© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Akdeniz iklimine özgü bitkilerden birisi olan zeytin ağacı, yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan ve ülkemizde bolca bulunan bir bitkidir. Zeytin ağacı yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilen uzun ömürlü ve verimli bir ağaçtır. Bu bakımdan bir tane zeytin ağacı dikip nesiller boyu onun meyvesinden faydalanmak mümkün. Etli ve yağlı bir meyve olan zeytin, yüksek besin değeri ve her derde deva içeriğiyle kişinin günlük besin ihtiyacını yüksek oranda karşılar. Zeytin meyvesi kahvaltılarda, yemeklerde tüketilebilir, yaprağında bulunan tanen uçucu yağlar, organik asitler ve rezin tıpta ve kozmetik dünyasında kullanılır. Zeytin ağacının, meyvesinin ve yapraklarının tıbbi alanda, beslenme endüstrisinde geniş bir kullanım alanı vardır.

Zeytinin, zeytin ağacının ve zeytinyağının faydaları

 • Zeytinin besleyici değeri yüksektir.
 • Zeytin; yüksek oranda protein, bitkisel yağ, A, C, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, kükürt, klor ve magnezyum mineralleri içerir.
 • Zeytin ve zeytinden üretilen besinler kalp ve damar sağlığını korur.
 • Zeytinyağı, cildi yaşlanmanın etkilerinden korur, cilt hastalıklarının oluşumunu önler ve cildi güzelleştirir.
 • Zeytinyağı; sağlıklı yağlar, skualen (insan cildinin başlıca bileşenlerinden), oleik acidas (kalp, damar ve cilt sağlığına faydalı bir doymamış iç yağdır), fenolik antioksidanlar ve vitaminler içerdiği için cilde, metabolizmaya çok faydalıdır.
 • Zeytinyağı, cildi makyaj malzemelerindeki kimyasalların etkisinden korur.
 • Zeytin ağacının yaprağı ve gövdesi de % 5 çay halinde idrar söktürücü, iştah açıcı ve ateş düşürücü özellik taşır.
 • Zeytinin tansiyon düzenleyici ve şeker hastalığını azaltıcı etkisi vardır.
 • Zeytinyağı, saç ve cilt bakımında sıklıkla kullanılır.
 • Zeytinyağı; saç derisini besler, saç dökülmesinin ve kepeğin önüne geçer, saç derisindeki deformasyonları giderir ve yeni saç oluşumunu destekler.
 • Zeytinyağı içeren duş jelleri, şampuanlar, bakım kremleri, sabunlar cildi dışarıdan gelen dış etkenlere karşı korur, cildi nemlendirerek yaşlanmanın önüne geçer.
 • Doğal zeytinyağı içeren kozmetik ürünler, ciltte kimyasal kalıntı bırakmadığından kullanım alanı giderek genişlemektedir.
 • Zeytin ve zeytinyağı düzenli olarak tüketildiğinde sindirim ve bağışıklık sistemlerinin işlevlerini düzenler.
 • Zeytinyağı alternatif tıpta pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Doğal zeytinyağı cilt sağlığı ve güzelliğinin dostudur

Cildin doğal yapısının bozulmaması için temel kural; yeme, içme, bakım gibi cildi ilgilendiren tüm alanlarda en doğal besinlerin, ürünlerin kullanılmasıdır. İşte bu bağlamda zeytin ve zeytinyağının da cildin doğal yapısına en uygun bitkisel ürün olduğu bilinmektedir. Zeytinyağının baştan ayağa tüm vücut sağlığı ve bakımında kullanılıyor olması da buradan gelmektedir.

 • Zeytinyağı içerdiği bitkisel yağ sebebiyle kuru ciltlerde yüzde, saç derisinde, kuruyan ve sertleşen dizlerde, dirsekler, topuklarda besleyici ve onarıcı olarak kullanılır. bu sebeple cilt kuruluğundan şikayetçi olanların akşam yatmadan önce cildine zeytinyağı sürmeleri önerilir.
 • Cilde düzenli aralıklarla zeytinyağı sürmek cildin doğal nemini ve canlılığını korumasını sağlar.
 • Püre haline getirilmiş avokado ve zeytinyağı cilde 20-25 dakika masaj yaparak uygulandığında cilt gençleşir, güzelleşir. Haftada 1-2 kez düzenli olarak bu uygulamayı yapan kişiler cildin yaşlılıktan kaynaklı kırışıklıklardan ve deformasyonlardan kurtulduğunu görürler.
 • Zeytinyağının besleyici ve onarıcı etkisi ciltteki yara, yanık izlerinde ve lekelerde etkilidir.
 • Zeytinyağı; serbest radikallerin yaşam kabiliyetlerini kısıtlar ve cilde zarar vermelerini engeller.
 • Zeytinyağı; tümör oluşumunu önler, cilt ve deri kanseri hücrelerini yok eder.
 • Ciltteki leke ve kırışıklıkların etkisini azaltır, yenilerin oluşumunu engeller.
 • Hamilelik, hızlı kilo alıp verme gibi sebeplerle ciltte oluşan çatlakların üzerine haftada 3-4 kez düzenli olarak zeytinyağı sürerek çatlaklardan kurtulmak mümkün olur.
 • Çok yağlı olamayan kuru ya da normal ciltlerde makyaj temizliğinde zeytinyağı kullanılabilir. Bu sayede cilt, kimyasal temizleyicilerin zararlı etkilerinden korunur, temizlenir, beslenir ve nemlenir.
 • Zeytinyağı cilt için güçlü bir antioksidandır. Bu bakımdan serbest radikallerin neden olduğu kırışıklık, tahriş, deformasyon ve yaşlanma etkileri zeytinyağı ile onarılır.
 • Cilde düzenli olarak zeytinyağı sürerek hücre oluşumu ve yenilenme süreci hızlandırılabilir.
 • Zeytinyağı ve deniz suyu karıştırılıp cilde veya bütün vücuda masaj yaparak sürüldüğünde, kuru cilt sorunları ortadan kalkar, cilt pürüzsüz bir görünüm alır ve dinlenir.

Zeytinyağı saçları korur ve besler

Saçları ve saç derisini beslemek amaçlı hazırlanan tüm bakım karışımlarının maskelerinin içinde bir miktar zeytinyağı bulunur. Bu bağlamda saç dostu iddiasıyla piyasaya sunulan şampuanlarında büyük bir çoğunluğu zeytinyağı içerir. Zira zeytinyağının saçı, saç derisini beslediği, saçları canlandırıp güçlendirdiği, kuru saçları nemlendirip beslediği, saçın sağlıklı uzamasına yardım ettiği bilinmektedir.

 • Zeytinyağı saç derisinin hava alarak canlanmasını sağlar.
 • Nemli kalan saçların kuruyup dökülmesini önler.
 • Saç diplerine friksiyon yöntemiyle uygulanan ve 20-25 dakika bekletilen zeytinyağı saçların köklerini besler, güçlendirir.
 • Küçük bir kasede bir kahve fincanı su, 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp saç diplerine ve uçlarına sürerek yaklaşık yarım saat bekletilmesi önerilir. Bu bakım düzenli olarak uygulandığında saçlar yumuşar, doğal bir parlaklık kazanır, kafa derisi de canlanır.

Zeytinyağı ayak ve el bakımında en doğal yardımcıdır

Kışın kuruyan, çatlayan eller, cansızlaşan, kırılan tırnaklar, özellikle yazın nasır tutan topuklar için en doğal ve etkili bakım ürünü zeytinyağıdır. Yoğun ve yorucu bir günün ardından tüm yorgunluk ayaklarda birikir, akşam ayaklar ağrıdan sızlar. Böyle günlerde bir litre ılık suyun içine yarım çay bardağı doğal zeytinyağı dökerek ayakları bu suyun içinde 15-20 dakika bekletmek tüm günün yorgunluğunu alacaktır. Bu sayede hem ayaklardaki yorgunluk gider hem de ayaklar, topuklar, parmaklar, ayak tırnakları beslenir, cilt yenilenir. Bu uygulamanın ardından ayaklara kese yaparak cildin tüm ölü hücrelerden arınması sağlanır.

Zeytinyağı sindirim sistemini düzenler

Özellikle kışın çok sık karşılaşılan kabızlık, basur gibi sindirim sistemi sorunları için en hızlı ve doğal çözüm zeytinyağıdır. Öyle ki 1 tatlı kaşığı zeytinyağı içerek kabızlık sorunu bir saat içinde çözülebilir. Zeytinyağı yüksek oranda antioksidan içerdiği için sindirim sisteminin düzenli çalışması ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Bunun için yemeklerde, çorbalarda, salatalarda düzenli olarak zeytinyağı kullanılması önerilir.

Zeytinyağı meme ve kolon kanseri riskini azaltır

Çağımızın en sık karşılaşılan hastalıklarından olan meme ve kolon kanserlerinin önüne geçebilmenin yollarından birisi de düzenli olarak doğal zeytinyağı tüketilmesidir. Zeytin ve zeytinyağı vücutta kanserli hücre üremesini önleyici ve var olan kanserli hücrelerini de küçültücü etkiye sahip olduğundan kanser riski taşıyanların zeytinyağı tüketmeleri daha önemlidir.

Zeytinyağı, meme ucu çatlaklarını iyileştirmenin doğal formülüdür

Kadınlarda doğum sonrasında ve emzirme döneminde sıkça yaşanan meme ucu çatlakları için pek çok krem bulunmaktadır. Ancak bunların içeriği ve bebeğe zararı olup olmayacağı konusunda bazı şüpheler bulunur. Oysaki meme uçlarına zeytinyağı ile masaj ve bakım yapılırsa hem var olan çatlaklar iyileşir hem de yeni çatlak oluşumu önlenir.

Zeytinyağı diyabeti önler

Diyabet günümüzde en sık karşılaşılan hastalıklardan birisidir. Zeytinyağının içeriğinde bulunan kan şekerini dengeleyici kimyasallar, diyabeti önlemeye, etkisini azaltmaya yardımcıdır. Hatta zeytinyağının vücutta insülin hormonu görevi yaparak kanda biriken şekeri hücrelere enerji olarak ulaştırdığı böylelikle kan şekerinin yükselmesini engellediği bilinmektedir.

Zeytinyağı kan basıncını düzenleyici özelliğe sahiptir

Zeytinyağı ve çay gibi demlenerek tüketilen zeytin yapraklarının kan basıncını düzenleyici, dengeleyici özelliği olduğu bilinir.

Zeytinyağı kolesterolü dengede tutar

Kolesterol ile ilgili yapılan pek çok bilimsel araştırma, kolesterolü düzenlemekte en etkili doğal besinlerden birisinin zeytinyağı olduğunu göstermektedir. Özellikle doğal ve soğuk sıkım zeytinyağlarının kolesterol oranının dengede tutulmasına en üst düzeyde fayda sağladığı bilinmektedir.

Zeytinyağı karaciğer dostudur

Zeytinyağı yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden, serbest radikallerin vücuda zarar vermesini engeller ve karaciğeri korur. Zira vücuttaki serbest radikallerden en fazla ve en olumsuz etkilenen organımız karaciğerimizdir. Karaciğerin vücudu temizleme görevi vardır, sağlıklı ve güçlü çalışan bir karaciğer tüm vücudun tam fonksiyonla çalışmasını sağlar. Zeytinyağı sayesinde serbest radikallerden ve toksinlerden korunan karaciğer de sağlıklı bir bireyin için en çok ihtiyaç duyduğu uzuvdur.

Zeytinyağı Alzheimer hastalığından korur

Alzheimer hastalığına sebep olan en önemli etken “phytonutreint”tir. Zeytinyağının içeriğinde doğal olarak bulunan fenolik bileşik “oleocanthal” da bu unsuru ortadan kaldırmakta oldukça etkilidir. Bu bakımdan beslenmesinde düzenli olarak zeytinyağı kullanan kişilerin beyin ve zihinsel sağlığının daha canlı ve güçlü olduğu, dolayısıyla da Alzheimer’den korunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hatta zeytin ve zeytinyağının bolca bulunduğu, tüketildiği bölgelerdeki kişilerde Alzheimer görülme sıklığının diğer bölgelere göre daha az olduğu da tespit edilmiştir.

Zeytinyağı kemikleri korur ve güçlendirir

Zeytinyağı yüksek oranda mineral ve kalsiyum içeriği sayesinde kemiklerde kireçlenmeyi, kemik erimesini önler, kemikleri güçlendirir. Bununla birlikte düzenli olarak zeytinyağı tüketen kişilerin kemiklerinin daha esnek olduğu ve kolay kırılmadığı da bilinmektedir. bu sayede osteoporoz, romatoid artrit gibi kemik bozuklukları da önlenecektir.

Zeytinyağı ruh sağlığımızı korur

Günümüzün modern ve stresli yaşamı, hemen herkeste az ya da çok ruhsal sıkıntılara yol açmakta, sinir sistemini yıpratmaktadır. Aşırı stres ve yalnızlık sonucu oluşan depresyon kişinin sadece ruh sağlığını değil, aynı zamanda fiziksel sağlığını da bozmaktadır. Ancak bu bağlamda yapılan araştırmalar düzenli olarak yemeklerde zeytinyağı kullanan ya da günde 1 çay kaşığı zeytinyağı içen kişilerin stres ve depresyona yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Zeytinyağı stres ve depresyon kaynaklı ruhsal ve fiziksel hastalıkları önlemekte, ruhsal dinginlik vermektedir.

Zeytinyağı metabolizmayı hızlandırdığı için kilo kaybını da hızlandırır

Zeytinyağı bağırsak hareketlerini hızlandırarak sindirim sisteminin tam fonksiyonla çalışmasını sağlar. Zeytinyağı ile yapılan yemekler bünye tarafından daha kolay ve hızlı hazmedilir, sindirilir ve dışkı yoluyla vücuttan atılması daha kolay olur. Bu sayede kişi daha kolay kilo verebilir. Zira sindirim sistemi doğru çalışmayan ve bağırsakları iyi temizlenmeyen kişiler kilo almaya eğilimlidirler. Ancak zeytinyağı tüketerek bu sorunun önüne geçmek mümkün olur.

Zeytinyağı tüketenlere öneriler

 • Diğer tüm besinlerde olduğu gibi zeytinyağının da gereğinden fazla tüketilmesi ve özellikle de her gün bir tatlı kaşığından fazla içilmesi zararlı olabilir. Bunun için zeytinyağını yemeklerde kullanan kişilerin bir de içerek tüketmelerine gerek yoktur.
 • Aşırı miktarda zeytinyağı tüketimi kişide damar tıkanıklığına sebep olabilir.
 • Zeytinyağının fazla tüketilmesi metabolizmanın yağ dengesini bozabilir.
 • Cilt bakımında her gün ya da iki günde bir sade zeytinyağı kullanmak bazı ciltlerde soruna sebep olabilir. Bu sebeple her gün kullanılacaksa su ile karıştırılmasında fayda vardır.
 • Zeytinyağını cilt bakımında, saç bakımında ya da beslenmede kullanılması durumunda maksimum fayda alabilmek için, mutlaka en doğal ve soğuk sıkım olanın tercih edilmesi gerekir.

One thought on “Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Zulal Eryılmaz dedi ki:

  Çok güzel hazırlamışsınız teşekkürler, selamlar …

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!