© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yoga hayatınızı nasıl değiştirir?

Yoga hayatınızı nasıl değiştirir?

Yoga, dünyadaki en yaygın kullanılan tamamlayıcı ve alternatif sağlık uygulamalardan biri haline geldi. Bugün, kayropraktik ayarlamalar ve osteopatik manipülasyon, meditasyon, bitkisel tedaviler ve masaj terapisinden daha popüler oldu. Hem yetişkinlerin hem de çocukların yoga yapmalarının en yaygın nedenlerinin arasında; kronik bel ağrısının hafifletilmesi, genel işleyişin iyileştirilmesi, stresin azaltılması ve genel fiziksel uygunluk, güç ve esnekliğin artırılmasının yer aldığı bildiriliyor. Yoga, çok fazla oturmanın etkilerini azaltmak için harika bir yoldur.

Yoga Nedir?

Yoga, Hindistanda 5000 seneyi aşkın zamandır uygulanan bir ruhsal ve bedensel terbiye metotudur. Avrupa’ya ve Amerika’ya ilk olarak 1800’lü yılların ortalarında gelmiştir  meditatif, “zihin-beden” hareket uygulamasıdır. Beatles ile başlayarak popüler Batı kültürünün ünlülerinin içsel arayışlarıyla Hindistana yönelmeleri sonucunda 1960’lı ve 70’li yıllardan sonra popülerlik kazanmaya başlayan yoga hem hareketi, hem de kontrollü solunumu ve odaklanmayı içerir. Bu anlamda diğer kadim doğu ekollerinden olan Çin’lilerin enerji dengeleme metodu Chi qong, tai chi veya dövüş sanatlarınınkine benzer.

Tarih boyunca düzinelerce etkili öğretmen yogayı biçimlendirdi. Birçoğu aslında kendi yoga okullarını yarattı ve milyonlarca takipçiyi çekmeye devam eden oluşumu başlattı. Uygulamanın doğası dinsel olmasa da, yoganın kökleri eski Hindistan’a geri dönmektedir. Günümüzde en popüler yoga okulları Vinyasa, Ashtanga, Bikram (sıcak yoga olarak da bilinir) ve Iyengar’dır. Bütün bu yoga türleri, Hatha adı verilen yoga biçiminden kaynaklanmaktadır. Ve her birinin kendi benzersiz temel prensipleri, öğretme stilleri, metodolojileri ve fiziksel yararları vardır.

Yoga Journal, Hatha Yoga’yı şu şekilde tanımlar:

“Bir takım fiziksel egzersizler (asanalar veya duruşlar olarak bilinir); cildi, kasları ve kemikleri hizalamak için tasarlanmıştır. Bu duruşlar aynı zamanda vücudun birçok kanalını, özellikle de ana kanal olan omurgayı açmak için tasarlanmıştır; böylece enerji özgürce akabilir.

“Egzersizin diğer popüler biçimleriyle” karşılaştırıldığında yoga; fiziksel hareket ve kontrollü solunum teknikleri birleştirdiğinden doğası gereği daha bütüncüldür. Yoga’da duruşlar asanalar olarak bilinir. Nefesin düzenlenmesi pranayama olarak anılır. Hepsi birlikte; büyük meditasyon, odak ve gevşeme yönleri oluşturmak için bir araya gelirler. Bu, düzenli olarak yoga yapanların hem fiziksel kas iskelet sistemi koşullarında hem de zihinsel sağlığın geliştirilmesinde etkili olmasını sağlar.

 

Son 40 yılda yapılan yüzlerce araştırmaya göre yoganın faydaları:

• Azalmış stres ve kaygı
• Daha az depresyon semptomu
• Daha iyi denge ve esneklik
• Gelişmiş uyku kalitesi
• Lenfatik sistemi teşvik ederek bağışıklık sistemini geliştirmek
• Toksinlerin ve ağır metallerin vücuttan atılmasına yardım ederek; detoksifikasyon
• Artan mukavemet ve dayanıklılık
• Geliştirilmiş kan akışı
• Bağırsak hastalığı semptomlarının azaltılması da dahil olmak üzere sindirim sisteminin daha iyi çalışması
Gebelik ve postpartum depresyon ile ilişkili semptomlarda azalma
• Bel ağrısı veya kas ağrısı gibi kas-iskelet problemlerinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere daha az kronik ağrı
• Daha iyi vücut duruşu ve azalmış beden bozukluğu semptomları
Diyabet riski, HIV ve düşük bağışıklık fonksiyonu, artrit, menopoz semptomları, multipl skleroz, post travmatik stres bozukluğu, bağımlılık ve sigarayı bırakma için yoganın yararlarını araştıran geniş çaplı çalışmalar devam etmektedir.

1. Anksiyeteyi Azaltıyor ve Stres Kontrolü Sağlıyor

Düzenli yoga uygulaması, özellikle dışarıda yürümek ya da dikkatl meditasyonu gibi diğer stres gidericilerle birlikte; stres ve kaygıların birçok fiziksel etkisiyle mücadele etmede yardımcı olabilir. Bunun nedeni, merkezi sinir sistemini ve bağışıklık sistemini etkileyen yoga faydalarından kaynaklanmaktadır.

Ohio State Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmalar, yoganın strese karşı enflamatuvar cevapları en aza indirdiği sonucuna vardı. Böylelikle, bir bireyin üzerinde bulunan stres yükünün azalması sağlık sorunu yükünü de azalttı. Araştırmacılar, düzenli yoga oturumlarının aşağıdaki yararlarını tespit ettiler:

• İnflamatuvar veya endokrin tepkileri üzerindeki kontrolü artırdı.
• Serum interlökin (IL) -6 seviyelerini düşürdü.
• Azaltılmış C-reaktif protein (CRP) seviyeleri bulundu.
• Stresli olaylara yanıt olarak lipopolisakaridlerin uyarılması azaldı.

Araştırmalar, yoga yararlarının aynı zamanda anksiyete belirtilerini azaltmayı içerdiğini ileri sürüyor. Bu aslında yoganın; kalp atışında hızlanma, yüksek tansiyon ve uyku sorunları gibi anksiyete yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olabileceği anlamına gelir.

2. Uyku Kalitesini İyileştiriyor

Yoga, güvenebileceğiniz doğal uyku yardımcılarından biridir. Araştırmalar, 4 ila 8 haftalık yoganın; uykusuzluk dahil uyku bozukluğu olan hastalarda uyku etkinliği, toplam uyku süresi, toplam uyanma süresi, uyku başlangıç gecikmesi ve uyku başlangıcından sonra uyanma süresi üzerinde pozitif bir etki yaptığını gösteriyor.

Birçok yetişkin için zayıf uyku, yüksek stres düzeyleri, hormon dengesizlikleri veya ağrı ile ilişkilidir. Stresin yollarını ayarlamak için düzenli olarak ve zaman ayırarak yapılan yogayla, size erken uyarı işaretlerini öğretmesine izin verebilirsiniz. Yoga, parasempatik sinir sistemini (PNS) aktive etmeye yardımcı olur ve sempatik sinir sisteminin (SNS) aktivitesini düşürür, bu da; uyku rahatsızlıklarını azaltabilir ve uykusuzluğun belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olur.

3. Esnekliği ve Hareket Aralığını Artırır

International Journal of Yoga’da yayınlanan 2016 çalışmasında, düzenli yoga uygulamalarının sporcuların esneklik, denge ve hatta performanslarını artıracağını gösterdi. 10 haftalık yoga uygulamasından sonra, aşağıdaki testlerde esneklik ve denge ölçümleri geliştirildi: Oturmak, omuz esnekliği ve eklem açıları.

Yoga ayrıca psoas kasının işleyişini iyileştirmek için kullanılan uygulamalardan biridir. Psoas, vücudun “Ruh Kası” olarak bilinen çekirdek kasıdır. Sağlıklı bir psoas kası sadece gelişmiş hareketle değil aynı zamanda daha iyi duygusal sağlıkla da bağlantılıdır.

4. Dengeyi Artırmaya ve Düşmeyi Önlemeye Yardım Ediyor

Duruş dengesi, yaşlı yetişkinler için hayati bir çizgidir. Onların sağlıklı kalmalarına ve bağımsızlıklarını sürdürmelerine yardımcı olur. Dolayısıyla, genç insanlar denge gösterebilirken, özellikle yaşlı insanlarda bu sorun olur.

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir meta-analizde, incelenen 15 araştırmanın yaklaşık %75’inin, denge testleri ve ölçümlerinde yoga konusunda çok güçlü olumlu sonuçları olduğunu buldu. Yoga uygulayan yaşlı yetişkinler arasında sağlanan faydalar özellikle güçlü idi.

65 yaş üstü yetişkinlerde dengesizlik ve düşme korkusu genellikle psikososyal faktörler, sağlık durumu ve fiziksel uygunluk gibi birden çok ortak risk faktörünün sonucunda ortaya çıkar. Yaşlı yetişkinlerde düşüşü önlemek söz konusu olduğunda, yoga, birden fazla risk faktörünü aynı anda çözen kapsamlı, entegre bir yaklaşım sunduğu için terapötik müdahale için güçlü bir adaydır.

5. Yorgunluğu Azaltır

Yeterince ve kaliteli uyuyama sonucunda ortaya çıkan yorgunluk, öğleden sonra sersemlik yaşanmasıyla birlikte, aslında eşref saatinizin sorunsuz çalışıyor olduğunun normal işaretleridir. Uzun bir geceden sonra enerji dalgalanması hissetmek tamamen doğaldır. Açıklanamayan yorgunluk ve diğer zamanlarda konsantrasyon eksikliği, iş yerinde ve başka yerlerde sorunlara neden olabilir.

Yoga genellikle açıklık, odaklanma ve enerji artırmak için etkili bir yol olarak görülüyor. Bunlar fiziksel ve zihinsel performans için üç önemli niteliktir. Yoga, sadece 1 ila 2 dakika arasındaki kısa sürelerde dahi yapılsa, enerji seviyeleri üzerinde, özellikle de masa başında oturan ve sürekli bir bilgisayar ekranına bakan insanlar için büyük etkiler yaratabilir.

6. Kilo Vermeye ve Kas Oluşumunu Artırmaya Yardımcı Olur

Bazen merak edebilirsiniz: Yoga egzersiz sayılır mı? Hayır. İşte o zaman da, her gün yapılması tavsiye edilen 30 dakikalık orta şiddetli fiziksel aktivitelere yöneliyoruz. Ancak, yoganın faydalarını kullanmanız için bir sürü başka sebep var. Bunlara kas inşa etme ve kilo verme dahildir ki bunlar sıklıkla egzersizle ilişkilendirdiğimiz şeylerdir.

Bazı yoga tarzları, iltihaplanmayı azaltarak, hormonları dengelerken, iştahınızı kontrol ederek, kas kütlesini artırarak ve metabolizmamızdan yararlanarak sağlıklı şekilde kilo vermeyi destekleyebilir. Bazı yoga dersleri kesinlikle ter attırır ve çok fazla kalori yakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Gelecek kadınlardır. Çünkü dişi; tarih boyunca doğuran, bakan, besleyen, onaran, toplayan, iyileştiren, birleştiren, bütünleştirendir. Anne, tanrıça, nine, gelin, teyze, kraliçe, kız evlat. Ayın evreleri gibi tohumdan büyür olgunlaşır ve meyvelerini verir. Kadın barıştır, kadın yuvadır, kadın vatandır. Kadın dünyadır, dünya da kadın. Toprağın, dünyanın enerjisi onda yansır. 
Dün akşam verilen #eleleavonkadınödülleri, üzerine geçen sene Yani 2016 senesinde kazandığım Kadın girişimci ödülünü alırken yaptığım konuşmadan paylaşmak istedim . Her sene olduğu gibi bu senede harika bir törendi, ilham veren, cesaret veren kadınları görmek beni çok motive etti.. Dün gece töreni izlerken tekrar şunu hatırladım.
—————————————————- Kız kardeşlerim, dişil enerjinize sahip çıkın, düşüncenizde, evinizde, okulunuzda, mahallenizde ana gibi birleştiren, yapıştıran, iyileştiren olun. Kız kardeşlerim kadını kadınla, bölmeye çalışanlara, bizi birleştiren şeyin çok daha büyük, çok daha eski, çok daha kutsal ve çok daha kuvvetli olduğunu göstermeye var mısınız? Foto @tworoutes
 • Herkese selam,#apiterazen ile ilgili o kadar çok soru geldi ki sizden, bir canlı yayın yapmaya karar verdim. Bugün saat 19.00’de canlı yayında #ApiteraZen Üzerine sorularınızı cevaplayacağım. Apitera Zen kullanım alanları, bağışıklığı nasıl destekler, aktif içeriğindeki super besinlerin faydaları konuşacağım konular.. Sizi de bekliyorum!! Ne de olsa #bizehergün #ApiteraZen
 • Gününüz aydın olsun, telefonumun içindeki tatlı insanlar! Bugün bir incelik, nezaket, bir iyilik yaparak bir insanı sevindirme günü olsun mu? Bugün şefkate, nezakete, anlayış, empati ve sevgiye 1 dakika ayırmak ister misin? Varlığın bu dünyaya bir mesajsa eğer, bu mesajla ne vermek isterdin? İş arkadaşına gülümsemek, birine yardım etmek, nazik davranmak, güzel bir hanıma kapıyı açmak, birine kocaman sarılmak, ağlayan birine destek vermek, zor durumdaki bir yabancıya yardım etmek, birinin sorununu gidermek. Bana çok iyi geliyor, çünkü hepimiz birbirimizi yukarı çektikçe, yükseleceğiz. Haydi o halde iş başına. Haftan şahane geçsin #whpmystyle Foto @ozlemyldz_ #kalimera 🇬🇷💙
 • Biz 15 Ocakta, bizlerle beraber 8 Hafta boyunca, kendi sınırlarını yıkarak, konfor alanından çıkmayı, kendi karanlıklarını aydınlatarak #yenibirben diyecek kararlılıkta 10 kişiyi seçmek icin başvurularınızı bekliyoruz! İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda etmek istersen, sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen olma yolunda yanında olacak ekibim alanlarının en iyileri; Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay @myptcom ve Tuğrul Çağrı Yılmazer @tugrulcagriyilmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol @dytserapakyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan @_ilkercaglayan_ ile temiz beslenmenin püf noktalarını, profesyonel yaşam koçu Müge Çevik @mugecevik_ mutluluğu öğrenmeyi, Sporcu mentoru Arzu Alkan @arzualkan_ ile motivasyonu ve asla pes etmemeyi, bendeniz Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. Video @firatgurgen İletişim ajansı @idecon_idea
 • Herkese şahane bir cumartesi diliyorum.. Bu hafta sonu sinema keyfi yapacaklara bir müjdem var, biliyorsunuz yepyeni #apiterazen filmimiz hem tv’de hem de sinemada yayında! Sinemada filminizi izlerken, arada oynayan Apitera Zen reklam filminden benim yer aldığım karenin fotoğrafını çekin, #BizeHerGün etiketiyle paylaşın, çekilişle ApiteraZen, ApiteraUp ve ApiteraMind kazanma şansı yakalayacak 50 kişiden biri olun. Bence denemeye değer diyorsan, fotonu bekliyoruuumm!!
 • Koskoca bir sene önümüzde, nasıl bir sene olsun istiyorsun? Yeni sene için çözümlemelerim devam ediyor. ♦️YARGILAMA! ♦️ Geçtiğimiz yıllardan buraya tüm insanlık, kalbimize inen darbeler ve omuzlarımıza inen vicdan denen yükü taşıyarak geldik. Bizim gibi olmayanı öteki, düşünmeyeni başka, aynı fikirde olmayanı dışarıda, bizim gibi davranmayanı başkası ilan ettik.Yargıladık, kınadık, eleştirdik, dışladık, ayıpladık, suçladık. Hep başkasına baktık. Diğerine.. ancak biliyor musun, diğer taraf yok, başkası diye bi şey yok. Bölünme ziihninde, egonla beraber bilincinde başlıyor. Ayrı olduğunu unut. Birsin. Her şeyle bir, her şey sensin. Yargıyı kalbinden çıkarmak ve sevgiyi gerçekten hissetmeye ne dersin? Neden mi, çünkü kalbin dünyanın en önemli enerji merkezidir. kızgınlık, öfke, üzüntü enerjisi kalbinde oldukça çevrende başka bir şey görmeyeceksin. Öz yağlar, bazı elementler, kuartz kristalleri gibi yüksek frekansa sahiptir. Gül yağı evrensel titreşimi en yüksek materyallerdendir. Kalbini yumuşatmak istersen, aromaterapiyi kullanabilirsin. Tedavi edici güce sahip, en üst titreşimde olan öz yağ Gül öz yağıdır ve 320 Mhz olarak ölçülmüştür. Saf gül yağını kokla, saf gül suyunu kalbine sevgide kalması için sür, böylece kendine, dünyamıza sevgiyle bakacaksın. Çünkü inan , hepimizin en çok ihtiyacı olan tek şey bu .. 💓Foto @balibey
 • Nedir ApiteraZen? 
Bal, propolis, zencefil, karanfil, tarçın, limon ve karabiberin mükemmel karışımıdır! Soğuk havalardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor, ApiteraZen vücut direncinizi artırmanıza destek olur.. Bu yüzden #BizeHerGün #ApiteraZen
 • İşteee, beklediğimiz reklam nihayet yayındaaaa!! @balparmakbal ile işbirliğimizin ikinci döneminde yepyeni #apiterazen Reklamımız!! Soğuk havalar, uykusuzluk, stres ve mevsim değişiklikleri kâbusunuz olmasın! Kış aylarında zinde kalmak için #BizeHerGün ApiteraZen yeter. Ajans @alametifarika11 Yönetmen @serdarerener
 • Yeni yıl çözümlemelerine devam. Bugün;
♦️ERTELEME! ♦️Hayat sana rağmen devam ediyor. Hedeflerini, isteklerini erteleme. Bazen oturduğumuz yerde, hiç bir şey yapmadan hayatlarımızda olumlu şeyler olacağını, istediklerimizin gerçekleşeceğini sanıyoruz. Şu konuda başarılı olana kadar mutlu olamam" gibi şeyler söyleyerek, kendimizi şartlandırıyoruz. Mutlu olmak için sürekli bir sebep, sürekli bir hedef koyuyoruz.. Örneğin; babam iyileşinceye kadar, sevgilimi elde edene kadar ya da şu işe girinceye kadar mutlu olmayacağım gibi . Oysaki gerçek mutluluğu yaşamak için, gerçekten mutlu olmak için tüm bu zorlukların ortasında da geçerli sebeplerimiz, çok pratik yollarımız var. Her sabah sağlıklı kalkabilmek, yediklerimizin tadını alabilmek, sevmek ve sevilmek, sahip olduğumuz parayla satın alınamayan şeyleri hep hatırlamak.. Şükür edebilmek.. Mutlu olmak yakalayacağın, his değildir, bilinçli tercihlerle yaptığın ve sürekli içinde oturduğun bir saraydır. Foto @motherswallow for @tworoutes
 • Değişim bütünsel olmalıdır. Zihni değiştiremeyen, duygusal olarak kendini tanımayan kişi bedenini kalıcı olarak değiştiremez. 
Ben diyorum ki, mesele değil kilo...
Bu yüzden kilo alıp verirsin, bu yüzden spora başlayıp bırakırsın.. Eksik olan bu, işte bu yüzden, iyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i 2016 Şubat başında hayata geçirdim. Sayısız danışanımız ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak değişim yolunda adım attılar ve başardılar! Kendileri icin ideal görüntülerine kavuştular, iyi hissetmeye başladılar, iyileştiler!! Şimdi sıra bende diyorsan, geri sayım başladı!!! Online olarak dijital platformda Türkiye'nin ilk online bütünsel koçluk programı #8haftadadegisim başta ben olmak üzere, alanlarında uzman olan diyetisyen, beslenme uzmanı, spor hocaları, estetik cerrahlar, dermatologlar, yaşam koçları, sporcu mentörleri, stil danışmanları, kuaför, makyör ve makyözler, zarafet ve beden dili uzmanları, estetisyenler, diş hekimleri, terapistlerden oluşan 8 Haftada Değişim ekibi sizlerle çalışmak ve tanışmak için bekliyorlar. Yapman gereken: boy, kilo, yaş, tam boy fotonu, adres ve kısa bir yaşam tarzı bilgilerinle merhaba@aysetolgaiyiyasam.com yollamak
 • İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda et. Sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen darken yanında olacak Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay ve Tuğrul Çağrı Yılmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan ile temiz beslenmenin püf noktalarını, Müge Çevik ile mutluluğu öğrenmeyi, Arzu Alkan ile motivasyonu ve asla per etmemeyi, Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. @8haftadadegisim
 • Başlıyoruz! @8haftadadegisim 4. Dönem 16 Ocakta baslıyor!! İyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i Şubat 2016 hayata geçirdim. #8HaftadaDeğişim 4. döneminde ruhsal- bedensel ve zihinsel olarak değişmesine katkıda olacağımız bu değişime hazır yeni adaylar için sabırsızlanıyoruz. Başvurular için tam boy fotonuzu, doğum tarihinizi, kilonuzu, boyunuzu, ev adresinizi, iletişim bilgilerinizi içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletiniz.

Takip Et!