşil çay içilebilir. Ancak kesinlikle doktorun bilgisi dahilinde olmalıdır.
 • Yeşil çay zayıflamak isteyenlerin en güvenerek tükettikleri içeceklerden birisidir. Fakat unutulmasın ki; uzun süreli bir açlığın ardından yeşil çay içmek çok sakıncalıdır. Bunun yerine öğünlerin yarım saat, bir saat sonrasında bir fincan yeşil çay içmek metabolizmayı hızlandıracak, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!